przystajnik

Youtube-dlG 0.3.8 – a może by tak zarchiwizować Youtube

W zimowe wieczory różne pomysły mogą przyjść nam do głowy. Ot choćby „zrobię sobie kopię YT u siebie na dysku”. I nie ma w tym nic zdrożnego, wszak na coś dostarczone przez Mikołaja terabajty dyskowe trzeba wykorzystać. Powód zgrywania materiałów z YT może być też zupełnie odmienny. Oglądanie offline, kopia materiału zanim cenzura go ściągnie, itp. Tak czy owak większość osób wiedzionych odpowiednim instynktem zaopatrzy się na okoliczność takich prac w poręczne narzędzie youtube-dl. Wygodni (lub sprytniejsi) sięgną po youtube-dlG – czyli graficzny interfejs dla wspomnianego tekstowego narzędzia youtube-dl.

Youtube-dlG - tak po prostu

Youtube-dlG – tak po prostu

Youtube-dlG 0.3.8 to prosty projekt, który w przejrzystym interfejsie graficznym pozwoli nam manewrować większością parametrów tekstowego youtube-dl. A to oznacza, że będziemy mogli wybrać zarówno jakość interesujących nas klipów, miejsce gdzie chcemy je zapisać, czy ma to być sama ścieżka audio czy również wideo (program obsługuje fanaberię Youtube o nazwie DASH – oddzielna ścieżka audio i wideo). Do kompletu możemy określić czy interesują nas napisy, a jeśli tak – to jakie. Na wypadek gdyby brakowało nam jakieś opcji z youtube-dl mamy okno dla ręcznego wpisania takiego przełącznika. A na sam koniec, po pobraniu całej playlisty program może elegancko i samoczynnie wyłączyć komputer.

Samo tworzenie playlisty lub inaczej – listy interesujących nas klipów nie jest jakimś wyczynem. O ile sprawnie posługujemy się skrótami klawiszowymi Kopiuj – Wklej. Bo do okna opatrzone opisem URL najzwyczajniej musimy wkleić interesujące nas adresy z Youtube. Potem pozostaje już tylko naciśnięcie przycisku Download.

A teraz instalacja. W Ubuntu 16.04/16.10, Mincie 18.xx, musimy skorzystać z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-dlg

… o ile nie zamierzamy samodzielnie pobierać archiwum tar.gz z Githuba i samodzielnie uruchamiać ten program. A jest to możliwe, bo napisanego w Pythonie youtube-dlG nie trzeba kompilować.

Natomiast użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa radzą sobie w następujący sposób:

yaourt -S youtube-dl-gui-git 

Post navigation

12 comments for “Youtube-dlG 0.3.8 – a może by tak zarchiwizować Youtube

 1. 30 listopada, 2016 at 19:12

  Artykuł sugeruje, że program radzi sobie jedynie z YouTube, tymczasem potrafi on pobrać materiały z niemalże każdego możliwego serwisu tego typu, a nawet kiedy dany serwis nie jest wprost obsługiwany sprawdza, czy nie jest użyty któryś z typowych playerów i czy nie da rady pobrać materiału i tak…

 2. megaziuziek
  30 listopada, 2016 at 21:02

  Ja korzystam z graficznej nakładki youtube-downloader z repo getdeb:ytd-gtk

 3. Hepita
  30 listopada, 2016 at 23:18

  Dzięki, przyda się.

 4. Jack
  1 grudnia, 2016 at 9:41

  Tego szukałem!

 5. ikse
  1 grudnia, 2016 at 11:14

  z redtube się da xD

 6. ⲼⲶ
  1 grudnia, 2016 at 11:51

  Świetnie, to teraz szukam dyskietki na którą zgram sobie YT… zaraz, nie mam jej gdzie włożyć ;(((

 7. Hepita
  1 grudnia, 2016 at 19:21

  z dyskietki korzystałem tylko raz w życiu, jak oglądałem przez nią zaćmienie Słońca 😀

 8. realkrzysiek
  2 grudnia, 2016 at 12:48

  Mam jeszcze kilka setek, kilka stacji, ale nie mam ich do czego podpiąć.

 9. 3 grudnia, 2016 at 0:58

  Jak i z każdego innego serwisu porno, jaki znasz (i jakiego nie znasz). 😡

 10. WebDev JS
  6 grudnia, 2016 at 13:51

  Witam. Choć czytam go od dawna, to mój pierwszy komentarz na tym blogu. Dlatego chciałbym korzystając z okazji poprosić autora, aby w miarę możliwości dodawał pod koniec wpisu. również metody instalacji programów oraz repozytorium dla Fedory. np: http://www.tecmint.com/install-youtube-dl-command-line-video-download-tool/

 11. Enzoo - zielony jak Mint
  31 grudnia, 2016 at 0:01

  A jeśli chciałbym zgrać samą ścieżkę dźwiękową z filmu z YT, to jaki program polecacie?

 12. pavbaranov
  31 grudnia, 2016 at 7:33

  Youtube-dl ściąga kontener mkv (najczęściej), z którego prosto wyodrębnić plik ze ścieżką (ffmpeg i nakładki). Programy, które ściągają dźwięk z YT najczęściej robią to poprzez próbę „nagrania” dźwięku w formacie mp3. Rozwiązanie pierwsze wydaje się być sensowniejsze, bo mniej degradujące dźwięk. Inną sprawą jest jakość dźwięku oferowanego na YT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »