przystajnik

Koniec fundacji Yorba

25 października 2015 roku swoją misję zakończyła fundacja Yorba, odpowiedzialna za powstanie takich narzędzi jak menadżer zdjęć Shotwell oraz czytnik poczty Geary (i kilku innych). Niestety, zakończenie zainicjowanej w 2009 roku działalności nie było spowodowane ukończeniem wymienionym projektów, lecz zwyczajną klapą finansową związaną z wyschnięciem źródeł dotacji i innych dochodów.

shotwell

Shotwell 0.19, niestabilny choć bezproblemowy

O fakcie tym poinformował założyciel Yorby, Adam Dingle, umieszczając stosowną informację na stronie fundacji:

Yorba was a non-profit free software group based in San Francisco that was active from 2009 until early 2015

Niemniej cały urok opensource polega na tym, że projekty żyją nadal – a przynajmniej mogą żyć i rozwijać się, jeżeli ktoś je przygarnie. W lepszej sytuacji jest klient poczty Geary, zaadaptowany przez zespół elementary OS. Shotwell – cóż, źródła tego projektu poczekają na Githubie na lepsze czasy. W jego przypadku zdecydowanej poprawy wymaga choćby kwestia traktowania plików RAW przez ten menadżer (przede wszystkim mozolne tworzenie miniatur). Warto pamiętać, że to jeden z niewielu samowystarczalnych programów do katalogowania zdjęć (niesprzęgniętych z konkretnym środowiskiem graficznym).

Ciekawie potoczyły się losy osób odpowiedzialnych za Yorbę – Adam Dingle kontynuuje swoją karierę jako współzałożyciel portalu Roundtown (agregującego informacje o okolicznych imprezach). Natomiast dyrektor i główny programista Jim Nelson uskutecznia swoje przemyślenia na blogu opiewającym jego własne (sic!) książki. 

Post navigation

Translate »