Youtube-dlG 0.3.8 – a może by tak zarchiwizować Youtube
W zimowe wieczory różne pomysły mogą przyjść nam do głowy. Ot choćby „zrobię sobie kopię YT u siebie na dysku”. I nie ma w tym nic zdrożnego, wszak na coś dostarczone przez Mikołaja terabajty dyskowe trzeba wykorzystać. Powód zgrywania materiałów z YT może być też zupełnie odmienny. Oglądanie offline, kopia materiału zanim cenzura go ściągnie, itp. Tak czy owak większość osób wiedzionych odpowiednim instynktem zaopatrzy się na okoliczność takich prac w poręczne narzędzie youtube-dl. Wygodni (lub sprytniejsi) sięgną po youtube-dlG – czyli graficzny interfejs dla wspomnianego tekstowego narzędzia youtube-dl.
Youtube-dlG 0.3.8 to prosty projekt, który w przejrzystym interfejsie graficznym pozwoli nam manewrować większością parametrów tekstowego youtube-dl. A to oznacza, że będziemy mogli wybrać zarówno jakość interesujących nas klipów, miejsce gdzie chcemy je zapisać, czy ma to być sama ścieżka audio czy również wideo (program obsługuje fanaberię Youtube o nazwie DASH – oddzielna ścieżka audio i wideo). Do kompletu możemy określić czy interesują nas napisy, a jeśli tak – to jakie. Na wypadek gdyby brakowało nam jakieś opcji z youtube-dl mamy okno dla ręcznego wpisania takiego przełącznika. A na sam koniec, po pobraniu całej playlisty program może elegancko i samoczynnie wyłączyć komputer.
Samo tworzenie playlisty lub inaczej – listy interesujących nas klipów nie jest jakimś wyczynem. O ile sprawnie posługujemy się skrótami klawiszowymi Kopiuj – Wklej. Bo do okna opatrzone opisem URL najzwyczajniej musimy wkleić interesujące nas adresy z Youtube. Potem pozostaje już tylko naciśnięcie przycisku Download.
A teraz instalacja. W Ubuntu 16.04/16.10, Mincie 18.xx, musimy skorzystać z PPA:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-dlg
… o ile nie zamierzamy samodzielnie pobierać archiwum tar.gz z Githuba i samodzielnie uruchamiać ten program. A jest to możliwe, bo napisanego w Pythonie youtube-dlG nie trzeba kompilować.
Natomiast użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa radzą sobie w następujący sposób:
yaourt -S youtube-dl-gui-git
Artykuł sugeruje, że program radzi sobie jedynie z YouTube, tymczasem potrafi on pobrać materiały z niemalże każdego możliwego serwisu tego typu, a nawet kiedy dany serwis nie jest wprost obsługiwany sprawdza, czy nie jest użyty któryś z typowych playerów i czy nie da rady pobrać materiału i tak…
Ja korzystam z graficznej nakładki youtube-downloader z repo getdeb:ytd-gtk
Dzięki, przyda się.
Tego szukałem!
z redtube się da xD
Świetnie, to teraz szukam dyskietki na którą zgram sobie YT… zaraz, nie mam jej gdzie włożyć ;(((
z dyskietki korzystałem tylko raz w życiu, jak oglądałem przez nią zaćmienie Słońca 😀
Mam jeszcze kilka setek, kilka stacji, ale nie mam ich do czego podpiąć.
Jak i z każdego innego serwisu porno, jaki znasz (i jakiego nie znasz). 😡
Witam. Choć czytam go od dawna, to mój pierwszy komentarz na tym blogu. Dlatego chciałbym korzystając z okazji poprosić autora, aby w miarę możliwości dodawał pod koniec wpisu. również metody instalacji programów oraz repozytorium dla Fedory. np: http://www.tecmint.com/install-youtube-dl-command-line-video-download-tool/
A jeśli chciałbym zgrać samą ścieżkę dźwiękową z filmu z YT, to jaki program polecacie?
Youtube-dl ściąga kontener mkv (najczęściej), z którego prosto wyodrębnić plik ze ścieżką (ffmpeg i nakładki). Programy, które ściągają dźwięk z YT najczęściej robią to poprzez próbę “nagrania” dźwięku w formacie mp3. Rozwiązanie pierwsze wydaje się być sensowniejsze, bo mniej degradujące dźwięk. Inną sprawą jest jakość dźwięku oferowanego na YT.
No i można z pomocą Youtube-DLG ściągać całe listy filmów z Youtube.
Funkcja jak znalazł przy obecnych zapędach cenzorskich Google.
Aktualnie zasysam jakąś setkę klipów, całą listę. W dokładnie wskazanej jakości.
Dzięki!! 😉