Geeqie 1.4 – powrót gwiazdy

To niebywałe jak niewiele przeglądarek potrafi zapewnić komfort pracy z plikami RAW. Oczywiście nie każdemu użytkownikowi jest to potrzebne, ale wielu fotografów klasyfikuje programy na takie, które radzą sobie z RAW błyskawicznie oraz takie które sobie nie radzą. Geeqie to jeden z programów który lata temu stał się prekursorem tej pierwszej grupy.

Geeqie 1.4
Niemniej lata płynęły, pojawił się Wayland, GTK3 a Geeqie się podstarzało. Jednak wydanie Geeqie 1.4 przywraca należny blask temu programowi. Twórcy zdołali uporządkować kwestie związane z interfejsem w GTK3, poprawili mnóstwo błędów, a pliki RAW… Otwierają się nadal tak szybko jak dawniej, uwzględniając nawet profile kolorów.

Pełna lista zmian wydania 1.4 wygląda następująco:

 • lepsza integracja z GTK3,
 • poprawione znakowanie obrazów i lepsze wykorzystanie znaczników podczas pracy,
 • obsługa animowanych gifów,
 • prostokątne zaznaczanie miniatur,
 • odnośniki do ulubionych lokalizacji,
 • przeszukiwanie zdjęć według pozycji geo,
 • miniatury w oknach dialogowych,
 • możliwość modyfikowania panelu z narzędziami,
 • regulowana prędkość pokazu zdjęć,
 • wiele usprawnień użytkowych, poprawionych błędów oraz zaktualizowanych tłumaczeń.

Jak wynika z powyższego, Geeqie to pełnoprawna przeglądarka plików graficznych. Lecz jeżeli przyjrzymy się lepiej Geeqie to okaże się, że można za pomocą tego programu wyśmienicie zautomatyzować proces segregowania zdjęć. Co więcej, dzięki integracji z niemal wszystkimi edytorami graficznymi starannie wyselekcjonowane zdjęcia oznaczone konkretnym znacznikiem możemy jednym kliknięciem przesłać tamże (Darktable, RawTherapee, Fotoxx, GIMP, cokolwiek). Lub utworzyć z nich kolekcję na później. Albo wydrukować pożądany obraz bezpośrednio z Geeqie. Równie pomocna może być funkcja wyszukiwania duplikatów wśród naszych plików – czy to według nazwy, objętości czy poprzez dopasowanie zawartości kadru. Po włączeniu panela informacyjnego (ctrl + K) będziemy mogli przypisać zdjęcie do zadeklarowanych słów kluczowych, wstawić komentarz, ocenę, czy poprawić lub wstawić geotagi. Menedżer sortowania (shift + S) umożliwi szybkie poruszanie się lub wybór interesujących nas plików. Dołóżmy do tego bezstratne obroty plików jpeg, możliwość skonfigurowania ułożenia poszczególnych okien w programie i bogate w opcje ustawienia. Ach, no tak – i jeszcze zarządzanie pamięcią miniatur. Interesujące to najlżejszy epitet jakim można określić to wydanie.

Jak zainstalować najnowsze Geeqie w naszym systemie? W przypadku Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.xx i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install geeqie=1.4-1dhor~xenial geeqie-common=1.4-1dhor~xenial
sudo apt-mark hold geeqie geeqie-common

Xenial zamieniamy w zależności od posiadanej dystrybucji (w przypadku Minta 18.xx pozostaje Xenial). Dlaczego? A to ze względu na psikus jaki sprawili użytkownikom Geeqie twórcy paczek w oficjalnym repozytorium i wymuszając instalację ich wersji nad innymi (1:1.2.2 – jeżeli komuś to coś mówi). Apt-mark powstrzyma system przed zaktualizowaniem do „nowszej” starej wersji w przyszłości. Uwaga – to powstrzyma również automatyczną aktualizację w przypadku gdyby w PPA pojawiło się 1.4.1 – trzeba zatem będzie pamiętać o manualnej interwencji.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro wystarczy:

sudo pacman -Suy geeqie
 

2 komentarze

 1. Świetna wiadomość, jedna z najlepszych przeglądarek grafiki na linuksa wciąż żywa. Rewelacyjna była jeszcze za czasów GQview 🙂

 2. Moja ulubiona przeglądarka, właściwie jedyna jakiej potrafię komfortowo używać. Ale z obsługą anigifów to wyczekali aż do momentu, kiedy przestały być popularne 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.