przystajnik

Linux Mint 17.3 z potknięciami

Problemy sprzętowe jedynie odciągnęły w czasie tę podniosłą chwilę jaką jest oficjalny anons najnowszego wydanie popularnej dystrybucji Linux Mint 17.3 Rosa. To już czwarte z kolei rozwinięcie w serii 17.x, które konsekwentnie bazuje na długoterminowym Ubuntu 14.04 i jednocześnie dostarcza najnowsze rozwiązania w zakresie autorskich środowisk graficznych (Cinnamon) oraz innych (MATE). Oczywiście to nie są jedyne zmiany, gdyż w 17.3 ujrzymy w roli głównej kernel 3.19 (w porównaniu do 3.13), Xorg 1.17 (1.15 poprzednio), Mesa 10.5.9 (10.1.3 poprzednio).

W dniu dzisiejszym na serwerach wylądowały obrazy iso z dwoma odmianami tej dystrybucji – Linux Mint 17.3 Cinnamon oraz Linux Mint 17.3 MATE. Jak można się domyślać, różnią się one środowiskiem graficznym, które jednak jest osadzone na tych samych fundamentach. Seria 17.x będzie wspierana do 2019 roku.

Wspólnym mianownikiem zmian dla tych dwóch wydań są znaczące poprawki w sprzęgniętych z systemem narzędziach – szybsze i bardziej responsywne Źródła Oprogramowania, skrupulatniejszy Menadżer Aktualizacji, Menadżer Sterowników oraz Ekran Logowania.

Do tego dochodzą drobne zmiany w systemie:

  • nowe priorytety w APT (lepsza obsługa i aktualizacja paczek z PPA),
  • pełne wsparcie dla UEFI (jednak Secure Boot należy wyłączyć w BIOSie),
  • nomodeset jako rozwiązanie problemów użytkowników kart NVIDII nie do końca współpracujących z otwartym sterownikiem (czarny ekran),
  • możliwość uruchomienia dystrybucji na procesorach bez obsługi PAE.

Linux Mint 17.3 Cinnamon

Linux Mint 17.3 Cinnamon

Linux Mint 17.3 Cinnamon


W tej odmianie pierwsze skrzypce grają zmiany w środowisku Cinnamon 2.8. Są one niebagatelne, wystarczy wspomnieć zaktualizowany aplet dźwięku, zarządzania energią, przełącznik wirtualnych pulpitów oraz zasobnik systemowy. Do tego otrzymamy lepsze zarządzanie oknami, ulepszenia w ustawieniach, poprawki w menadżerze plików Nemo i inne.

Linux Mint 17.3 MATE

linuxmint

Linux Mint 17.3 MATE


Tu w roli głównej zobaczmy środowisko MATE 1.12, a co za tym idzie uraczeni zostaniemy poprawionym Menu, wsparciem dla Comptona, Compiza oraz menadżera okien Openbox. Do tego autorzy przyłożyli się w tej wersji do usunięcia deprymującego efektu „szarpania” okien i innymi poprawki pod maską tego tradycyjnego środowiska.

Jak zaktualizować swój system do tej wersji?

Post navigation

Translate »