Lepiej późno niż wcale – Hugin 2017.0 rozpoczyna nowy rok

Miłośników panoram nie trzeba przekonywać do programu Hugin. Nie dość, że oferuje on ogromne ilości automatyki, sporo algorytmów cieniowania i dopasowywania punktów kontrolnych, to jeszcze jest regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcje. No może tym razem Hugin 2017.0 nie powali nas na kolana, ale z pewnością usunie usterki które nie dawały nam spać po nocach.

Hugin 2016.0.0
Pomimo upływu lat i funkcji tworzenia panoram w wielu różnych program graficznych, Hugin pozostaje niekwestionowanym liderem. Oczywiście pośród oferty otwarto-źródłowej. Program charakteryzuje się doskonale wyważoną automatyką, sporo liczbą opcji, uproszczonym interfejsem dla mniej wymagających, bardziej zaawansowanym interfejsem dla bardziej wymagających i mnóstwem możliwości ręcznego sterowania pracą algorytmów (parametry). Nawet jeżeli nie brzmi to jak reklama najpopularniejszego rozwiązania na rynku (Parametry? Algorytmy?) to ten edytor panoram nie na darmo zbiera doskonałe recenzje od kilku lat. A teraz dodatkowo czekają na nas kolejne może nie atrakcje, ale solidne poprawki w jego funkcjonowaniu.

Poprawiono warunki pracy przy tworzeniu obrazów HDR (tak, Hugin też to umożliwia). Wyświetlanie danych w GUI, optymalizacja fotometryczna, obsługa prześwietleń i cieni. Usprawniono obsługę masek przy użyciu cpfind. Niekiedy niezapisane zmiany były pomijane bez wyraźnej zgody ze strony użytkownika. Ale oprócz błędów zaimplementowano kilka niewielkich usprawnień. Karta optymalizacji wykorzystuje obecnie checkboksy zamiast pogrubionej czcionki. Stworzony specjalny wariant asystenta dla jednozdjęciowych projektów. Podawana informacja o finalnym wymiarze panoramy, a użytkownik ma większą kontrolę nad parametrami określającymi łączenie obrazów.

Niby nic, a jednak. Hugin ugruntowuje swoją pozycję, dostarcza nam niezapomnianych wrażeń i jeszcze lepszej jakości działania, a nam jedyne co pozostaje to przetestować program.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04/Mint 18.xx zainstalujemy z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:hugin/hugin-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install hugin

Uwaga – w repozytorium nie ma jeszcze wersji 2016.2, jeżeli chcemy ją przetestować, to należy dodać repozytorium ppa:hugin/next (z wersją testową).

W przypadku Manjaro i Arch Linuksa posiłkujemy się głównym repozytorium:

sudo pacman -S hugin 

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.