Ubuntu Cleaner 1.0.4 nie tylko dla Ubuntu

Śpieszmy się używać programów, gdyż tak prędko przestają być rozwijane. Ta sentencja znajduje uzasadnienie chociażby w przypadku ulubionego przez całe rzesze użytkowników programu Ubuntu Tweak Tool. Projekt dzięki któremu mogliśmy utrzymać porządek w naszym Ubuntu oraz poprawić nieco domyślną konfigurację Unity nie jest już rozwijany. W zasadzie nie jest rozwijany już od dwóch lat, ale dopiero teraz pojawił Ubuntu Cleaner oferujący namiastkę możliwości swojego protoplasty.

Ubuntu Cleaner 1.0.4
Tak naprawdę Ubuntu Cleaner jest łudząco podobny do Ubuntu Tweak Tool. To podobieństwo jest nieprzypadkowe, gdyż UC jest forkiem modułu Computer Janitor znanym z UTT. Nie jest to też program dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wszystko co nim zrobimy to wyczyścimy pamięć podręczną Firefoksa i Thunderbirda, pamięć podręczną z miniaturkami, usuniemy stare kernele, pakiety pozostałe po aktualizacji a także niepotrzebne zależności. Dla kogoś nieobytego z terminalem to rzecz jest warta grzechu lub też zainstalowania.

Co więcej, UC nie wykonuje jakichś skomplikowanych operacji i takie „czyszczenie” z powodzeniem możemy przeprowadzić również w innych systemach. Oczywiście powiązanych z Ubuntu, czyli np. Mint, Xubuntu i tak dalej. Ważnym jest zwrócenie uwagi, jaki kernele się usuwa i czy aby na pewno nie potrzebujemy zapasowego na wypadek wypadku z aktualnie używanym.

Program został przetestowany z wydaniami LTS Ubuntu 14.04 i 16.04. I paczki dla tych wersji znajdziemy w PPA:

sudo add-apt-repository ppa:gerardpuig/ppa
sudo apt update
sudo apt install ubuntu-cleaner

Niby pchełka, ale czasem warto mieć taki coś pod ręką. 

0