PhotoQt 1.5.1 na każde skinienie

Sporej dawki nowości (jak na skalę tego projektu) doczekała się ascetyczna przeglądarka plików graficznych PhotoQt. Można się pokusić wręcz o stwierdzenie, że teraz będzie reagować na każde nasze skinienie, gdyż na liście zmian znajdziemy np. obsługę gestów.

Takie tam PhotoQt 1.5.1
Eleganckie ale wstrzemięźliwe w opcje PhotoQt jest programem celującym w formę. Formę zarówno prezentacji zdjęć jak i niebanalnego zawładnięcia naszym monitorem. Otwiera się bowiem na pełen ekran, eliminuje dekoracje okien i wszystko na czym musimy się skupić to wskazanie odpowiedniego katalogu ze zdjęciami. Program rozpoznaje większość formatów graficznych (wspieranych przez biblioteki Qt, GraphicsMagick i LibRaw. Choć z tym ostatnim to jest różnie – obsługa plików RAW będzie wymagać od nas sporej cierpliwości (czas generowania podglądu).

Jednak gdy w poszukiwaniu jakichkolwiek atrakcji odkryjemy panel z ustawieniami/opcjami programu, to… Należy zaopatrzyć się w mapę i kompas, gdyż łatwo się zagubić w natłoku przeróżnych parametrów jakie można tam przestawiać. Od tuzina opcji dotyczących samej przeglądarki, przez kolejne uregulowania dotyczące miniatur, sposobu wyświetlania metadanych, obsługiwanych formatów aż po edytory do którego można przesłać wybrane zdjęcie (do edycji). No i oczywiście zakładka z ustawieniami skrótów klawiszowych i gestów. Pewną ciekawostką jest też możliwość określenia na którym ekranie/monitorze ma być wyświetlana instancja PhotoQt.

Wszystko to w imię sprawnego podglądu plików graficznych z istotnymi dla nas informacjami. Ukoronowaniem całości jest tryb prezentacji, podczas którego może nam przygrywać muzyczka a zdjęcia będą same się zmieniały według ustalonych przez nas zasad (muzykę również określimy w ustawieniach dla prezentacji).

I chociaż w ogólnym rozrachunku wersji 1.5.1 niewiele się zmieniło, to jednak:

  • nowe skróty klawiszowe łącznie z gestami (myszka, dotyk),
  • dodano wyświetlanie histogramu (kolor i odcienie szarości),
  • informowanie o zmianach w plikach/katalogach (jeśli wykryte),
  • opcja zachowania przybliżenia/orientacji/odbicia przy przełączaniu obrazów,
  • dodanie nazwy pliku i pozycji na panelu z metadanymi,
  • przycisk exit w ustawieniach (krzyżyk w prawym górnym rogu),
  • po ponownym uruchomieniu programu automatyczne otwieranie ostatnio oglądanego obrazu,
  • sporo poprawionych błędów.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx i pochodnych mogą zaopatrzyć się w tę przeglądarkę po odpowiednich manewrach z PPA:

sudo apt-add-repository ppa:lumas/photoqt
sudo apt update
sudo apt install photoqt

W przypadku Manjaro i Arch Linuksa korzystamy z AUR:

yaourt -S photoqt 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.