Ocalić od zapomnienia – nUFRaw 0.33

Ręka w górę, kto rozpoczynał na Linuksie pracę z plikami RAW w czasach, gdy jedynym programem umożliwiającym ich obróbkę był edytor UFRaw? Tak, tak, w okolicach 2004 roku nie było większego wyboru. Z biegiem lat cyfrowa fotografia upowszechniła się i pojawiło się wiele innych edytorów, jednak sentyment do UFRaw pozostał. Ponieważ jego rozwój mocno zwolnił (najnowsze wydanie z czerwca 2015 roku), dlatego Matteo Lucarelli postanowił odświeży nieco dni chwały tego projektu i powołał do życia nUFRaw.

nUFRaw 0.33
nUFRaw 0.33
Głównym założeniem nUFRaw było unowocześnienie leciwego interfejsu UFRaw. Dzięki temu pojawiła się też możliwość dodania obsługi nowych aparatów. Sama poprawa specyficznego interfejsu UFRaw to również temat na długą debatę. Matteo nie tylko poprzestawiał niektóre elementy, ale dodał sporo funkcjonalnych przycisków, dostosował program do wyższych rozdzielczości, ujednolicił i poprawił okno podglądu, poprawił histogram i porządnie odkurzył cały kod źródłowy. nUFRaw 0.33 to kolejne już wydanie i od numeru 0.22 (który stanowił fork zamrożonego już od ponad roku UFRaw 0.22) poczyniono mnóstwo większych i mniejszych zmian i poprawek. Jednocześnie, program zachował wszystkie możliwości i jakość swojego protoplasty – nadal mamy do czynienia z 16bitową precyzją obróbki, obsługą profili ICC, korekcją geometrii obiektywów i specyficznym jak na obecne warunki trybem pracy. Niemniej, spora część użytkowników doceni możliwość kliknięcia prawym przyciskiem na obrazie RAW i wybraniu opcji „Otwórz za pomocą nUFRaw”, szybkiej obróbki i wysłania efektu na dysk (w postaci pliku tiff/png/jpg) lub wprost do GIMPa.

Po zainstalowaniu odpowiednich paczek staniemy się posiadaczami: programu właściwego nUFRaw (paczka nufraw), nufraw-batch do masowej konwersji dużych ilości kadrów (paczka nufraw-batch) oraz wtyczki do GIMPa 2.8.xx (paczka gimp-nufraw). Te elementy wystarczą do stworzenia nieco ascetycznego, ale wydajnego środowiska wspomagającego obróbkę plików RAW. Oczywiście jak na dzisiejsze warunki nUFRaw nie każdemu przypadnie do gustu i zabraknie nam choćby takich ulepszeń jak wyostrzanie bez użycia zewnętrznego edytora. Ale kto wie, co w przyszłości przygotuje dla nas autor programu.

nUFRaw 0.33 w wersji dla Ubuntu 14.04/16.04 oraz Mint 17.xx/18.xx zainstalujemy za pomocą repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install nufraw nufraw-batch gimp-nufraw
 

5 komentarzy

  1. Jakoś nigdy się do niego nie przekonałem (ufraw). Już wolałem w dawnych czasach dcraw i potem ręczna robota w gimp, czy ps.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.