przystajnik

Po prostu Justmd 1.1.1

Światowa kariera znaczników markdown może zadziwić. Niby mamy tagi HTML, niby jest to formatowanie w rozbudowanych edytorach typu LibreOffice, jest LaTeX. Ale ludzkości w swoim poszukiwaniu prostoty postanowiła iść krok dalej. Bo dlaczego by nie używać gwiazdek i podkreśleń do wyróżnienia fragmentów tekstu. I innych prostych i szybkich w użyciu znaczników. By przekonać się jakie to proste i przyjemne, wystarczy sięgnąć po edytor Justmd.

Po prostu Justmd 1.1.1

Justmd jest stosunkowo młodym przedstawicielem sporej rodziny edytorów markdown dla Linuksa. Można by zadać sobie pytanie – na co kolejny edytor, skoro tych mam już na kilogramy? Otóż urok Justmd tkwi w sporej automatyce jaką zaimplementowano w tym programie. Bo znaczniki mają nie tylko cieszyć swoją prostotą, ale i wygodnie wkomponowywać się w edytowany przez nas tekst. Wystarczy prześledzić jakie atrakcje czekają na nas w tym edytorze podczas kopiowania przeróżnej zawartości:

  • kopiowanie i wklejanie tekstu HTML (automatyczna zamiana znaczników),
  • kopiowanie i wklejanie obrazów,
  • kopiowanie i wklejanie tekstu bezpośrednio do edytora Md,
  • wsparcie dla UML/flowchart,
  • wsparcie dla reguł matematycznych Tex,
  • eksport notatek do formatów HTML, PDF,
  • eleganckie uwydatnianie kodu źródłowego,
  • szybkie tworzenie tabel,
  • zsynchronizowane przesuwania zawartości z czystym tekstem/sformatowanym.

Program wspiera niemal dowolny przepływ treści pod postacią przeróżnego formatowania. Oczywiście finalnie sprowadza się to do tego, aby łatwo i przyjemniej „otagować” znacznikami MD edytowany materiał. Justmd chociaż niewielki, to potrafi ucieszyć niektórymi niuansami których na próżno szukać w innych programach. Program poradzi sobie również z obszernymi dokumentami, funkcja Smart Paste pomyśli za nas podczas wklejania, sprawnie też przeszukamy tekst źródłowy czy przeskalujemy interfejs i wielkość liter. Na dodatek nie musimy uciekać się do skomplikowanych zabiegów aby program zainstalować. Wystarczy pobrać archiwum z Githuba, rozpakować, uruchomić justmd – gotowe. Tak, to urocza przypadłość rozpowszechniania multiplatformowych projektów wykorzystujących Electrona. Aczkolwiek nie każdy uzna to za zaletę.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »