przystajnik

Inne jest piękne – Stacer 1.0.6

Tytułowy program stanowi ukoronowanie hedonizmu jakiemu coraz częściej oddają się użytkownicy Linuksa. Bo nie wystarczy nam już już automatyka systemu i wolność oprogramowania. Programy są oceniane na przykład pod względem atrakcyjności interfejsu. I tutaj na scenę wkracza ładny Stacer. Nie tylko umożliwi nam on przeprowadzenie podstawowej konserwacji systemu, ale wyświetli też informacje o zasobach. I tylko pytaniem otwartym pozostaje czy użyty do tego celu Electron nie jest strzelaniem do wróbli za pomocą armaty?

Stacer 1.0.6

Stacer to elegancki program elegancko przedstawiający wykorzystanie zasobów naszego komputera i wyświetlający podstawowe informacje o maszynie. Dzięki niemu monitorować możemy stan CPU, pamięci i sieci. Oprócz tego w kolejnych zakładkach dostępne są funkcje pozwalające usunąć z dysku dane przechowywane jako cache, zarządzać programami startowymi, usługami naszego komputera (systemd) jak i usuwać niepotrzebne oprogramowanie. Ostatnia zakładka opiewa historyczne użycie CPU, pamięci i sieci.

Oczywiście do większości zadań będziemy potrzebowali uprawnień administratora (zostaniemy poproszeni o hasło). O ile manipulowanie naszymi programami startowymi jest oczywiste i bezpieczne, o tyle wyłączanie i włączanie usług systemowych wymaga już nieco rozeznania w temacie. Odinstalowanie czegokolwiek również nie jest jakimś traumatycznym przeżyciem o ile wiemy co i dlaczego chcemy odinstalować. Niestety, brakuje tutaj takich informacji jak przestrzeń dyskowa zajmowana przez dany pakiet, itp.

Wykresy i wykresiki

Czyszczenie systemu z zalegających resztek w katalogach cache i innych również ma na celu uwolnienie dyskowej przestrzeni systemowej. Jednak ponownie nie dowiemy się, ile na tym zyskamy. Ostrożność należy zachować podczas usuwania pamięci cache dla programów (App Cache) – by się nie okazało, że stracimy ustawienia programu albo wrażliwe dane.

Powoli docieramy do kwestii technicznych dotyczących tego programu. Jak wspomniałem, wyjątkowość wizualną zapewnia mu wykorzystanie Electrona. Jest to zatem kolejny „przeglądarkowy” program na naszym pulpicie. Jednak frapujący może być fakt jego instalki o objętości 35 MB oraz zużycie około 230MB pamięci RAM po uruchomieniu. Coś za coś – jest estetycznie, ale program do lekkich nie należy. Niemniej jest to oferta skierowana głównie do początkujących użytkowników, którzy dzięki niemu będą mogli odłożyć na półkę komunały o brzydkim i niefunkcjonalnym sofcie dla Linuksa.

Aby zainstalować program w Ubuntu 16.04/16.10/17.04, Mincie 18.xx należy pobrać odpowiednią paczkę ze strony https://github.com/oguzhaninan/Stacer/releases. Potem wystarczy już tylko kliknąć na niej dwukrotnie (pobranej paczce, nie stronie).

Post navigation

14 comments for “Inne jest piękne – Stacer 1.0.6

 1. Zyx
  29 marca, 2017 at 11:38

  Electron – nie dziękuję postoję. Nowa moda masochistów od Javascript-u, wszystko będzie w js, wszystkooooo.

 2. Magnum44pl
  29 marca, 2017 at 12:17

  Niewykorzystany RAM – zmarnowany RAM xD

 3. 29 marca, 2017 at 12:49

  Co racja to racja, ale są jednak lepsze sposoby na wykorzystanie ramu.

 4. Magnum44pl
  29 marca, 2017 at 12:51

  Też nie znoszę tego frameworka. Aplikacja do monitorowania systemu napisana w tym „cudzie” zarzyna system…

 5. pavbaranov
  29 marca, 2017 at 14:11

  @Salvadhor: „Ostrość należy zachować (…)” – chyba jednak „Ostrożność” 🙂

 6. vel_el
  29 marca, 2017 at 14:18
 7. vel_el
  29 marca, 2017 at 14:21

  „Potem wystarczy już tylko kliknąć na niej dwukrotnie (pobranej paczce, nie stronie).”

  „…nie STR.” – hi hi, dobre! 🙂

 8. 29 marca, 2017 at 15:02

  Dzięki! To naprawdę budujące, że ktoś to wszystko czyta ze zrozumieniem.

  Powyższe uwagi wezmę sobie do serca i posłużą mi one do wzmocnienia mojego nikczemnie wątłego warsztatu pisarskiego 🙂

 9. vel_el
  29 marca, 2017 at 20:16

  A skoro mowa o warsztacie literackim
  (i proszę… bez przesady, bez przesady),
  to odwiedzając Przystajnik
  czuję się trochę jak
  w teatrze – taki klimat
  kreuje mi się.

  Dzięki,
  jutro też tu będę 🙂

  nick-ze-mnie Wątły

 10. Benzin
  30 marca, 2017 at 20:14

  Yhhh 🙂 Electron zaczyna być jak Silverlight – powoduje rozdrażnienie u niektórych użytkowników 🙂 Tak zwany przerost formy nad treścią 🙂

 11. Łukasz
  30 marca, 2017 at 23:29

  Akurat do tego typu programu spokojnie nadaje się Electron… dopóki autor nie wpadnie na pomysł, aby zaczął pracować w tle.

 12. icywind
  31 marca, 2017 at 19:07

  Zmarnowany RAM to też zmarnowany RAM

 13. Roman syn Ryżu
  14 kwietnia, 2017 at 4:50

  Przepisz na QML

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »