O tak! Fedora 29

Na przekór wieściom z pogranicza „nie do wiary”, Fedora 29 została wydana jak należy i na czas. To zaskakujące, ile wysiłku trzeba włożyć w wydanie dystrybucji. Nowa Fedora nie tylko nawiązuje do obowiązujących wersji programów, ale pod przykrywką enigmatycznej numeracji kryje wiele niespodzianek pod rondem kapelusza.

Wierzcie lub nie, ale od poprzedniego wydania Fedory minęło zaledwie 5 miesięcy. Czy to syndrom tempa nieoczekiwanych wydarzeń, czy może dystrybucje nieciągłe powoli zmieniają swoje oblicze? Tak czy owak najnowsza Fedora oferuje nam wszystko to co najnowsze a nawet i więcej. Przede wszystkim dla każdego coś miłego. Fedora oferuje obraz zoptymalizowane dla użytkownika (Workstation), na serwery (Server) oraz na potrzeby konteneryzacji (Atomic Host). Do tego cała plejada odmian z niemal każdym środowiskiem graficznym, specjalna wersja Labs, obrazy na potrzeby chmury i urządzeń ARM, Power i S390 i tak dalej. Obraz Vagrant dostępny jest dla Fedora Scientific.

Gwoździem tego wydania jest Fedora Modularity, czyli sposób na dostarczanie różnych wersji programu dla danego wydania. Od teraz nie będziemy musieli podejmować decyzji którą wersję systemu musimy zainstalować, żeby mieć określony program w pożądanej wersji. Fedora 29 umożliwi zainstalowanie paczki z takim numerem, jaki jest nam potrzebny.

Kolejnym krokiem w stronę wydajności jest aktywowanie ZRAM dla urządzeń ARM i ich partycji swap. Wersję desktopową standardowo napędza środowisko GNOME 3.30, natomiast kernel 4.18 zobaczymy we wszystkich odmianach.

Na tym nie koniec. Chociaż kolejne doniesienia nie dotyczą ściśle wersji 29, to warto przygotować się na Fedora CoreOS. To projekt mający na celu wypełnić lukę po Fedora Core i zastąpić Atomic Host. W przyszłości pojawi się również rozwiązanie dedykowane IoT.

Obrazy iso wersji 29 możemy pobrać spod tego adresu. Osoby posiadające już Fedorę mogą spróbować aktualizacji

0

2 komentarze

  1. Jak nigdy skusiłem się na aktualizację zaraz po wydaniu nowej wersji (zwykle czekałem kilka dni – tygodni) i mogę powiedzieć, że przejście do f29 przebiegło bez problemu. Na chwilę obecną nie stwierdziłem też żadnych problemów w działaniu już po aktualizacji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.