GIMP 2.10.2

Jeszcze na dobre nie opadł kurz po zamieszkach jakie wywołało upublicznienie edytora GIMP w wersji 2.10, a już doczekaliśmy się wydania point release. GIMP 2.10.2 jest odpowiedzią na błędy zgłoszone do poprzedniej wersji. Ale nie tylko.

GIMP 2.10.2 i filtr Spherize
To może budzić lekką konsternację wszystkich którzy skazali już GIMPa na zapomnienie. Program przeżywa prawdziwy renesans i 2.10.2 jest na to dowodem. W niecały miesiąc poprawiono bowiem 44 błędy oraz dodano obsługę formatu HEIF. Mało tego, do wydania dołączono też dwa nowe filtry graficzne:

  • Spherize – wpisujący zaznaczenie/obraz w sferę,
  • Recursive Transform – do tworzenia efektu Droste,

Dodatków jest oczywiście nieco więcej. Poprawiono przeliczanie histogramu i dzięki temu, że dzieje się to w oddzielnym wątku uniknięto „przycinek”. Zaktualizowano dokumentację dla natywnego formatu XCF. Uściślono również wewnętrzną procedurę zgłaszanie błędów. Okazało się, że większość informacji jakie ostatnimi czasy otrzymali deweloperzy GIMPa dotyczyło problemów związanych z samą paczką i sposobem jej stworzenia, a nie GIMPem 2.10 jako takim. Dlatego pojawiła się nowa opcja w configure i prośba do twórców paczek, aby filtrowali zgłoszenia we wcześniejszym stadium.

Pełna lista zmian jest dostępna pod tym adresem.

A co dalej? Trwają pracę nad oczyszczeniem kodu z fragmentów, które mogą zagmatwać proces przejścia na GTK+3. Przy takim tempie prac to GIMP 3 może się ukazać szybciej, niż niejedni nas spodziewali się w najśmielszych oczekiwaniach.

Użytkownicy Ubuntu 17.10/18.04 za parę chwil znajdą program w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

W Arch Linuksie i Manjaro:

sudo pacman -Suy gimp

No stronie projektu udostępniono również paczkę Flatpack

5 komentarzy

  1. Moglibyście zrobić test rozszerzeń VPN do Chromium, szukam darmowej wtyczki VPN aby było jak w Operze. Mam Chromium Open Source i nie chcę instalować w systemie Linux, tej Opery o zamkniętym kodzie. Aby mieć fajne wbudowane VPN.

  2. Czemuście kolego nie zrobili takiego testu więc samodzielnie? Zróbcie, na pewno sobie poradzicie. A jak już będziecie robić takowy test to zróbcie też materiał o czcionkach pod pingwinem.

    Moglibyście też zrobić test słuchawek bluetooth bo mi moja nie chce banglać a fajna jest.
    Ktoś, coś jeszcze?

  3. Jaki ty jesteś głupi to gorszy niż ustawa przewiduje. Idź trolluj na forum windowsa, tu jest portal od testowania różnych aplikacji Linuksowych.

  4. Śpieszę więc wyjaśnić, iż jest to blog jednego Autora, wielce czcigodnego, miłościwie nam piszącego Salvahora! Blog, nie portal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.