przystajnik

Qimgv 0.6.3- prosto, szybko i w Qt5

Lekka i szybka przeglądarka plików graficznych to nie jest w dzisiejszych czasach taka oczywista sprawa. Nasza epoka dźwiga swoje brzemię a programy obciążone wszystkimi możliwymi funkcjami siedzą jej na barkach. Nie jest zatem łatwo zaprezentować coś, co z założenia niesie ze sobą pewne ograniczenia. Tak jak choćby przeglądarka zdjęć qimgv 0.6.3

qimgv 0.6.3 wyświetla zdjęcia

To zaskakujące jak historia uwielbia krążyć pomiędzy nami i zataczać coraz to dziwniejsze kręgi. Bo jak inaczej nazwać trend i poszukiwanie programów lekki i monofunkcyjnych. I takim osiągnięciem w dziejach ludzkości jest qimgv 0.6.3. Niewielka przeglądarka plików graficznych. Może i surowa w swojej formie, ale z całkiem sensownymi ustawieniami na podorędziu.

Program napisany jest z wykorzystaniem bibliotek Qt5 i one zapewnią też obsługę różnych formatów graficznych (niestety bez plików RAW). Ale program radzi sobie również z odtwarzaniem wideo. Do tego celu wykorzystuje mpv, czy raczej jego biblioteki.

Ale skoro wyświetlanie obrazów, to dokładnie jak? Po prostu – wybieramy zdjęcie w katalogu docelowym, program jest wyświetli, a po najechaniu myszką w górną część ekranu pojawią się nam miniaturki pozostałych plików graficznych. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to jakoś specjalnie użytecznie, ale wystarczy udać się do ustawień programu. Tam czekają na nas niuanse odnośnie optymalizacji prędkości działania, jakości wyświetlania, domyślnych parametrów, itp. A na deser zakładka z ustawieniami skrótów klawiszowych.

Bo program najsprawniej obsługuje się za pomocą klawiatury. Na początek niuanse pozwalające na szczątkową obróbkę – kadrowanie (klawisz X), skalowanie (R), obracanie (ctrl + L/R). Pod klawiszami C i M znajdziemy ciekawe opcje kopiowania lub przenoszenia plików do zdefiniowanych lokalizacji. Bardzo przydatna rzecz gdy chcemy ręcznie posortować materiał. Oprócz tego są tam rytualne standardy – przełączanie trybu pełnoekranowego, metody skalowania zdjęcia na wyświetlaczu, itp.

Aby przetestować program będziemy potrzebowali w miarę aktualnej dystrybucji. Takiej z wersją Qt równą lub wyższą od 5.6. Dlatego qimgv najszybciej zainstalują użytkownicy Ubuntu 18.04:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get install qimgv

Jak też użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro:

yaourt -S qimgv-git 

Post navigation

Translate »