Statystyki na 404-lecie, czyli ludzie lubią czytać to co rozumieją

Kogo interesują jakieś tam statystyki… Niemniej, jest to pierwsze takie zestawienie w historii tego miejsca. Na dodatek, czynnikiem motywującym jest początek nowego roku i rozliczenia jakie pojawiają się na przeróżnych stronach. Także tych, które dobitnie starają się podkreślić brak czytelników używających Linuksa.

Zanim przejdziemy do obsmarowywania innych, oto garść procentów którymi można opisać miniony 2018 rok. Na początek wzbudzający najwięcej sensacji podział na systemy operacyjne, za pomocą których użytkownicy przeglądają to miejsce.

404.g-net.pl


Zastanawiające, nieprawdaż? Użytkownicy Linuksa stanowią 56.5% wszystkich użytkowników. Wiodący system również zaznacza swoją obecność, gdyż Windows to wciąż 31.9% odwiedzających. Pozostałe miejsca otrzymuje macOS oraz kategoria Nieznane z wszelkiego rodzaju czytnikami RSS.

Czy upadek Firefoksa znajduje odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości? Najczęściej używane przeglądarki to:

404.g-net.pl


Cóż, Firefox ustępuje, ale zaledwie o niecały 1%. Google Chrome pozostaje jednak najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w dzisiejszych czasach. Stosunkowo liczna kategoria Pozostałe jest reprezentowana przez sporą rzesze programów przedstawiających się jako Mozilla, Netscape, IE Explorer, Lynx i czytniki RSS.

I cóż można dodać więcej. Podział na reprezentantów poszczególnych państw można pominąć, gdyż natywne rozwiązania doceniają w 99% natywni autochtoni. Powyższe wystarczy jednak do obalenia tezy, że użytkowników Linuksa nic nie interesuje poza czubkiem własnego nosa i dłubaniem w terminalu. Co więcej, pewna techniczna grupa tych osób poszukuje w internecie konkretnych treści. Innymi słowy, nie pisząc o Linuksie nie ma co liczyć na to, że ujmiemy czytelników hobbystycznie i zawodowo związanych z tym systemem. 

13 komentarzy

 1. No i masz! A ja myślałem że jestem marginesem z tą swoją niemodną wiernością Firefoksowi?
  A tu taka niespodzianka.

  Co do przewagi Linuksowców na Przystajniku, raczej nic dziwnego.
  Jedyne co mnie ciekawi to gdzie zostali policzeni użytkownicy Androida, też do Linuksa? Bo raczej będzie ich więcej niż 8.5%.

 2. No i masz! A ja myślałem że jestem marginesem z tą swoją niemodną wiernością Firefoksowi?
  A tu taka niespodzianka.

  Co do przewagi Linuksowców na Przystajniku, raczej nic dziwnego.
  Jedyne co mnie ciekawi to gdzie zostali policzeni użytkownicy Androida, też do Linuksa? Bo raczej będzie ich więcej niż 8.5%.

 3. A ja wręcz przeciwnie, myślałem że jestem jednym z wielu na Operze a tu Ci klops… jedynie 2% korzysta z Opery.

 4. Wpadłem szukając kiedyś wolnej alternatywy do obróbki video,znalazłem shotcuta i tak wpadam od pół roku 🙂 Ciekawe rzeczy związane z terminalem – ogólnie lubię zaglądać 🙂 Dobra robota – pozdrawiam.

 5. Z uwagi na to, że do statystyki mam… powiedzmy swoiste podejście, mam też pytanie. Oto jak widzi moją przeglądarkę jakakolwiek witryna: “Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Falkon/3.0.1 Chrome/69.0.3497.128 Safari/537.36”
  Zatem w powyższej statystyce zostanie ta przeglądarka ujęta jako?

 6. “Zatem w powyższej statystyce zostanie ta przeglądarka ujęta jako”?
  – …nieznani sprawcy.

 7. Albo Mozilla (FF), Chrome, Safari… Wszystko zależy od tego jaki algorytm indeksujący został użyty.

 8. A czemu służy takie identyfikowanie się? Poprawia to jakąś zgodność z niektórymi stronami?

 9. A tak z ciekawości- ile może być tych przeglądarek identyfikujących się jako Lynx?

 10. A “ile to już lat minęło, od kiedy wszystko się zaczęło?

  rewolucja jak z mono do stereo!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.