przystajnik

OpenShot 2.4.2 i efektów bez liku

Trwało to nieco dłużej niż chwilę, ale w końcu pojawiła się nowa wersja edytora wideo OpenShot 2.4.2. Jednak czas oczekiwania na ten program nie jest czasem straconym. Wersja 2.4.2 debiutuje ze sporą ilością poprawek, dodatków, rozwinięć i co najważniejsze – jest jeszcze bardziej stabilna.

OpenShot w akcji

Jak w kilku słowach można opisać edytor OpenShot osobom, które nie miały z nim do tej pory kontaktu? Nieliniowy edytor wideo wykorzystujący biblioteki Qt oraz FFmpeg a także wyspecjalizowaną animację po klatkach kluczowych. Do kompletu mnóstwo przejść, filtrów i innych dodatków które docenią montażyści mniej lub bardziej zaawansowani.

To oczywiście zaledwie wstęp do możliwości tego programu.

7 nowych efektów

Kadrowanie, barwienie, przesunięcie kolorów, pikselowanie, pasy, falowanie i przesunięcie – to efekty które uzupełniają stawkę 20 już obecnych w programie. Każdy z efektów uwzględnia w pełni klatki kluczowe, może być miksowany z innymi efektami a to generuje niemal nieskończone możliwości.

Auto Audio Mixing

Po aktywowaniu każdy klip może wykorzystać trzy różne schematy miksowania ścieżek audio nachodzących na siebie. Dźwięk tła automatycznie dostosuje swoją głośność wraz z pojawieniem się dźwięku na ścieżce głównej, itp.

Automatyczne obracanie

Zdjęcia lub wideo ze znacznikiem (metadane) obrotu zostaną automatycznie obrócone w programie.

Poprawione odtwarzanie audio

Obsługa dźwięku w OpenShot była do tej pory traktowana nieco po macoszemu. Obecnie się to zmienia wraz z nowymi poprawkami i funkcjami (auto mixing). Obsługa dźwięku jest lepsza, płynniejsza oraz bardziej niezawodna.

OpenShot – główne okno

Stabilność

Jak w każdym wydaniu tak i w tym usunięto wiele przyczyn usterek (głównie pod Windowsem). Były one spowodowane dość drapieżnym gospodarowaniem zasobami naszego sprzętu oraz wydajnością „za wszelką cenę” czy uszkodzeniami danych w pamięci.

Poprawione okno Eksportu

Odświeżeniu uległo okno eksportu w którym wyświetlanych jest teraz więcej interesujących informacji. Np. na belce okna zobaczymy pasek postępu, niektóre statystyki odnośnie liczby klatek na sekundę i czasu pozostałego do ukończenia zadania.

Nowe kodeki

Od tego wydania AAC jest domyślnym kodekiem audio w większości gotowców. Dostępne są też inne kodeki obsługiwane przez LibAV oraz FFmpeg.

Oczywiście należy też wspomnieć o niezliczonej liczbie poprawionych błędów i innych rozwinięciach i poprawkach w funkcjonalności OpenShot. Czy tym samym stanie się on ulubionym narzędziem montażystów pod Linuksem? Konkurencja jest spora.

Użytkowników chcących przetestować ten program z pewnością ucieszy zgrabna paczka Appimage przygotowana przez twórców i gotowa do pobrania ze strony projektu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zainstalować OpenShot wykorzystując odpowiednie repozytoria. W przypadku Ubuntu 16.04/18.04, Minta 18.xx/19.xx i pochodnych właściwym będzie:

sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install openshot-qt

I wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że OpenShot pod Ubuntu 18.04/Mint 19 się nie uruchamia ani z PPA ani z AppImage. Twórcy widocznie bardziej przykładają się do wersji pod Windowsa.

W Arch Linuksie i Manjaro tradycyjnie sięgamy po podstawowe repozytorium:

sudo pacman -Suy openshot-qt
 

Post navigation

Translate »