GNOME 3.24 w nowym świetle

Sześć miesięcy, 753 deweloperów, 28459 zmian. Tak rodziło się GNOME 3.24, które zostało ochrzczone kodową nazwą „Portland”. To właśnie w Portland miała miejsce ubiegłoroczna konferencja LAS GNOME Summit i to właśnie tam zapewne podjęto decyzje o kształcie najnowszego wydania.

Ten sztampowy aż do bólu oczy początek nie mógł być inny. GNOME 3.24 to efekt wytężonej pracy sporej rzeszy deweloperów i tylko suche liczby są w stanie oddać skalę tego zaangażowania. Co więcej – jeżeli ktoś oczekuje rewolucji na skalę przejścia z 2.xx do 3.xx, to wydanie 3.24 może wydać mu się nudne. Dla innych osób będzie ono stonowane. Przyłożono się do lepszej współpracy z Waylandem, przeprojektowano to i owo, dodano nowe możliwości w komponentach GNOME. Środowisko współpracuje poprawnie również z dwoma kartami graficznymi (można określić na której karcie chcemy uruchomić dany program), obsługa paczek Flatpak w menadżerze oprogramowania nabrała rumieńców a menadżer plików bardziej elegancko obsłuży dostęp do zastrzeżonych katalogów lub plików. Ale po kolei.

 • Nocne światło

  Nocne światło to nowa funkcja zmieniająca kolor ekranu zgodnie z porą dnia (użytkownicy programów F.lux oraz Redshift z pewnością docenią to momentalnie). Wraz ze zmianą pory dnia barwy się ocieplają (balans bieli) tak, by wieczorem nasze oczy miały chwilę wytchnienia od mocnej, niebieskiej poświaty. Ma to na celu utrzymanie rytmu dobowego naszego organizmu (problemy z bezsennością) oraz wyeliminować przemęczenie wzroku. Opcję można aktywować w ustawieniach ekranu. Domyślnie używa ona godzin wschodu i zachodu słońca dla położenia użytkownika, ale można też ustawić własne godziny. Stosowane informację pojawią się też na górnym pasku.

  Nocne światło działa z systemami X11 i Wayland.

 • Odnowione Konta online, Drukarki i Użytkownicy

  Trzy wspomniane panele ustawień doczekały się gruntownej przebudowy bez umniejszania ich funkcjonalności. Ustawienia drukarek podają nam więcej informacji na głównym ekranie (np. poziom tuszu), Konta online wyświetlają dostępne konta w uproszczonej lecz czytelniejszej formie. Panel Użytkownicy nabrał ogłady.

  Te zmiany są częścią długoterminowego projektu aktualizacji Ustawień i budują one fundamenty pod większe ulepszenia.

 • Ulepszony obszar powiadomień

  W nowoczesnych środowiskach graficznych powiadomienia systemowe to coraz bardziej kluczowy element całości. W GNOME 3.24 aby ułatwić nam zapanowanie nad zalewającymi nas informacjami (z komunikatorów, systemu, programów, itp.) uczyniono listę powiadomień prostszą. Z obszarem powiadomień zintegrowano również prognozę pogody (dla lokalizacji według ustawień w programie Pogoda).

  Całość doczekała się też usunięcia wielu usterek i błędów.

 • Zdjęcia

  W menadżerze zdjęć poprawiono wygląd miniatur, które są teraz większe i ich rozmiar jest automatycznie dopasowywany do dostępnego miejsca. Jednocześnie są one lepszej jakości. Narzędzia modyfikacji ekspozycji i czerni zostały do tego menadżera zapożyczone wprost z Darktable (to wymagało poprawek w bibliotece GEGL – gegl:exposure). Program poinformuje nas też o stanie połączenia z kontem online oraz wyświetli dane GPS dla zdjęć, które posiadają takie informacje.

 • Przepisy

  Moda na gotowanie dotarła również GNOME 3.24. Nowy program Przepisy to zbiór receptur przesłanych i zebranych przez członków GNOME.
  Z tym programem możliwe będzie samodzielne dodawanie przepisów, eksportowanie i drukowanie listy zakupów, przeliczanie składników w zależności od podanej liczby porcji, lista ulubionych. Ciekawostką jest tryb czytania instrukcji bez użycia rąk, przydatny w czasie gotowania. Lista przepisów jest otwarta i uzależniona jedynie od inwencji społeczności.

  Co więcej, na tej stronie odnajdziemy informacje przydatne przy tworzeniu własnego przepisu i sposobie dodania go do list widniejącej w programie.

 • Gry

  Kolejny komponent GNOME rozwinął się na kanwie kolejnej mody – tym razem retro. A konkretnie mody na stare gry i emulację. W programie Gry będziemy mogli wygodnie zarządzać kolekcją swoich gier dla różnego rodzaju konsol: Neo-Geo, NES, SNES, GameBoy, GameBoy Color, Playstation, itp. Obsługiwane są również amatorskie gry ze strony pdroms.de.

  Poprawiony interfejs pozwala zapamiętywać położenia okna, sprawniej informuje o błędach, obsługiwana jest biblioteka libretro.

 • Ikony

  W GNOME 3.24 zobaczymy też nowe oblicze ikon systemowych. Chciałoby się rzec – oblicze na miarę współczesnych czasów. Zwiększona została bowiem ich rozdzielczość (z 256×256 pikseli do 512×512 pikseli) i dzięki temu prezentują się o wiele lepiej na ekranach o wysokiej rozdzielczości. Ich lifting objął również usunięcie cieniowania głębi oraz zwiększenie ogólnej jasności. Oprócz tego dokonano przeglądu całości i usunięto elementy przestarzałe oraz zaktualizowano niemal cały zestaw.

 • Lepsza obsługa tabletów Wacom

  Jak co wydanie tak i tym razem poprawiono obsługę tabletów graficznych firmy Wacom. Najważniejsza zmiana dotyczy współpracy z systemem Wayland. Oprócz tego poprawiono obsługę rysików (możliwość niezależnej konfiguracji i jej przenoszenia pomiędzy urządzeniami). Można także je konfigurować za pomocą zestawów ustawień dla różnych urządzeń.

  Programy mogą teraz określać działania dla tabletów, które pojawią się na pełnoekranowych nakładkach Wacom.

Listę powyższych nowości uzupełniają jeszcze zmiany w kliencie IRC, poprawiona „natywna” przeglądarka WWW, odświeżony Kalkulator, wyświetlanie tygodni przez Kalendarz, itp. Do kompletu dochodzi oczywiście też całe mnóstwo poprawionych błędów.

Co ciekawe – dzięki takiemu a nie innemu zbiegowi daty wydań, dystrybucją która zostanie wydana oficjalnie z GNOME 3.24 na pokładzie będzie… Ubuntu GNOME 17.04. To wydarzenie planowane jest na 13 kwietnia bieżącego roku.
 

0

56 komentarzy

 1. „753 deweloperów” – hmm…. chciałbym, by choć połowa tej liczby była zaangażowana w rozwój KDE. Środowisko to dzisiaj byłoby już pewnie nie do prześcignięcia.

  @Salvadhor – Jeśli się w Twój blog można wciąć 🙂 Napisałeś zdanie: „Środowisko współpracuje poprawnie z dwoma kartami graficznymi”, które brzmi tak, jakby Gnome 3.24 mogło współpracować jedynie z dwoma (jakimiś) GPU, podczas, gdy chodzi Ci o „podwójne” układy graficzne (czyli głównie Intel + NVidia; nie wiem nastomiast, czy dotyczy to również Intel + AMD /układ spotykany np. w Apple/). Może warto się zastanowić nad lekką korektą czytelności przekazu.

 2. Ha,a ja bym chciał ,że by 2-3 doszło do XFCE,i wystarczy.

  Choć XFCE już dziś jest nie do prześcignięcia:)
  nie ma 753 developerów,tylko paru,robi dwie poprawki na rok a i tak działa najlepiej:)

 3. „Choć XFCE już dziś jest nie do prześcignięcia:)”
  Uruchom na Waylandzie 🙂

 4. Nie muszę,działa wszystko dobrze na starym xorgu,czy jak to sie nazywa.

  Podobnie jak nie muszę jeździć autem 300km/h.Wiem,są tacy,co mogą.
  Pracuję na dwóch ekranach,żadnych błędów.

  Lepiej powiedz,jak w MC zrobić,żeby F8 usuwał pliki do kosza,a nie trwale,bo nie mogę nigdzie znaleść…

 5. Jak znam *ubuntu, to pewnie część elementów (np. Nautilus a.k.a Pliki) będzie i tak w starszych wersjach z powodu konieczności zachowania kompatybilności z wersją podstawową.

 6. Jest jakieś repo archa z tym gnome? Bo nigdzie nie widzę, nawet nie ma staging, a kiedyś było coś takiego jak gnome-unstable

 7. Poczekaj dzień – dwa i będzie co najmniej w testing. Staging w ogóle nie jest dla użytkowników, a gnome-unstable nadal jest. Aby się tam coś znalazło, to pewnie trzeba poczekać na Gnome 4, a przynajmniej gtk+ 4.0

 8. Gdybym chciał dystrybucje Linux z Gnome 3.24, ale nie Fedore i Ubuntu to co polecacie? Szkoda że nie ma obrazów ISO Manjaro z Gnome 3.

 9. Czyli Fedora ma zawsze nowsze pakiety ciut od Archa? Skoro w niej już w stabilnym wydaniu jest to Gnome.

 10. Antergos ma defaultowo gnome 3 i bardzo fajnie się go używa. Osobiście bardziej go cenię niż Manjaro.

 11. No popatrz, a Linux Mint ma dużo później najnowsze Cinnamon w swoim systemie niż w Archu, Manjaro. Więc to nie jest jakaś reguła co do środowisk i ich twórców.

 12. Nie są. Nie z 3.24. Nie ma jeszcze 3.24 w Archu to nie ma w dystrybucjach, które czerpią z niego te paczki.
  Potwierdzam natomiast zdanie Adama – bardzo fajne Gnome 3 jest w Antergosie. Fajne jest również w mniej znanym Apricity OS: https://apricityos.com/

 13. Nieprecyzyjnie się wyraziłem.W Manjaro jest Gnome 3,ale nie w najnowszej wersji 3.24 jeszcze.

 14. Tylko Apricity ma znacznie zmodyfikowany ten Gnome z tego co pamiętam, ale chyba tylko na poziomie wtyczek, więc jak ktoś chce, to może powyłączać :).

 15. Tak, jest tam dodanych bodaj 4 wtyczki, które i tak wszyscy zachęcają by zainstalować w G3, aby móc tego wygodnie używać oraz dodany któryś z docków a la makówka.

 16. Z tego co widzę na screenie to jest to standardowy dock gnome wyciągnięty na pulpit wtyczką dash to dock.

 17. Przecież to bzdura, Fedora 25 ma Gnome 3.22 i na 3.24 trzeba będzie czekać aż wyjdzie Fedora 26 (chyba, że chcesz używać wersji alpha/beta) czyli aż do lipca. Fedora ma zdecydowanie najbardziej dopracowane i zintegrowane z systemem Gnome ale absolutnie nie jest pierwsza z nowymi wersjami. Pierwsze jest openSUSE tumbleweed które ostatnio miało nowe Gnome długo przed Archem

 18. Fedora podobnie jak Mint nie jest dystrybują ciągłą (mimo, że jest od niego nowocześniejsza, mierząc wersjami pakietów) i zanim wydadzą nową wersję środowiska muszą przetestować i wydać nową wersję systemu. Wiadomo, że dystrubucje ciągłe będą mieć wszystko wcześniej bo ten krok po prostu pomijają i nowe wersje Gnome/Cinnamona wydają jako zwykle aktualizacje.

 19. Nie jest prawdą, że dystrybucje ciągłe (a przynajmniej większość) pomija testowanie paczek. Przechodzą one przez repozytoria testing, zwłaszcza, gdy zmiany dotyczą „głównej” wersji. W przypadku najpopularniejszego Archa (piszę o nim jako najpopularniejszym, albowiem pomimo tego, że w distrowatch wyżej jest Manjaro, to ono w dużej mierze przenosi paczki z Archa bezpośrednio) wygląda to tak:
  – wersje beta/rc dwu środowisk, czyli Gnome oraz KDE (i w przypadku tego ostatniego również Qt oraz KDEApps) są udostępniane w repozytoriach *-unstable.
  – wersje tuż po wyjściu przechodzą do testing, jeśli nie są zgłaszane/widoczne błędy (w przypadku KDE Antonio szuka również rozwiązań z innych dystrybucji), przechodzą do repozytorium stabilnego.
  W przypadku Manjaro trafiają również do unstable lub testnig i po „testach” przechodzą dopiero do stable.
  Małe zmiany (czyli np. ostatnie numerki w KDE) trafiają natomiast wprost do stable, albowiem… to są właśnie wersje poprawkowe dla głównych wydań. Nie ma sensu ich testować w stosunku do poprzedniej wersji, albowiem nie przynoszą one żadnego nowego kodu względem starych wersji, a jedynie zmiany tam, gdzie zostały dostrzeżone błędy.

 20. Fedora ma też „wersję” rawhide, którą można porównać do tumbleweed.

 21. „muszą przetestować i wydać nową wersję systemu”
  A ty mi tu o paczkach.
  Nie mówiłem, że w ogóle nie testują nowych paczek ale odbywa się to inaczej i jest dużo krótszym procesem od wydania nowej wersji systemu. Fedora 26 w wersji alpha ma być od 4 kwietnia (miała być trzy tygodnie wcześniej ale z powodów w które się nie zagłębiałem przesunęli wydanie), wersja stabilna będzie wydana, zakładając, że już nic się nie przesunie, prawie w Lipcu. Ile czasu Gnome/KDE jest w repozytoriach testing w Archu?

 22. „Ile czasu Gnome/KDE jest w repozytoriach testing w Archu?” – Tyle ile trzeba 🙂
  Doprawdy sądzisz, że wydawnicze dystrybucje są lepiej „przetestowane” od rolling? Jeśli tak, to śmiem twierdzić, że się poważnie mylisz.

 23. Linus Torvalds nadal siedzi na Fedorze i openSUSE? Że tak zapytam to w czym napisane jest Gnome 3, w komentarzach na dobrychprogramach piszą że w JavaScript. Ale coś nie chce mi się w to wierzyć, zawsze wydawało mi się że w C i GTK.

  Dziś obok Fedory zainstalowałem Ubuntu 17.04 i Grub Fedory nie widzi Ubuntu. Jak to szybko odzyskać? Możliwe że instalator bootloadera Ubuntu coś popsuł lub ja nabroiłem przy instalacji.

 24. Używałeś kiedyś Rawhide?
  Cechą wspólną jest tylko to, że to i to jest rolling.
  Tumbleweed ma być zwykłą dystrybucją przeznaczoną do użytku domowego, do Rawhide leci wszystko co najnowsze bez zważania na to czy wersja stabilna została już wydana czy nie. Będziesz mieć tam kernel w wersji RC (obecnie 4.11) bez czekania czy już go wydadzą, teraz masz tam Gnome 3.24 ale za parę miesięcy będziesz mieć pierwsze wersje 3.25 które nigdy nie są przeznaczone do użytku codziennego a testowania zmian w nowej wersji. Bo do tego służy Rawhide, to nie jest „Fedora rolling” (tak jak Tumbleweed to Opensuse rolling) tylko „Fedora wszystko nad czym się jeszcze pracuje co kiedyś zostanie wydane”

 25. Tak twierdzę. Oczywiście zależy która dystrybucja, bo sam fakt, że ją wydają nie oznacza, że dbają o jakość wydania. Nie sądzę też, żeby Ubuntu było lepiej przetestowane bo ich maksyma to „działa czy nie działa, ma być w kwietniu” ale taka Fedora czy Debian to już jak najbardziej. Z Archem jest wiele problemów ze zwykłymi aktualizacjami.

 26. Autorze popraw link 🙂
  Ostatnia linijka tekstu, odnośnik do wydania Ubuntu GNOME 17.04

 27. Daleki jestem od rozpoczynania dysputy o tym, co stabilne, a co nie, ale…
  „Tumbleweed ma być zwykłą dystrybucją przeznaczoną do użytku domowego, do Rawhide leci wszystko co najnowsze bez zważania na to czy wersja stabilna została już wydana czy nie”.
  Gnome 3.24 w Tumbleweed pojawiło się 22.03., czyli w dniu pojawienia się informacji o tej wersji.
  Chyba, że chodzi Ci o to, że w Rawhide idą wersje beta itp.

 28. „Chyba, że chodzi Ci o to, że w Rawhide idą wersje beta itp.”
  Dokładnie o to mi chodzi, myślałem, że napisałem to jasno.

 29. „Z Archem jest wiele problemów ze zwykłymi aktualizacjami.”
  Używałeś chociaż Archa, że tak mówisz? Ja jadę na jednej instalacji prawie 11 miesięcy i… nie miałem ani jednego problemu z aktualizacją, pacman -Syu leci raz na kilka dni.

  Szczerze mówiąc, wkurza mnie ten mit, na stabilnym repozytorium wszystko zgodnie z nazwą działa stabilnie.

 30. Ja mam 3 komputery na Archu; żadnych problemów z aktualizacjami, a chodzą sobie ok. 3 lat.
  Cóż – problemów z aktualizacją nie będzie miał wyłącznie ten, kto nie robi aktualizacji. Na dowolnym systemie. Nie tylko linuksie.

 31. Z doświadczenia wnioskuję, że jednak dłużej to potrwa. Myślę, że tydzień-dwa. Spójrz zresztą w pakiety – niewiele spaczkowanych jest teraz, a to dopiero testing 🙂

 32. Dzięki za czujność, otrzymujesz bonus do punktów doświadczenia i pierwszeństwo w losowaniu bonów towarowych.

  Mylić się jest rzeczą ludzką (wycięło kawałek linka), zgłaszać takie problemy – stanem świadomości dryfującym nad utopią komercyjnych otchłani.

  Pozdrawiam 🙂

 33. Gnome Games to najciekawsze w nowościach. Szczególnie że jest oparte na libretro więc nie trzeba będzie instalować tony emulatorów aby zagrać sobie w Mario na NES, a za chwilę w MK2 na MAME.

 34. Podobno właśnie działa to bardzo sprawnie tylko trzeba zmusić gnome do współpracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.