PhotoFlow 0.2.5 z maskami odręcznymi
Choć najnowsze wydanie edytora zdjęć PhotoFlow 0.2.5 nie odbiło się szerokim i dobitnym echem w środkach masowego przekazu, warto być świadomym zmian jakie zaszły w projekcie. A są to nie tyle zmiany co zupełnie nowe funkcje. Tym razem umożliwiające tworzenie masek poprzez zaznaczanie za pomocą krzywych pożądanego obszaru lub odręczne namalowanie ich pędzlem.
Autor nie ukrywa, że czerpał inspirację i fragmenty kodu wprost z rozwiązania stworzonego na potrzeby Darktable. Cóż – skoro zostało to już raz i porządnie napisane, po co odkrywać koło po raz drugi. Nie oznacza to jednak prostego wkopiowania kodu, gdyż zmiany wymagał sposób integracji rysowania krzywych z silnikiem obróbki obrazu jaki zastosowano w PhotoFlow. Pracy nieco przy tym było.
Oprócz tego:
- odręczne rysowanie pędzlem: dodano zmiękczanie oraz usprawniono wydajność tego narzędzia, Ctrl+Alt+LPM powtarza poprzedni ruch,
- rysowanie maski za pomocą krzywych,
- maska HSL mask: dodano inwersję,
- korekta obiektywu: w związku z błędami w różnych wersjach LensFun, do PhotoFlow dołączono na sztywno wersję 0.3.2.
- narzędzie klonowania: poprawiono drobne błędy,
- program poprawnie kompiluje się pod Fedorą 23.
Przyszłość PhotoFlow z wersji na wersję jawi się w coraz ciekawszych barwach. Choć przed autorem jeszcze sporo pracy, głównie w zakresie optymalizacji prędkości kodu (odczyt plików RAW trwa nieco ponad normę) i zapanowania nad GTK3 (póki co program występuje w skórce GTK2), to ogólny postęp możliwości tego programu zachwyca.
Użytkownicy Ubuntu 14.04/15.04, Minta 17.x i pochodnych mogą wypróbować program instalując go z repozytorium PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflow
Fani Manjaro i Arch Linuksa mogą skorzystać z niezawodnego AUR:
yaourt -S photoflow
:)… Niestety, w debianie sid biblioteki niezbędne do uruchomienia programu występują już w wersji -> v5 czyli na przykład: libatkmm-1.6-1 jako libatkmm-1.6-1v5, libcairomm-1.0-1 jako libcairomm-1.0-1v5, libglibmm-2.4-1c2a jako libglibmm-2.4-1v5, libgtkmm-2.4-1c2a jako libgtkmm-2.4-1v5, libsigc++-2.0-0c2a jako libsigc++-2.0-0v5 itd co uniemożliwia instalację programu… Chciałbym zatem zapytać, czy autor planuje przejście na owe nowsze wersje bibliotek ? 😉
Może to zadziała? https://dug.net.pl/tekst/154/equivs___tworzenie_pustych_pakietow/
To jest kwestia zbudowania pakietów przez dhora i oparcia ich o określone wersje bibliotek. PhotoFlow w Archu budowany jest w oparciu o jeszcze nowsze wersje bibliotek. Nie jest to zatem wymóg kodu źródłowego. Możesz spróbować zobaczyć na paczki z repozytorium: ppa:anton+/photo-video-apps, ale prawdopodobnie one też są dla Ubuntu i bibliotek, które ono używa, ewentualnie a tak, czy inaczej poszukać wersji dla 16.04 (jest photoflow-git). Jeśli nie – cóż, kompilacja ze źródełek (o ile nie pomoże to co podał Hepita).