przystajnik

Cinnamon 3.4 – czas zbiorów

Całe rzesze fanów zachowawczej obsługi pulpit już zacierają ręce z uśmiechem triumfu na twarzy. Na serwerach pojawiła się bowiem kolejna wersja środowiska Cinnamon 3.4. Wszystko wskazuje również na to, że środowisko to przeżyje inne koncepcje współpracy z pulpitem (a przynajmniej jedną z nich). Lista zmian w 3.4 może nie przyprawia o zawrót głowy, bo skupiono się głównie na poprawkach i lepszej wydajności.

Cinnamon 3.4 na siłę upstrzony ikonami i deskletem

Nie ma chyba możliwości, żeby ktoś nie słyszał o środowisku Cinnamon. Jeżeli jednak pojawiają się jakieś wątpliwości, to uzupełnijmy informacje. Jest to bazujące na GTK+ środowisko które rozpoczęło swoją karierę jako fork GNOME Shell. Była to jednocześnie forma sprzeciwu i próby unormowania sytuacji po „rewolucjach” jakie zaserwowały użytkownikom wspomniane GNOME Shell i Unity. Środowisko przeznaczone było początkowo dla dystrybucji Linux Mint, jednak z czasem z powodzeniem przeszczepiono je również na inne systemy. Przełomowa okazała się wersja 3.2, która zakończyła epokę „forka” i Cinnamon stał się pełnoprawnym i samodzielnym środowiskiem zbudowanym z wykorzystaniem technologii GNOME. Oznacza to, że nie wymaga do swojego działania zainstalowania GNOME i jego komponentów (w miejsce tego wykorzystuje własne usługi – cinnamon-desktop, cinnamon-session oraz cinnamon-settings-daemon). W warstwie istotnej dla użytkownika możemy delektować się efektami pulpitu (animacje), Apletami, Deskletami, rozszerzeniami, efektami przejść, konfigurowalnymi panelami, rozbudowanym edytorem ustawień, bogactwem tematów graficznych, itp.

Co istotne cały ten dobrobyt został zorganizowany i zaprezentowany na odnowionej ostatnio stronie Cinnamon Spices. Znajdziemy tam moduły graficzne, aplety, desklety, rozszerzenia. To właśnie z repozytorium tej strony sprzęgnięty jest Centrum Ustawień w Cinnamonie (nie trzeba niczego instalować ręcznie, wystarczy pobrać listę dodatków w Ustawieniach Motywów/Apletów/Rozszerzeń/Deskletów i gotowe).

Cinnamon Spices, czyli odnowiona strona z dodatkami

Tytułowa wersja 3.4 wnosi następujące usprawnienia:

  Lista zmian

 • wielowątkowe Ustawienia Systemu (każda wtyczka działa w osobnym procesie),
 • oddzielny proces dla Nemo i jego sesji obsługującej pulpit,
 • siatka na desktopie,
 • obsługa wildcardów podczas wyszukiwania plików,
 • uwzględnienie pulpitu w akcjach w Menu,
 • poprawiona graficzna wizualizacja tacki systemowej i marginesów,
 • wygaszacz ekranu z większą liczbą opcji,
 • bardziej czytelny format daty w liście plików,
 • precyzyjniejsze ustawienia przyśpieszenia i czułości myszy,
 • wsparcie dla mozjs38 (CJS 3.4 używa mozjs38, CJS 3.2 używa mozjs24, wydanie 3.4 jest kompatybilne zarówno z CJS 3.4 jak i CJS 3.2)
 • wsparcie dla kolejnych urządzeń Wacom (np. takich z jednym przyciskiem),
 • bardziej zdecydowane wychodzenie z sesji (wylogowanie/wyłączenie),
 • wsparcie dla lightdm-settings oraz manage-systemd-units w Ustawieniach.

To co szczególnie jest warte uwagi, to… Dość enigmatyczne CJS 3.4 (Cinnamon Javascript Interpreter). Wersja przebudowana z wykorzystaniem nowego GJS i zgodna z mozjs24/mozjs38 zyskała na wydajności i poszanowaniu pamięci. Również dobrze brzmi rozbicie na osobne procesy Ustawień Systemu oraz Nemo i Nemo-Desktop. Niestety, optymizm blaknie w obliczu listy procesów i zajmowanej przez nie pamięci (każdy moduł Ustawień Systemu to około 20MB pamięci). To z pewnością będzie wymagało rewizji i poprawek.

Cinnamon 3.4 jest przewidziany jako duża aktualizacja dla nadchodzącego Linux Mint 18.2 Sonya. Jeżeli ktoś nie może się jednak doczekać, a używa np. Ubuntu 16.04/17.04 to może wspomóc się następującym PPA:

sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon

Może jednak zaistnieć konieczność poprawek okna dialogowego wyłączającego system:

gsettings set org.cinnamon.desktop.session settings-daemon-uses-logind true
gsettings set org.cinnamon.desktop.session session-manager-uses-logind true
gsettings set org.cinnamon.desktop.session screensaver-uses-logind false

Użytkownicy Linux Mint 18.1 mogą przetestować niestabilne paczki (nightly build) z tego PPA. Oczywiście nie jest to zalecane na produkcyjnym systemie.

Post navigation

Translate »