przystajnik

Na ładne oczy – digiKam 5.2.0

Po spektakularnym przepisaniu całego projektu z Qt4 do Qt5, kolejnym osiągnięciem ekipy odpowiedzialnej za rozwój tego edytora i menadżera zdjęć jest upublicznione parę dni temu wydanie digiKam 5.2.0. Choć jest ono z „gatunku” naprawczych, i usuwa 42 błędy drażniące do tej pory użytkowników, zawiera również mały gwóźdź programu w postaci sprytnego usuwania „czerwonych oczu”.

digiKam 5.2.0

digiKam 5.2.0

Każdy kto myślał o sprawnym kolekcjonowaniu swoich kadrów na pewno brał pod uwagę digiKam a nawet może go używa. Ten rozbudowany menadżer zdjęć z funkcjami edycji (lub edytor zdjęć z funkcjami zarządzania kolekcją?) od lat podwyższa sam sobie poprzeczkę i zdobywa coraz to nowe funkcje. HDR, panoramy, retusz zdjęć, edycja metadanych, masowa wyszukiwanie/zmiana nazw, obróbka wsadowa, korekta geometrii obiektywu i wiele wiele innych funkcji są tu na wyciągnięcie myszki. W środowisku KDE digiKam wydaje się być naturalnym wyborem, choć od wersji 5.x.x autorzy rozpoczęli proces uniezależniania programu od środowiska (czyli usuwania z zależności bibliotek i komponentów stricte systemowych).

Oprócz poprawionych błędów, w digiKam 5.2.0 znalazł się tym razem sprytny algorytm usuwania efektu „czerwonych oczu”. Powstające w wyniku błyśnięcia fleszem (nieumiejętnego lub automatycznego) kolorowe oczy są zmorą dla większości osób uwieczniających na szybko uroczystości rodzinne itp. Poprawione narzędzie do usuwania tego mankamentu stawia na całkowitą automatykę – samo wykrywa twarze i próbuje wykryć oczy oraz zaaplikować stosownych retusz. Opisane zmiany możemy stosować zarówno podczas edycji zdjęcia (stosowny przycisk) jak również w trybie obróbki wsadowej (załączając filtr do kolejki). Autorem tego rozwiązania jest Omar Amin i jest ono wynikiem Google Summer of Code 2016.

Program w wersji dla Ubuntu 16.04, 18.x i pochodnych można zainstalować po dodaniu odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get install digikam5

Natomiast użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą za jakiś czas program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S digikam
 

Post navigation

Translate »