przystajnik

GIMP 2.10.2

Jeszcze na dobre nie opadł kurz po zamieszkach jakie wywołało upublicznienie edytora GIMP w wersji 2.10, a już doczekaliśmy się wydania point release. GIMP 2.10.2 jest odpowiedzią na błędy zgłoszone do poprzedniej wersji. Ale nie tylko.

GIMP 2.10.2 i filtr Spherize

To może budzić lekką konsternację wszystkich którzy skazali już GIMPa na zapomnienie. Program przeżywa prawdziwy renesans i 2.10.2 jest na to dowodem. W niecały miesiąc poprawiono bowiem 44 błędy oraz dodano obsługę formatu HEIF. Mało tego, do wydania dołączono też dwa nowe filtry graficzne:

  • Spherize – wpisujący zaznaczenie/obraz w sferę,
  • Recursive Transform – do tworzenia efektu Droste,

Dodatków jest oczywiście nieco więcej. Poprawiono przeliczanie histogramu i dzięki temu, że dzieje się to w oddzielnym wątku uniknięto „przycinek”. Zaktualizowano dokumentację dla natywnego formatu XCF. Uściślono również wewnętrzną procedurę zgłaszanie błędów. Okazało się, że większość informacji jakie ostatnimi czasy otrzymali deweloperzy GIMPa dotyczyło problemów związanych z samą paczką i sposobem jej stworzenia, a nie GIMPem 2.10 jako takim. Dlatego pojawiła się nowa opcja w configure i prośba do twórców paczek, aby filtrowali zgłoszenia we wcześniejszym stadium.

Pełna lista zmian jest dostępna pod tym adresem.

A co dalej? Trwają pracę nad oczyszczeniem kodu z fragmentów, które mogą zagmatwać proces przejścia na GTK+3. Przy takim tempie prac to GIMP 3 może się ukazać szybciej, niż niejedni nas spodziewali się w najśmielszych oczekiwaniach.

Użytkownicy Ubuntu 17.10/18.04 za parę chwil znajdą program w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp

W Arch Linuksie i Manjaro:

sudo pacman -Suy gimp

No stronie projektu udostępniono również paczkę Flatpack

Post navigation

Translate »