przystajnik

MKVToolNix 20.0.0 – niby taki sam a inny

Fani konwertowania czego się da w cokolwiek się da ponownie mogą wznieść się na wyżyny swoich umiejętności. Pod warunkiem, że będę próbowali konwertować materiał wideo i użyją do tego celu najnowszego MKVToolNix 20.0.0.

MKVToolNix 20.0.0

Program w najnowszej odsłonie to efekt wolnych dni podczas których autor postanowił uporządkować i posprzątać nieco dotychczasowe źródła programu. Efektem tego jest oczywiście lepsza ich czytelność, ale również wyrzucenie wprowadzających w błąd opcji i przełączników, których funkcje usunięto z programu już lata temu. Jednak najpoważniejszą zmianą są poprawki a wręcz przepisanie od nowa mkvinfo, co w przyszłości ma skutkować dołączeniem tego narzędzia do graficznego interfejsu MKVToolNix.

Na tym nie koniec. Wiele wyjaśniło się również w elementach wyświetlanych przez program. A konkretniej, jeżeli są dostępne tłumaczenia nazw rozdziałów i tagów to użyta zostanie przetłumaczona forma takowych. Wszystkie znaczniki czasowo zyskały precyzję co do nanosekund (sic!) i są elegancko formatowane – np. 01:23:45.67890123. Pozostałe zapisy niezgodne z tymi założeniami zostały usunięte. Istotnym dodatkiem jest też pominięcie przez mkvmerge jednostek NALU z kodeka AVC/h.264. Wynika to z ich bezużyteczności w formacie Matroska i mp4.

Całość wieńczy niesamowita ilość znalezionych i poprawionych błędów.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/17.10 i Minta 18.xx zainstalujemy dodając odpowiednie repozytorium do systemu:

sudo apt-get update
sudo sh -c 'echo "deb http://mkvtoolnix.download/ubuntu/$(lsb_release -sc)/ ./" >> /etc/apt/sources.list.d/bunkus.org.list'
wget -q -O - https://mkvtoolnix.download/gpg-pub-moritzbunkus.txt | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install mkvtoolnix mkvtoolnix-gui

W przypadku Arch Linux i Manjaro jak zwykle idziemy na skróty:

sudo pacman -Suy mkvtoolnix-gui 

Post navigation

Translate »