przystajnik

Niech się stanie Liri OS

Jeszcze nie tak dawno temu naszą wyobraźnię rozpalał Papyros, będący obietnicą połączenia wysublimowanej estetyki z nowoczesnymi rozwiązaniami rodem z Arch Linuksa. Podobny cel podpalenia świata krył się w zamierzeniach twórców Hawaii OS. Na kursie kolizyjnym z naszą zmurszałą percepcją znalazł się też Liri Project. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak gdzie 3 deweloperów, tam 5 pomysłów na projekt. Ale w przypadku wymienionych rozwiązań ich twórcy postanowili zrobić coś ponad podziałami i z wymienionych projektów sformowali Liri OS.

Liri OS – czy to się przyjmie?

U podstawy tego mariażu znajdziemy stwierdzenie, że w zasadzie wszystkie trzy projekty starały się osiągnąć to samo podobnymi metodami. Rzecz to niespotykana w rozczłonkowanym świecie FOSS, niemniej takie połączenie sił dało nadzieję na realną w naszym dziesięcioleciu wersję finalną projektu (czyt. gotową do użytku). Liri OS to system operacyjny taki jaki chcielibyśmy oglądać na co dzień i codziennie się zachwycać. Ale nie tylko za sprawą ładnego tematu graficznego i atrakcyjnych ikon. To również całe mnóstwo pozostałych rozwiązań napędzających całość oraz szczytne założenie multi-dystrybucyjnego charakteru. Czy sztuka zainteresowania społeczności się uda? Jak w przypadku wielu innych przełomowych projektów, musimy zaczekać na to, co przyniesie przyszłość.

Files w Liri OS

Marzeniem osób odpowiedzialnych za Liri OS jest stworzenie doskonałego pulpitu ale nie całej dystrybucji od podstaw. Dlatego obrazy instalacyjne wykorzystują Arch Linuksa i to również na tym systemie najszybciej będziemy mogli przetestować obecny stan tego projektu (o tym poniżej). Sam pulpit bardzo mocno jest związany z założeniami Material Design, a w celu osiągnięcia tego wykorzystane zostały np. libOSTree, Wayland, Qt5. Aby było nowocześnie zdecydowano się na użycie QtQuick bez odniesień do QtWidgets. Cichym bohaterem jest zestaw narzędzi (bibliotek) Fluid służący budowaniu efektownych aplikacji w zgodzie z powyższym. Bo Liri OS to nie tylko przebudowany pulpit ale i autorskie oprogramowanie wpisujące się w koncept całości. Na liście znajdziemy przeprojektowane System Settings, Terminal, Files, App Center, ale również i Liri Browser, Liri Text, Liri Calculator.

Rozwój tego systemu to również jasne i klarowne plany na przyszłość. Przede wszystkim przeniesienie funkcjonalności z qml-material (Papyros) do Fluid, dołączenie do projektu ikon Material Design oraz kontrolowany i elastyczny system dystrybucji oprogramowania (Liri Browser, itp.). To dlatego nadchodzące wydania Liri OS będą mocniej związane z system paczek Flatpak a może nawet i Snap.

Co do wydań to ostatnim oficjalnym wydanie było Liri OS 0.9.0 ogłoszone w styczniu 2017. Jednak wobec dynamicznego rozwoju obecne obrazy ISO zawierają wersję nightly tego systemu. Podobnie repozytoria liri-unstable dedykowane dla Arch Linuksa. Aby z nich skorzystać należy wyedytować /etc/pacman.conf i dodać:

[liri-unstable]
SigLevel = Optional TrustAll
Server = https://repo.liri.io/archlinux/unstable/$arch/

Następnie wykonać:

pacman -Syu

I zainstalować co należy:

pacman -S liri-shell-git liri-settings-git liri-terminal-git liri-files-git liri-appcenter-git

Pamiętajmy jednak, że to wersja unstable i nightly – raczej tylko do celów testowych.
 

Post navigation

Translate »