Terminal pogryzł człowieka: vifm

Stary suchar głosi, że aby zbudować prosty generator losowych znaków należy posadzić człowieka przed uruchomionym edytorem vi i kazać mu wyjść z programu. Z drugiej jednak strony vi stało się takim kanonem, że wielu użytkowników na dobre zżyło się z jego skrótami, poleceniami i zachowaniem. Dlatego nie dziwią nas projekty dumnie głoszące zgodność z nieludzką klawiszologią wspomnianego edytora. Ukłonem w tę stronę jest też niepozorny menadżer plików vifm.

Vifm wygląda niegroźnie
Vifm wygląda niegroźnie
Vifm to wykorzystujący ncurses menadżer plików, zapewniający zgodność ze skrótami klawiszowymi/trybami pracy/opcjami i komendami znanymi z edytora vi. W zamyśle autora, ma to użytkownikom zrośniętym z taką nomenklaturą ułatwić pracę z plikami na dyskach. I jest to poniekąd słuszna koncepcja, gdyż bez zmiany przyzwyczajeń i uczenia się nowych skrótów klawiszowych możemy przenieść swoje działania z edytora wprost na obsługę zawartości naszych nośników. Tym samym vifm urasta do rangi kolejnego synonimu niewyobrażalnych męczarni zwykłego użytkownika nad klawiaturą.

Wystarczy bowiem zapoznać się z bogatą dokumentacją, by zauważyć, że z vifm nie ma żartów. Choć program po uruchomieniu wygląda przyjaźnie i dość standardowo prezentuje nam w dwóch panelach listę plików, to wiele o nim mówi choćby zestaw skrótów odpowiedzialnych za poruszanie się po tej liście:

Program ten sam, kolory inne
Program ten sam, kolory inne

k is up
j is down

h is updir
l is handle file and is the same as Return.

Ctrl-c or the Escape key will cancel most operations.
Ctrl-l will clear and redraw the screen.

gg top of list
G bottom of list
cw change word is used to rename a file.
m [a-z][A-Z][0-9] to set bookmark
letter to goto bookmark
v start or stop visualy selecting files. This works with the j and k keys
for movement. This is different then in vi in that v in visual mode will
leave the selected files highlighted. If you want to clear the selected
files Ctrl-c or Esc will unselect the files.
dd – the default setting is to move the selected files to the trash
directory.
yy – will yank the selected files.
p – will copy the yanked files to the current directory or move the files
to the current directory if they were deleted with dd or :d or if the
files were yanked ‚yy’ from the Trash directory.

Space or Tab to switch lists.

Gdyby komuś było mało, to więcej dowie się… a jakże, po wpisaniu:

:h

A to jedna z wielu cech tego programu. Wyszukiwanie plików, edycja, zaznaczanie, makra, regexp, manipulowanie panelami, obsługa kosza, itp. I wszystko z szybkością fachowego wprowadzania odpowiednich znaków i poleceń. Całości dopełnia taka błahostka jak możliwość dostosowania stylu kolorystycznego do swojego gustu.

Niestety, w repozytorium Ubuntu 14.04 i Mint 17.x program jest w dość leciwej wersji 0.4 (obecna 0.8). Lepiej wygląda to w nowszym wydaniu Ubuntu 15.10 (0.7) i choćby w Arch Linuksie i Manjaro (0.8). Co więcej, program doczekał się kilku porad na Arch Wiki. 

0

13 komentarzy

 1. Vi… kiedyś obiecałem sobie, że nauczę się obsługi tego czegoś, nie wyszło. : Ps. 2. akapit, 4 linijka. „nomenklatur” -> „nomenklaturą”.

 2. mam pytanie,czy jest odpowiednik do winpopup?
  komunikaty w sieci domowej …
  coś smbclient -M nie działa…

 3. Święta są, no właściwie były, ale coś takiego dać w tych radosnych dniach na bloga? Toż to podpada pod znęcanie psychiczne. I tu trochę rozumiem i nie rozumiem ludzi od linuksa. Zrobić coś geekowego – fajnie(to rozumiem), ale po co to komu(tego nie rozumiem)? Na miejscu autora bym se odpuścił, jest w końcu niezły MC, a zamiast Vim’a Nano. Nie ma co wyważać otwartych drzwi.

 4. Dla ludzi dużo pracujących w konsoli (są tacy!), istnieją dwa edytory tekstu: emacs oraz vim. I ci „od vima” mogą być zainteresowani vimf. (Oni też instalują dodatki do Firefoxa takie jak VimFX, Vimperator, Vimium).
  Nano, joe i tym podobne proste edytory konsolowe – to właśnie są już zabytki i ciekawostki, które można sobie „odpuszczać”. Dla kogoś, kto sporadycznie pracuje w konsoli istotnie wystarcza mc i zawarty w nim mcedit. Ale to nie powód, by odrzucać narzędzia vim-pochodne, bo ty masz wątpliwość „po co to komu”.

 5. Na blogu z przepisami nie ma sensu pisać tylko o zupie pomidorowej. Podobnie tutaj – komuś może vifm może się najzwyczajniej spodobać a nawet i przydać. Jakkolwiek dziwnie by te skróty klawiszowe nie wyglądały.

 6. No to się nie odzywaj. Może nie zrozumiałeś przekazu – jest tyle fajnych projektów które nie maja wsparcia, a tu n-ty edytor ktoś popełnia.

 7. „Święta są, no właściwie były, ale coś takiego dać w tych radosnych dniach na bloga?”
  – Na moje oko @salvadhor:disqus chce w ten sposób ukraść nam Święta! Intryga i spisek są tu aż nazbyt widoczne. 8)

 8. Jakże bym śmiał nie podziękować – sama poprawa literówki świadczy o głębokim szacunku do Czytelników, dogłębnej analizie komentarzy i reagowaniu na zapotrzebowania. Nie zawsze jest jednak czas w danym momencie na odpisanie 🙂

 9. czas chyba tedy na zawiązanie Komitetu Obrony Przystajnika,przed treściami,które godzą…..:P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.