SlowmoVideo 0.5 na spokojnie

Nic tak nie koi skołatanych nerwów, jak widok niebieskiego nieba z leniwie przesuwającymi się po nim chmurami. Jednak jak każdy dobry film, takie widoki znudziły się ludzkości, która w odpowiedzi poszukała nowych wrażeń. To może tłumaczyć zawrotną karierę technik fotograficznych polegających na połączeniu w jeden obraz wideo kilku kadrów wykonywanych w krótkim interwale czasowym. Można to robić z „grubsza”, techniką timelapse lub płynnie i w zwolnionym tempie z wykorzystaniem slowmotion. I to głównie tej drugiej technice dedykowany jest spryty program SlowmoVideo 0.5. Nieco zapomniany wraca po latach z nową wersją.

SlowmoVideo 2.6GIT
SlowmoVideo 2.6GIT
Jeżeli ktoś widział ten program w okolicach wydania 0.3, to pierwszy rzut oka na 0.5 to istne deja vu. Praktycznie wszystko zostało po staremu i na starym miejscu. Co się zatem zmieniło? Cóż, lista zmian jest równie enigmatyczna jak domyślny wystrój interfejsu programu – zawierają się na niej (liście) jedynie wzmianki o poprawionych błędach (bez wyszczególniania). Ale koniec końców coś się zmieniło, program nie tkwi w inercji i z powodzeniem możemy wykorzystać go do tworzenia frapujących filmów wideo.

Aby uzyskać jakiś efekt, należy program nakarmić odpowiednim materiałem. Może to być po prostu nasze wideo, które chcemy odtworzyć w spowolnieniu lub zestaw zdjęć wykonanych z należytą prędkością (Highspeed). Cały trick z użyciem SlowmoVideo polega na tym, że nie odtworzy on zadanego wideo z mniejszą prędkością (co oczywiście wyglądałoby skokowo i niezbyt atrakcyjnie), ale na podstawie wliczenia ruchu pikseli na poszczególnych klatkach wygeneruje klatki „pośrednie”. Dzięki temu zachowana zostanie płynność. Przykład? Proszę bardzo:

Efekt niczego sobie, prawda?

Aby przetestować programik, użytkownicy Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Minta 17.xx mogą skorzystać z PPA Highly Explosive (Uwaga, program wymaga ffmpeg – znajduje się on we wspomnianym PPA, ale jeżeli mamy już jakieś ffmpeg w systemie – należy zachować czujność):

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install slowmovideo

W Manjaro i Arch Linuksie najspokojniej w świecie korzystamy z AUR:

yaourt -S slowmovideo-git 

2 komentarze

  1. “W manjaro i Arch Linuksie najspokojniej w świecie korzystamy z AUR”
    Muszę wreszcie wziąść się w garść i zrobić coś z Archem który jak na razie stoi na dysku i nic nie robi 🙂

    To zadziwiające ile jest ciekawych ale mało znanych programów na Linuxa… Podziwiam autora za wyłapywanie i opisywanie z nieograniczoną chyba cierpliwością tych najciekawszych. Ostatnio podesłałem linka do tego bloga kilku znajomym niedowiarkom którzy gdzieś pomiędzy onetem a WP wyczytali jaki to ten Linux jest biedny. Ich mina – niezapomniana 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.