przystajnik

GNOME 3.24 w nowym świetle

Sześć miesięcy, 753 deweloperów, 28459 zmian. Tak rodziło się GNOME 3.24, które zostało ochrzczone kodową nazwą „Portland”. To właśnie w Portland miała miejsce ubiegłoroczna konferencja LAS GNOME Summit i to właśnie tam zapewne podjęto decyzje o kształcie najnowszego wydania.

Ten sztampowy aż do bólu oczy początek nie mógł być inny. GNOME 3.24 to efekt wytężonej pracy sporej rzeszy deweloperów i tylko suche liczby są w stanie oddać skalę tego zaangażowania. Co więcej – jeżeli ktoś oczekuje rewolucji na skalę przejścia z 2.xx do 3.xx, to wydanie 3.24 może wydać mu się nudne. Dla innych osób będzie ono stonowane. Przyłożono się do lepszej współpracy z Waylandem, przeprojektowano to i owo, dodano nowe możliwości w komponentach GNOME. Środowisko współpracuje poprawnie również z dwoma kartami graficznymi (można określić na której karcie chcemy uruchomić dany program), obsługa paczek Flatpak w menadżerze oprogramowania nabrała rumieńców a menadżer plików bardziej elegancko obsłuży dostęp do zastrzeżonych katalogów lub plików. Ale po kolei.

 • Nocne światło

  Nocne światło to nowa funkcja zmieniająca kolor ekranu zgodnie z porą dnia (użytkownicy programów F.lux oraz Redshift z pewnością docenią to momentalnie). Wraz ze zmianą pory dnia barwy się ocieplają (balans bieli) tak, by wieczorem nasze oczy miały chwilę wytchnienia od mocnej, niebieskiej poświaty. Ma to na celu utrzymanie rytmu dobowego naszego organizmu (problemy z bezsennością) oraz wyeliminować przemęczenie wzroku. Opcję można aktywować w ustawieniach ekranu. Domyślnie używa ona godzin wschodu i zachodu słońca dla położenia użytkownika, ale można też ustawić własne godziny. Stosowane informację pojawią się też na górnym pasku.

  Nocne światło działa z systemami X11 i Wayland.

 • Odnowione Konta online, Drukarki i Użytkownicy

  Trzy wspomniane panele ustawień doczekały się gruntownej przebudowy bez umniejszania ich funkcjonalności. Ustawienia drukarek podają nam więcej informacji na głównym ekranie (np. poziom tuszu), Konta online wyświetlają dostępne konta w uproszczonej lecz czytelniejszej formie. Panel Użytkownicy nabrał ogłady.

  Te zmiany są częścią długoterminowego projektu aktualizacji Ustawień i budują one fundamenty pod większe ulepszenia.

 • Ulepszony obszar powiadomień

  W nowoczesnych środowiskach graficznych powiadomienia systemowe to coraz bardziej kluczowy element całości. W GNOME 3.24 aby ułatwić nam zapanowanie nad zalewającymi nas informacjami (z komunikatorów, systemu, programów, itp.) uczyniono listę powiadomień prostszą. Z obszarem powiadomień zintegrowano również prognozę pogody (dla lokalizacji według ustawień w programie Pogoda).

  Całość doczekała się też usunięcia wielu usterek i błędów.

 • Zdjęcia

  W menadżerze zdjęć poprawiono wygląd miniatur, które są teraz większe i ich rozmiar jest automatycznie dopasowywany do dostępnego miejsca. Jednocześnie są one lepszej jakości. Narzędzia modyfikacji ekspozycji i czerni zostały do tego menadżera zapożyczone wprost z Darktable (to wymagało poprawek w bibliotece GEGL – gegl:exposure). Program poinformuje nas też o stanie połączenia z kontem online oraz wyświetli dane GPS dla zdjęć, które posiadają takie informacje.

 • Przepisy

  Moda na gotowanie dotarła również GNOME 3.24. Nowy program Przepisy to zbiór receptur przesłanych i zebranych przez członków GNOME.
  Z tym programem możliwe będzie samodzielne dodawanie przepisów, eksportowanie i drukowanie listy zakupów, przeliczanie składników w zależności od podanej liczby porcji, lista ulubionych. Ciekawostką jest tryb czytania instrukcji bez użycia rąk, przydatny w czasie gotowania. Lista przepisów jest otwarta i uzależniona jedynie od inwencji społeczności.

  Co więcej, na tej stronie odnajdziemy informacje przydatne przy tworzeniu własnego przepisu i sposobie dodania go do list widniejącej w programie.

 • Gry

  Kolejny komponent GNOME rozwinął się na kanwie kolejnej mody – tym razem retro. A konkretnie mody na stare gry i emulację. W programie Gry będziemy mogli wygodnie zarządzać kolekcją swoich gier dla różnego rodzaju konsol: Neo-Geo, NES, SNES, GameBoy, GameBoy Color, Playstation, itp. Obsługiwane są również amatorskie gry ze strony pdroms.de.

  Poprawiony interfejs pozwala zapamiętywać położenia okna, sprawniej informuje o błędach, obsługiwana jest biblioteka libretro.

 • Ikony

  W GNOME 3.24 zobaczymy też nowe oblicze ikon systemowych. Chciałoby się rzec – oblicze na miarę współczesnych czasów. Zwiększona została bowiem ich rozdzielczość (z 256×256 pikseli do 512×512 pikseli) i dzięki temu prezentują się o wiele lepiej na ekranach o wysokiej rozdzielczości. Ich lifting objął również usunięcie cieniowania głębi oraz zwiększenie ogólnej jasności. Oprócz tego dokonano przeglądu całości i usunięto elementy przestarzałe oraz zaktualizowano niemal cały zestaw.

 • Lepsza obsługa tabletów Wacom

  Jak co wydanie tak i tym razem poprawiono obsługę tabletów graficznych firmy Wacom. Najważniejsza zmiana dotyczy współpracy z systemem Wayland. Oprócz tego poprawiono obsługę rysików (możliwość niezależnej konfiguracji i jej przenoszenia pomiędzy urządzeniami). Można także je konfigurować za pomocą zestawów ustawień dla różnych urządzeń.

  Programy mogą teraz określać działania dla tabletów, które pojawią się na pełnoekranowych nakładkach Wacom.

Listę powyższych nowości uzupełniają jeszcze zmiany w kliencie IRC, poprawiona „natywna” przeglądarka WWW, odświeżony Kalkulator, wyświetlanie tygodni przez Kalendarz, itp. Do kompletu dochodzi oczywiście też całe mnóstwo poprawionych błędów.

Co ciekawe – dzięki takiemu a nie innemu zbiegowi daty wydań, dystrybucją która zostanie wydana oficjalnie z GNOME 3.24 na pokładzie będzie… Ubuntu GNOME 17.04. To wydarzenie planowane jest na 13 kwietnia bieżącego roku.
 

Post navigation

Translate »