Bash. Tekstowy jak zawsze, ale z nowym logo
Czy tego chcemy czy nie, to marketing rządzi naszymi zachowaniami i wyborami. Dotyczy to również programów komputerowych, wśród których te z ładnym logo cieszą się większą aprobatą i rozgłosem wśród użytkowników. No a taki Bash czym może zaimponować zwykłemu użytkownikowi? Czarna głębia enigmatycznej przestrzeni upstrzonej niezrozumiałymi skrótami – to się nie sprzeda. A może jednak… Na początek wystarczy zmienić logo, gdyż obecne towarzyszy projektowi od x-lat, tak, że nawet nazwisko autora zagubiło się w pomroce dziejów.
Bash is the GNU Project’s Bourne Again SHell, a complete implementation of the IEEE POSIX and Open Group shell specification with interactive command line editing, job control on architectures that support it, csh-like features such as history substitution and brace expansion, and a slew of other features. Here is a short list of some of the features available in bash.
Brzmi wystarczająco fachowo i odstraszająco? Jednak większość użytkowników Linuksa nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania na komputerze bez podręcznego terminala w którym to właśnie Bash odgrywa główną rolę. Autor Basha po latach doszedł do takich wniosków jak powyższe – stare logo jest tak stare, że jego lifting stylistyczny nie będzie żadnym przejawem przerostu formy nad treścią. Dlatego też Chet Ramey zaproponował głosowanie nad nową graficzną reprezentacją projektu.
Bądźmy szczerzy – nowe logo z pewnością nie przekona do Basha przeciwników terminala, ani nie spowoduje masowej migracji dotychczasowych klikaczy. Lecz o ile łatwiej będzie jego zwolennikom zaakcentować swoją obecność z nową, atrakcyjną i chwytliwą w przekazie graficzną wizualizację projektu na podkoszulku/bluzie/pendrive’ie?
Mi najbardziej podoba się pierwsze, ale i tak są praktycznie takie same. Powinny się bardziej między sobą różnić. :
No 2.
Nr 3 najbardziej chyba odpowiada rzeczywistości terminalowej i najbardziej mi się podoba, ale coś mi mówi, że to nr 2 najbardziej się spodoba społeczności 😉 .
“No a taki Bash czym może zaimponować zwykłemu użytkownikowi?”
Oprogramowanie nie ma “imponować” użytkownikowi, tylko skutecznie ale i dyskretnie wspierać go w jego czynnościach.
Jak będę chciał być rozpraszany i odrywany od pracy to zmajstruję sobie kolejne dziecko, albo wrócę do Windowsa. Oba podmioty wymagają skupienia na nich całej swojej uwagi, dziecko wymusza to płaczem, Windows absorbuje uwagę głupimi pomysłami i wymaganiami.
@Salvadhor ,żartuję. Wiem że wyrwałem to zdanie z kontekstu. To tak w ramach pobudki w poniedziałek przed południem. 😉
A tak serio to wszystkie trzy loga są Okey. Pierwsze jest dyskretne, wyważone, drugie swojskie, znajome a trzecie kontrastowe, wyraźne. Drogą zgniłego kompromisu wybieram jedynkę. 😉
A co jak ktoś woli ZSH? A co do logo – dwójka, wybierz Panie dwójkę. Za znak dolara 🙂
Nawet nie wiedziałem, że Bash ma logo, a gdzie tu druga wersja! Taka zmiana w moim życiu! 😀
Twórca Basha wybierał je z większej puli nadesłanych projektów – widocznie ta linia stylistyczna najbardziej się mu spodobała i stąd takie zestawienie 🙂
Jak ktos woli ZSH to uzywa ZSH. Analogicznie np. z ksh, fishem itp. Jak komu wygodnie.
W kwestii logo, moim zdaniem 2-ka, jakos tak $ najbardziej mi sie kojarzy.