Ubuntu podbija Mobile World Congress 2016

Niezależnie od tego czy ktoś lubi Canonical i ich Ubuntu, czy też nie, faktem jest ich obecność na tegorocznym MWC 2016 i zainteresowanie jakie wzbudzają. Wynikiem tego jest nie tylko tłum gapiów na ich gustownym stoisku, ale i seria nominacji i nagród jakie otrzymuje Ubuntu i działający pod jego kontrolą sprzęt. Może Canonical nie zawładnął całym MWC (cóż, wybaczcie krzykliwy i ściągający uwagę nagłówek), ale w końcu wydaje plon koncepcja Ubuntu na urządzeniach mobilnych i konwergencja. Zauważyli to i docenili oceniający z TrustedReviews i Tom’s Hardware, przyznając tabletowi BQ Aquaris M10 Ubuntu nagrodę „objawienia MWC 2016″.

ubuntu_boothAle po kolei. Mobile World Congress to organizowana od 1987 roku impreza skupiająca uwagę wszystkich wiodących producentów rozwiązań mobilnych. Tegoroczną edycję (22 – 25 luty 2016) gości Barcelona, a liczba wystawców idzie w setki (jak nie tysiące). Na tych prestiżowych targach pojawia się każdy, kto ma coś ciekawego do zaprezentowania – urządzenia, rozwiązania, oprogramowanie, itp. Na tegorocznej imprezie Canonical w końcu mógł zaprezentować światu swój działający system na realnych i dedykowanych urządzeniach. Główne „asy” ich ekspozycji to oczywiście wspomniany tablet BQ Aquaris M10 oraz smartfon Meizu Pro 5. Obydwie konstrukcje napędzane rzecz jasna odnowionym i przepisanym niemal od nowa systemem Ubuntu. Oprócz systemu, wspólną cechą tych urządzeń jest urzeczywistniona koncepcja konwergencji (co gwarantuje nomen omen system) – dzięki temu sprzęt podłączony do np. telewizora, monitora, staje się pełnoprawnym pulpitem jaki znamy z biurek naszym domowych pecetów (o ile ktoś ma na nim Ubuntu).

Jak zgodnie podkreślają wszyscy recenzujący wspomniany tablet, nie tyle hardware robi wrażenie, a właśnie innowacyjność systemu – przynajmniej innowacyjność, której wielu nie widziało od wielu lat na polu urządzeń mobilnych. Stąd też nagrody i uznanie dla tego urządzenia.

Jak widzimy na powyższych zdjęciach, nagrody za tablet to nie jedyna rzecz, jaka przytrafiła się na tegorocznym MWC 2016. Nagrodzono również zespół Slock.it i ich urządzenie działające pod kontrolą Ubuntu Core. Tak czy owak, Canonical mocno zaznaczył swoją  obecność w mobilnej rzeczywistości i internecie rzeczy. Oczywiście wiele osób nadal oczekuje od nich głównie zoptymalizowania i doskonalenia systemu na biurka naszych komputerów, niemniej świat się zmienia i to w tej zmieniającej się rzeczywistości Canonical i ich Ubuntu wydaje się być wyraźniej dostrzegane i doceniane.
 

0