Debian 7 Wheezy na emeryturze

Chyba każdy miłośnik Debiana pamięta datę 4 maj 2013. Były to beztroskie czasy kernela 3.2, środowiska GNOME 3.4, Firefoksa 10 (sic!), X.Orga 7.7. Wtedy też pojawił się Debian 7 Wheezy. W 2016 roku pojawiło się najnowsze i do tej pory ostatnie wydanie naprawcze Debian Wheezy 7.11. A teraz nastąpił prawdziwy koniec.

debian
Debian 8 Jessie
Zespół odpowiedzialny za Long Term Support (LTS) ogłosił, że z dniem 31 maja 2018 Debian 7 Wheezy i po pięciu latach od premiery, zakończono wsparcie dla tego systemu. Nie doczekamy się już żadnych poprawek – nawet bezpieczeństwa. Część pakietów będzie jeszcze przez moment wspierane w ramach komercyjnego Extendend LTS. Nie oznacza to jednak, że zespół LTS uda się na zasłużony odpoczynek. 17 czerwca 2018 przejmą oni od pod swoją kuratelę Debian 8 Jessie – obecne wydanie oldstable (który będzie wspierany do 20 czerwca 2020).

Wszystkim użytkownikom wersji 7 zaleca się szybką aktualizację do wersji 8 (o ile ktoś jeszcze tego nie zrobił). Dokładny opis procedury znajduje się pod tym adresem. Dla większości użytkowników nie będzie on żadnym zaskoczeniem. Aktualizacja obejmuje podmianę wpisów w /etc/apt/sources.list, instalację nowej wersji apt, upgrade systemu i upgrade dystrybucji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.