Pamiętajcie o gThumb 3.4.3
W kategorii przeglądarek grafiki od jakiegoś czasu jesteśmy świadkami przestoju. Żaden projekt nie zdecydował się na zaprezentowanie przełomowych funkcji, co jednak nie oznacza, że nie spełniają one swojej roli. Jednak w cieniu tego wszystkiego tkwi sobie stary dobry gThumb, którego z pewnością wszyscy pamiętają z GNOME 2.xx. W GNOME 3.xx program przebył długą drogę i zaczyna aspirować do miana nie dość, że atrakcyjnego wizualnie, to dodatkowo nadspodziewanie użytecznego narzędzia.
Oddzielnym tematem jest obróbka grafiki. Wybrany kadr będziemy mogli potraktować jednym z wielu filtrów. Czego tu nie znajdziemy – dostosowanie kontrastu (również pseudo HDR), jasności, nasycenia, parametrów gamma. Do tego wyregulujemy krzywe (dla każdego kanału z osobna), poprawimy ostrość, dokonamy konwersji do BW, usuniemy czerwone oczy. Na koniec zostają nam efekty specjalne, gdzie jednym kliknięciem szybko przekształcimy zdjęcie wg przygotowanych gotowców (kolorystyka, ostrość, itp.).
Wspomniałem, że program obsługuje pliki RAW. Wiążą się z tym dwie wiadomości – dobra i mniej dobra. Dobra to ta dotycząca wymiarów kadru (np. na potrzeby edycji). Mniej dobra to tempo tworzenia miniatur – przy spory kolekcjach może to jednak chwilę trwać. Obróbka RAWów to tak naprawdę obróbka wygenerowane podglądu (osadzonej w RAWie miniatury?). Nie mamy zbyt dużej kontroli nad tym jak RAW będzie wywoływany.
Niemniej, wszystko to czyni z gThumb ciekawe narzędzie – tak po prostu. Cieszą szczególnie opcje edycji grafiki, zgrabne tworzenie kolekcji, import z urządzeń. Kwestią gustu będzie stylistyka rodem z GNOME 3.xx – nie wszędzie będzie ona wyglądał jak należy. Na szczęście w nowym Mincie 18.1 nie ma z tym problemu.
Program znajdziemy w głównych repozytoriach – zarówno dla Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx, jak i dla Arch Linuksa, Manjaro i innych.
Dzięki. W skórze Arc wygląda świetnie, w przeciwieństwie do xnview, którego używałem do tej pory.
Jak się ma gThumb w tej wersji do Pix 1.0.6?
Nie wiem, ja mam Pixa 1.2.1 w systemie 🙂 Ale generalnie gThumb ma więcej filtrów. Jest też jakoś tak bardziej poukładany. I prawidłowo pokazuje RAWy, Pix generuje i otwiera do obróbki miniaturki.