Linux Mint 17.x i domyślna tapeta systemowa

Niektóre rozwiązania tak onieśmielają swoją trywialnością, że niewiele osób decyduje podzielić się nimi ze światem zewnętrznym. Tak może być w przypadku domyślnej tapety w dystrybucji Linux Mint, którą wszyscy wiemy jak zmienić na swoim pulpicie. Problemem jest jednak to, że pomimo naszych ustawień domyślna tapeta nadal pojawia się w niektórych momentach funkcjonowania systemu – choćby po zablokowaniu ekranu przy naszej dłuższej nieaktywności. Ponieważ nie doczekaliśmy się odpowiednich ustawień w konfiguracji wygaszacza ekranu/blokady ekranu, pozostają nam partyzanckie sposoby na poprawienie tego niuansu estetycznego.

blokadaekranu
Blokada ekranu w Mincie
Poniższe rozwiązanie z powodzeniem możemy zastosować niemal w każdym wariancie Minta – czy to z Cinnamonem, Xfce czy MATE. Sposób jest prosty – po prostu musimy w odpowiednim miejscu podmienić tapetę systemową na swoją własną. Najszybciej dokonamy tego z poziomu terminala i z prawami roota. Brzmi karkołomnie, ale jest banalne w wykonaniu. Cała procedura to stworzenie kopii zapasowej poprzedniej tapety i skopiowanie naszej nowej w miejsce starej. Jak to zrobić?

cd /usr/share/backgrounds/linuxmint/
sudo mv default_background.jpg default_background_zapas.jpg
sudo cp /sciezka/do/naszej/ulubionej/tapety.jpg default_background.jpg

Jeżeli problemem jest dla nas ustalenie ścieżki do naszego pliku, możemy ten proces odwrócić – pozostajemy w katalogu z naszymi obrazkami, a ścieżkę /usr/share/backgrounds/linuxmint/ wstawiamy wszędzie przed nazwą pliku default_backgrounds.jpg. Cóż, nie było to skomplikowane – ale właśnie o to chodzi – proste zabiegi na doraźne bolączki, zamiast skomplikowanych wielodniowych batalii z systemem. 

0

18 komentarzy

 1. Nie wiadomo,
  natomiast osoby odpowiedzialne uchyliły rąbka tajemnicy.Ma być nowy styl graficzny,i jak to określił wydawca mniej więcej „Księżniczka Sarah będzie ubrana w nowe szaty”
  Sam czekam,i ciekawość mnie zżera:P

 2. Ja to mam szczęście.Podczas blokowania ekranu w Mint 17.3 XFCE nic sie nie pokazuje,najwyżej xscreensaver (5.15) (jeśli dobrze piszę),ale mi to nie przeszkadza.
  Wbicie hasła we frywolne okienko wygaszacza/blokacza ekranu w XFCE wymaga,”przypuszczalnie więcej wrodzonego uporu niż inteligencji,ale mam do XFCE po prostu słabość”.
  A jeszcze mogę sobie ustawić na na każdym pulpicie inna tapetę (w XFCE jest to od lat) ,co w Mint Cinnamon,Mate jest niedostępne.Chyba,że z Compizem.
  No dobra,w KDE też to jest od lat.Było.W Plasma 5 nie ma.Ale są aktywności-moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

  Niby mało ważne,ale takie szczegóły jak ekran wygaszacza,czy ekran logowania,nie mówiąc już o grub (z pomocą grub-customizer czy kde-config-grub czy jakoś tak)-jednak zyskują (przekonują) użytkowników do dystrybucji.Większość kupuje oczami.

 3. Nie kumam jak wygląda odwrócenie tego procesu „… a ścieżkę /usr/share/backgrounds/linuxmint/ wstawiamy wszędzie przed nazwą pliku default_backgrounds.jpg.”

 4. Właśnie tak jak piszesz – podajemy ścieżki odwrotnie 🙂 Czyli tam gdzie są ścieżki przed nazwą pliku nie piszemy nic (bo jesteśmy w katalogu z tym zdjęciem), a tam gdzie jest default_backgrounds.jpg dopisujemy na początku ścieżkę /usr/share/backgrounds/linuxmint/ 🙂

 5. Byłoby fajnie gdyby Sarah preferowała skąpe szaty, bo o ile cynamon jest świetny w użyciu, o tyle jego zużycie ramu jest trochę za wysokie… tak o 1/3. 😐

 6. W Mint 18 będzie Cinnamon 3,już nie mogę się doczekać zmian,w tym mam nadzieję optymalizacji zużycia RAM.

 7. Czy można zmienić wygaszacz XFCE na Mint-owy?
  W jakiś prosty sposób?
  jest mate-screensaver,cinnamon-screensaver,light-locker?

 8. Cyt.”.W Plasma 5 nie ma.” ucho od śledzia bo jest i wbrew temu co się uważa KDE w porównaniu z cinnamonbem jest stabilniejsze i jakos tak może sugestia , szybciej chodzi.Liczę na nowego cinnamona .Używam i KDE i cinnamona równolegle.

 9. Ale Gnome Shell było pisane w C i GTK3 tak jak dawniej nakładka Cinnamon na Gnome, a Cinnamon 3 na powolnym skryptowym pythonie ma się opierać?

 10. Pomyłka, najwięcej jest JS (~41%), potem C (~39%) a Python dopiero na 3. miejscu (~18%). Ale generalnie sprawa sprowadza się do tego samego – większość cinnamona to języki interpretowane i koniec końców efekt końcowy (jeżeli chodzi o wydajność) nie powala.

 11. A może i jest tak jak piszesz. Ja ostatnio zdradziłem Minta z Manjaro + Plasma. Ale na mojej konfiguracji sprzętowej Plasma okazała się niestabilna i szybko doinstalowałem Cinnamon. O dziwo system jest żwawszy i jak by mniej procesora zużywał, co dla mnie jest ważne. No i mam praktycznie od razu nowe stabilne wersje przeglądarek w repozytorium. A cały ten yaourt i pacman fajnie oczyszcza zależności i ma kolorowanie składni w konsoli, no i oczywiście rzecz najważniejsza
  ILoveCandy
  uwielbiam te opcję w pacman.conf hahahah.

 12. A jak ustawić inna tapetę na każdym pulpicie w Plasma?
  Nie mam na myśli Aktywności?

 13. Ciekawa sprawa. Stosowałem sposób z powodzeniem w Mint XFCE i Cinnamon. Teraz dokonałem całkowitej reinstalacji, uruchomiłem z Mate i sposób nie działa. Jest tylko czarny ekran, choć plik skopiował się poprawnie, lecz mogę go podejrzeć tylko jako administrator. Zupełnie jakby miał blokadę odczytu

 14. Alternatywna propozycja dla tych, co od czasu do czasu zmieniają tapetę – zrobić symlinki:

  ~/obrazek.jpg -> ~/.background.jpg (1)
  ~/.background.jpg -> /usr/share/backgrounds/linuxmint/default_background.jpg (2)

  W konfiguracji naszego środowiska graficznego ustawiamy ~/.background.jpg jako tło.

  Gdy chcemy zmienić tapetę, ustawiamy nowego symlinka 1:
  ~/nowy_obrazek.jpg -> ~/.background.jpg

  (uwaga, nie przetestowałem)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.