przystajnik

MLV App 1.4 – karmić tylko surowym wideo

Użytkownicy cyfrowych aparatów firmy Canon są naturalnymi szczęściarzami. Z racji liczebności fanów tej marki mogą liczyć na szacunek nie tylko twórców oprogramowania, ale i „dłubaczy”, którzy tworzą przeróżne rozwinięcia dla fabrycznych konstrukcji. W tym rozwinięcia software’owe – jak choćby projekt Magic Lantern.

MLV App 1.4 – prawie jak Lightroom

Łatwość instalacji i otwartość Magic Lantern to z pewnością najważniejsze czynniki które złożyły się na sukces tego przedsięwzięcia. Wystarczy zgrać na nośnik pamięci odpowiednie pliki, nośnik zainstalować w lustrzance cyfrowej Canon, włączyć jej zasilanie i odpowiadać twierdząco na pojawiające się pytania. I to tyle. Niemal w okamgnieniu nasz aparat zdobywa nowe funkcje. W tym możliwość rejestrowania wideo w formacie RAW.

Osobom korzystającym z możliwości jakie stwarza format RAW nie muszę chyba przypominać… Jakie możliwości stwarza ten format. Dane widziane przez obiektyw i zarejestrowane przez matrycę są dostępne dla użytkownika w dziewiczym stanie. Bez strat jakości regulujemy obraz parametrami takimi jak ekspozycja, balans bieli, itp. Dopiero potem wkraczamy na obszar obróbki stratnej, gdy zaczniemy wyostrzać, zmniejszać i manipulować kadrem. Wideo rejestrowane przy użyciu Magic Lantern (i lustrzanek Canon) to nic innego jak wideo którego kolejne klatki są kadrami w RAW. Dlatego biorąc dowolną taką klatkę otrzymujemy pełnoprawne zdjęcie. A obrabiając cały materiały możemy postąpić jak wspomniałem powyżej – bezstratnie manipulować kolorystyką, ekspozycją i innymi parametrami.

I tu pojawiają się pierwsze trudności. Magic Lantern rejestruje wideo w formacie MLV. Nawet jeżeli jakiś program potrafi odtworzyć taki format (ffmpeg?), to z pewnością nie zaoferuje nam mnogości opcji jakie daje dostęp do surowego obrazu. I w tym momencie na scenę wkracza MLV App 1.4. To swoiste „wszystko w jednym”. Program dedykowany obróbce plików MLV pozawala na zapis pojedynczych klatek (jako PNG lub DNG), eksport wideo do formatu MOV. Cały materiał kontrolujemy za pomocą suwaków i parametrów zorganizowanych w sekcje RAW Correction, Cut in & Cut out, Debayer Alghoritm, Processing, Details, HSL, Linear Gradient, LUT, Filter, Transformation. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak używać programu? Interfejs wspomaga naszą intuicję i wszystkie opcje znajdziemy tam gdzie trzeba. Dodatkowo możemy zagłębić się w dokumentację programu, aby zrozumieć niektóre niuanse jego specyfiki. Program z powodzeniem można nazwać jak nie klonem to solidną imitacją wiodących rozwiązań jakie ugruntowały się w świadomości fotografów (Lightroom).

Program dostępny jest w popularnym formacie AppImage. Po pobraniu MLV App wystarczy zmienić jego właściwości i pozwolić na uruchamianie. Na Githubie są oczywiście dostępne źródła, gdyby ktoś bardziej ufał własnoręcznej kompilacji.
 

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »