przystajnik

Ubuntu 16.10 Yakkety Yak idzie na wolne od 20 lipca

Hej, użytkowniku, obudź się! Już 20 lipca 2017 roku twoje Ubuntu 16.10 przestanie być wspierane! Zaleca się jak najszybszą aktualizację do współczesnych wersji Ubuntu lub zainstalowanie nowszego jeżeli nie najnowszego wydania tego systemu. Może to też czas na podjęcie decyzji o wyborze innej dystrybucji.

Ubuntu 16.10

Jak można wywnioskować z numeracji, Yakkety Yak pojawił się pomiędzy nami w październiku 2016 roku (dokładnie 13 października). Według nowej polityki wydań pośrednich (a zatem nie-LTS) obowiązywał go 9 miesięczny okres wsparcia. I ten czas się właśnie dopełnił. Co istotne, zapowiedź zaprzestania wsparcia dla tej wersji oznacza, że nie otrzymamy zarówno aktualizacji oprogramowania jak i łatek bezpieczeństwa. Zatem ewentualne trwanie przy 16.10 jest mocno ryzykowne.

Adam Conrad poinformował o nieubłaganie zbliżającej się dacie w stosownym komunikacie na grupie mailowej. Natomiast opis aktualizacji do Ubuntu 17.04 Zesty Zapus jest nieuniknioną lekturą dla osób które będą musiały zmigrować swój komputer na nowsze wydanie Ubuntu.

W pamięci potomnych 16.10 zapadnie jako wydanie, które wprowadziło nowszy kernel 4.8 z lepszym wsparciem dla nowszego sprzętu. Do systemu dodano opcjonalną sesję pod kontrolą środowiska Unity 8, a największy progres dokonał się w wersji serwerowej, do której dodano obsługę wielu współczesnych technologii (chmury, itp.).
 

Post navigation

Translate »