XnViewMP 0.80 i XnConvert 1.73 spod znaku XnSoft

Pomimo zamkniętych źródeł, XnViewMP oraz XnConvert cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników Linuksa. Wszystko za sprawę eleganckiego wykonania, niebagatelnych możliwości i uniwersalności. Bo choć przeglądarek graficznych mamy zatrzęsienie, to zawsze trafi się ktoś, kto będzie chciał więcej i być może właśnie to znajdzie w XnViewMP. XnConvert z kolei ułatwi nam życie podczas masowej konwersji kadrów i nakładania na nich konkretnych filtrów graficznych.

XnViewMP 0.80
XnViewMP 0.80
Lista zmian w XnViewMP 0.80 składa się w większości z opisu poprawionych błędów. Ale jest kilka nowinek – w programie po raz pierwszy zobaczymy:

  • wykorzystanie biblioteki Libjpeg-turbo 1.5.0,
  • interfejs programu wspierany bibliotekami Qt 5.6.0,
  • rekursywną konwersję obrazów do ulubionych lokalizacji,
  • zmienną długość pola ze ścieżką,
  • redukcję czerwonych oczu.

Cała reszta pozostaje bez zmian (oprócz mankamentów naprawionych w tej wersji). XnViewMP to doskonały narzędzie do przeglądania, katalogowania i wstępnej oraz masowej obróbki kadrów. Szczególnie polecić można rozbudowane opcje tworzenia kolekcji. Znajdziemy tam niemal wszystko, co może być pomocne przy takich działaniach – tagowanie zdjęć, tworzenie kategorii, opisy, ocenianie, edycja metadanych IPTC, publikacja w sieci, i tak dalej i tak dalej. Lista możliwości jest przeogromna, choć z pewnością nadal w tej dziedzinie pierwszeństwo ma digiKam – jednak biorąc pod uwagę rozmiar obydwu projektów, to XnViewMP zasługuje na gromkie brawa.

XnConvert 1.72
XnConvert 1.72

XnConvert 1.73 posiada jeszcze bardziej enigmatyczną listę zmian, gdyż zawiera ona jedynie napomknięcie o naprawionych błędach (bez ich wyszczególniania). Można zatem oczekiwać, że od tego wydania program będzie się zachowywał jeszcze bardziej przewidywalnie, z klasą i wdziękiem. Samo przeznaczenie XnConvert pozostaje bez zmian – to nadal wygodne narzędzie do masowego traktowania naszych kadrów przeróżnymi filtrami graficznymi.

Co do instalacji, to w repozytorium Highly Explosive znajdziemy paczki dla dla Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.x/18.x:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview xnconvert

Użytkownicy Manjaro, Antergosa i Arch Linuksa najspokojniej w świecie mogą wykorzystać repozytorium AUR:

yaourt -S xnviewmp

Wracając natomiast do samej oferty XnSoft, to dla ich zamkniętych projektów wymarzony wręcz wydaje się być ogólno-dystrybucyjnych format paczek snap/flatpak (pomijając animozje, antagonizmy i kto był pierwszy). Aż samo prosi się takie repozytorium, z którego menadżery pakietów mogłyby samodzielnie pobierać / aktualizować snapsy lub flatpaki, a do których deweloperzy bez większych ceregieli mogliby zgłaszać swoje dzieła. I to niezależnie od dystrybucji.
 

0

2 komentarze

  1. Zgodzę się z autorem, że sposób dystrybucji zamkniętych rozwiązań poprzez snapa/flatpacka zadziałałby jak nigdy w tym przypadku.

  2. W AUR jest nadal 1.72, ale 1.73 działa i wszystko z nim OK – zbudowałem pakiet na własną rękę. Faktycznie musieli jedynie popoprawiać błędy, bo nie zauważyłem żadnych różnic i nowych elementów w wyglądzie i pozycjach paneli / menu.

    Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo uśmiechu – tak po prostu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.