Darktable 2.0.2 i zestaw poprawek

Ciężko nie wspomnieć o najnowszym i poprawionym wydaniu Darktable 2.0.2. Głównie za sprawą tego, że ten edytor plików RAW stał się głównym narzędziem wielu profesjonalnych fotografów i skutecznie ułatwia im życie w multimedialnej rzeczywistości. A poza tym, jeżeli ktoś kiedyś chciałby opisać w pracy magisterskiej idealny program opensource, to Darktable jest jednym z kandydatów – regularnie aktualizowany, bez zacięcia finansowego, z sensowną polityką wydań, jakością zmian i tempem rozwoju. Po prostu – jeżeli komuś nawet nie przypada do gustu specyfika Darktable, to należy z uznaniem pochylić głowę przed deweloperami.

Utartym zwyczajem stało się, że główne wydania tego projektu przedzielone są serią naprawczych „podwydań”. Jakby to brzmiało niegramatycznie i enigmatycznie, to jednak tak właśnie jest i Darktable 2.0.2 jest kolejnym przykładem na to. Możemy zatem oczekiwać zestawu poprawek, usprawnień i niepozornych dodatków. Nie ma przełomu, ale i nikt chyba tego nie oczekiwał od „service packa”.

darktable
Darktable 2.0.1

Ogólnie

 • wymagania: co najmniej glib 2.40

Nowości

 • wsparcie dla DNG wyciągniętych zx3f_extract
 • wsparcie dla plików XMP z Ramperpro od ElysiaVisuals

Poprawki

 • rozwiązano problemy z GUI podczas użytkowania skryptów Lua,
 • lepsze wsparcie HiDPI
 • poprawki w temacie graficznym,
 • zoptymalizowana długość opisów funkcji w GUI,
 • naprawiono problemy z plikami GPX,
 • prawidłowe powiększenie mapy podczas wyszukiwania lokacji,
 • dane XMP w prawidłowych polach Exif,
 • poprawka dla błędów w maskach,
 • darktable
  Darktable i geotagi
 • poprawka dla błędów w demozaikowaniu,
 • poprawka dla demozaikowania Markesteijn,
 • poprawka zachowania kursora myszki gdy aktywna opcja Obroty i Kadrowanie,
 • poprawki kodu CPU i OpenCL podczas odwracania wartości,
 • poprawki dla specyficznych plików TIFF,
 • prawidłowa kompilacja z GCC6,
 • poprawiona kompilacja z osmgpsmap starszym niż 1.1.0,
 • naprawiono kompilację, gdy występują spacje w ścieżkach do plików,

Obsługa aparatów

 • Fujifilm X-Pro2

Ustawienia balansu bieli

 • Pentax K-S2

Profile szumu

 • Fujifilm X-T10
 • Pentax K-S2

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/15.10 i Minta 17.xx znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable

Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa znajdą program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S darktable 

10 komentarzy

 1. Ja osobiście wolę Rawtherapee – czytelniejszy i kolory przy domyślnym profilu bardziej naturalne. Ale Darktable – też ok.

 2. Po obróbce w Darktable praktycznie nie ma potrzeby późniejszej obróbki takiego zdjęcia. Program ogarnia niemal wszystkie aspekty retuszu fotograficznego. No może poza agresywnym zmienianiem zawartości fotografii, lub jakichś innych kolaży/patchworków i składania jednego obrazu z kilku innych.

 3. Pytanie nie do mnie, ale pozwolę sobie odpowiedzieć:
  Po pierwsze z mojego kilkudziesiecioletniego już doświadczenia w fotografii wynika jednoznacznie, ze dobre zdjecie robi się najpierw w głowie, potem w aparacie, nastepnie w ciemni (w tym wypadku – w wołarce) a dopiero na końcu w retuszu.
  Dla fotografa (nie – grafika) narzędzia typu Adobe Lightroom czy Darktable – winny wystarczać w 90 procentach do osiągniecia zamierzonego efektu, o ile nie ‘zawalił/a’ owych istotnych dwu pierwszych kroków. Tutaj Lightroom jest nieco wygodniejszy i bardziej intuicyjny, Darktable zaś daje więcej możliwości, opcji i narzędzi. Jednak niezależnie od użytego narzędzia, fotograf musi rozumieć, co to jest RAW i jak sie z nim pracuje oraz – powtórzę – zrobić dobre zdjęcie ZANIM zgra pliki do komputera.
  Pozostaje te 10 procent przypadków, gdy jakaś ingerencja w gotową bitmapę jest niezbędna. I tutaj przyznaję, że Photoshop jest klasą sam dla siebie, wszystko jest przemyślane, logicznie współpracuje i daje dobre efekty, zgodne z oczekiwaniami – oczywiscie, o ile operator zna ten program. Jednak GIMP nie jest na przegranej pozycji – oczywiście trzeba się go nauczyć, trzeba wyrobić sobie nawyki i pozbyć tych spod PSa, ale… większość tego, co ze zdjęciami robiłem pod PSem robię swobodnie pod GIMPem i uzyskiwane efekty w pełni mnie satysfakcjonują. Owszem, włożyłem sporo pracy w poznanie GIMPa, pewne rzeczy są frustrujace nie tylko ze względu na stare przyzwyczajenia, ale zwyczajnie… są nienajszczęśliwiej pomyślane, brakuje paru naprawdę zaawansowanyc narzedzi obecnych w PS (których, tak na marginesie, poza ‘sprawdzeniem jak działają’ nigdy nie używałem…), ale – to sa de facto drobiazgi. Równoważy je darmowość oprogramowania i – co w moim przypadku najważniejsze – kwestie ‘ideologiczne’ zwiazane z używanie Otwartego Oprogramowania.

  PS. Tuż przed Wialkanocą oddałem do produkcji dwie prace o wymiarach 240 x 120 cm, będące częścią dużej instalacji, która będzie wystawiana w jednej z ważniejszych galerii w ‘moim’ kraju. Jest to pierwsza moja profesjonalna praca od początku do końca przygotowana pod Linuxem i jego natywnym, wolnym oprogramowaniem, wliczając w to GIMPa. Nie tylko dało się, ale było spokojnie i przyjemnie a efekt końcowy jest dokładnie taki, jaki miał być. Kolejną cześcią pracy jest film, nad którego edycją i udźwiękowieniem obecnie pracuję i on także powstanie w całości pod Linuxem, choć częsciowo na zamkniętym oprogramowaniu, czyli Lightworksie.

 4. Jeśli za początek ‘robienia zdjeć’ uznać moment, gdy pierwszy raz w ciemni sam wywołałem film i zrobiłem odbitki z wykonanych uprzednio przeze mnie kadrów – to jakieś 32 lata…

 5. Choćby dlatego, że na moim dość wiekowym komputerze wiekszość filtrów działa, nie przymierzając, jakieś dwadzieścia razy wolniej niż podobne w konkurencyjnych aplikacjach (bez wyjątku!). Co jeszcze ciekawsze, demonami prędkości przy GIMP-ie są nawet programy do obróbki RAW-ów, takie jak Darktable właśnie czy Rawtherapee. Krótko mówiąc – GIMP jest “mułem”, który nie nadaje sie do normalnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.