Shotwell 0.28 – będzie dobrze?

Rozwój małego, poręcznego menedżera zdjęć Shotwell 0.28 przeszedł już przeróżne zawirowania, ale obecne może zadecydować o być albo nie być tego projektu. No może to nieco przesadzona opinia, ale dzięki znacznej optymalizacji program zyskał wybitnie na szybkości działania. Nigdy więcej godzin importowania plików RAW do bazy.

Shotwell 0.27
Pogłoski o odrodzeniu Shotwell nie są bezpodstawne. Chociaż program z powodzeniem można było wykorzystywać już we wcześniejszych wersjach, to trapiły go mankamenty które skutecznie uprzykrzały życie np. fotografom kolekcjonującym zdjęcia w formacie RAW. Od tych czasów poprawiono niemal 60 zgłoszonych błędów i zainicjowano konkretne zmiany w kodzie źródłowym. Efektem są następujące nowinki:

  • podgląd zdjęć w trybie pełnoekranowym,
  • poprawna obsługa plików z przeźroczystym tłem,
  • znacząca optymalizacja procesu przetwarzania zdjęć,
  • wybitne przyśpieszenie importu materiału RAW,
  • odkryto i usunięto przyczynę błędu „Cannot claim USB device”,
  • wtyczka obsługująca Tumblr,
  • porzucenie importowania danych z F-Spot.

Szczególnie cieszy przyśpieszenie importowania plików RAW, gdyż w poprzednich wersjach sesja złożona ze 100 zdjęć potrafiła zająć program na długie minuty. Czy właśnie nastąpił długo oczekiwany przełom? Każdy będzie musiał sprawdzić to we własnym zakresie – o ile oczywiście zależy mu na jakości pracy z plikami RAW. Pozostałe formaty (jpg, png, tiff) są obsługiwane bez większych problemów od dłuższego czasu.

Nie wszystko wygląda jednak tak różowo jak powinno. Do dnia dzisiejszego (20.03.2018) w PPA nie ma paczek dla użytkowników Ubuntu, Minta i pochodnych. Pozostaje mieć nadzieję, że trafią tam wkrótce.

Aby przetestować program w najnowszej odsłonie, musimy dodać stosowne repozytorium (dla Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Mint 18.xx i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:yg-jensge/shotwell
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell

W lepszej sytuacji są użytkownicy Arch Linuksa. W ich przypadku i Manjaro wersja 0.28 jest w głównym repozytorium.

sudo pacman -Suy shotwell 

0