VR180 Creator ekskluzywnie dla Linuksa

… i macOS. Taka niezamierzona złośliwość (brak wersji dla Windowsa) pojawiła się ze strony Google po upublicznieniu tytułowego programu. Czym jest VR180 Creator? Oględnie mówiąc to narzędzie do wstępnej obróbki i konwersji materiału wideo nagrywanego za pomocą urządzeń o szerokim kącie „widzenia” (180 oraz 360 stopni). Klip potraktowany tym programem będziemy mogli obrabiać dalej już w dowolnym edytorze wideo.

V180 Creator
Całe to zamieszanie z VR powoduje, że raz na jakiś czas ktoś wychodzi z koncepcją do czego można to wykorzystać. Nie inaczej jest z Google, które za pomocą darmowego narzędzia postanowiło spopularyzować trójwymiarowe wideo i kamery rejestrujące otoczenie w ten sposób.

Jeżeli ktoś kiedykolwiek próbował edytować takie wideo, wie jaką jest to uciążliwością. Jak słusznie większość z nas zauważy, program jest przydatny tylko dla posiadaczy odpowiednich urządzeń. Jednak tym samym pojawienie się programu który ułatwia edycję takiego wideo, otwiera nowe możliwości dla producentów. Być może w niedalekiej przyszłości wideo 180/360 będzie czymś powszednim.

Obecnie program oferuje dwie tryby konwersji – „Convert for Publishing” pozwala przekształcić wideo (np. z kamery Lenovo Mirage) z perspektywy rybiego oka do standardowego rzutu equirectangular (walcowe równoodległościowe?). Taki klip możemy następnie obrabiać w dowolnym edytorze wideo.

„Prepare for Publish” osadza na powrót metadane VR180 do obrabianego materiału. Tym samym obraz będzie poprawnie wyświetlany w 2D lub VR na YouTube lub Google Photos.

Aby przetestować VR180 Creator, należy pobrać paczkę z binarkami spod tego adresu. Rozpakowujemy i dwuklikamy na nazwie programu.
 

0

1 Response

  1. czy to znaczy, ze nakrece wideo 360 , splaszcze i moge ciąć (chyba nic wiecej)
    a potem znow zamienic na 360? ciekawe czy moge np. w tensposob dodac jakies napisy
    albo efekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.