Shotwell 0.26.4 i 0.27.1

Chociaż stabilne wydanie programu Shotwell 0.26.4 i jego niestabilne wcielenie 0.27.1 dzieli niemal miesiąc, to warto przystanąć przy nich na chwilę. I pokiwać z uznaniem głową w obliczu zmian jakie dokonują się w tym skazanym na zapomnienie menedżerze zdjęć.

Shotwell 0.27
Warto przy tym pamiętać, że rozwój serii 0.26.x to głównie a nawet przede wszystkim poprawki błędów. Do 0.27.x wędrują tymczasem wszystkie przyszłe nowe rozwiązania i funkcje których większość użytkowników oczekuje jak ryba wody. Ale wracają do głównego nurtu zauważamy, że tym razem poprawek jest i to całkiem sporo. Program będzie poprawniej zachowywał się podczas importowania zdjęć RAW, zorientuje się, gdy jakieś zdjęcie zniknie z kolekcji, klikanie prawym przyciskiem myszki nie będzie już wywoływało u niego objawów paniki:

Shotwell 0.26.4 – 10 Nov 2017
* Fix buld rules for appstream files
* Fix import progress bar when importing RAW files
* Fix renaming of backing photos when renaming to lower case on import
* Fix removing the RAW file when deleting photos and there is no Trash
* Fix duplicate detection for Canon imports
* Fix importing MP4 videos from certain Android devices
* Fix missing event pictures when moving library
* Fix useless sub-menu for saved searches
* Fix criticals on right-click
* Fix help files to pass validation
* Fix assert when removing last photo from import roll
* Fix scrolling and zooming by mouse wheel on Wayland
* Translation updates

Cóż, poprawki potrzebne są, ale to głównie na nowości użytkowe większość z nas czeka. Rzut okiem na listę zmian w 0.27.1 może dać nam jako taki obraz tego, co w przyszłości szykują dla nas autorzy. Optymalizacje kodu, jeszcze sprawniejsze importowanie plików do kolekcji, poprawna obsługa kosza i danych Exif, tryb pełnoekranowy w dosłownym tego słowa znaczeniu, itp. Z punktu widzenia osób pracujących głównie z plikami RAW to przede wszystkim zależeć może nam na ich bardziej wydanej obsłudze. W tym zakresie też poczyniono przygotowania pod sensowne zmiany – miniatury RAW są generowane tylko raz, podczas eksportu, lepiej są obsługiwane pary RAW+JPG, itp.

Aby przetestować program w najnowszej odsłonie, musimy dodać stosowne repozytorium (dla Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Mint 18.xx i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:yg-jensge/shotwell
sudo apt-get update
sudo apt-get install shotwell

Jeżeli zamierzamy testować serię 0.27.x, to musimy dodać PPA ppa:yg-jensge/shotwell-unstable.

W przypadku Arch Linuksa i Manjaro wersja 0.26.4 jest w głównym repozytorium.

sudo pacman -Suy shotwell
 

1 Response

  1. Brakuje mi wciąż w tym edytorze opcji masowej operacji na plikach (z wyjątkiem dodawania tagów- to jest), przynajmniej takich jak obrót, kadrowanie, jasność, kontrast. Do porządkowania kolekcji, słów kluczowych i prostej edycji pojedynczych kadrów- całkiem spoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.