przystajnik

28 chwil wstydu GRUBa

Co jakiś czas świat obiegają sensacje na temat dziur znalezionych w przeróżnym oprogramowaniu. Są to nieraz niedomówienia małe ale i zdarzają się potknięcia gigantyczne. Jak na tej skali umiejscowić ostatnie doniesienia z obozu GRUBa, który okazał się wrażliwy na tak trywialny błąd jak 28 naciśnięć klawisza Backspace? Podatny na tę przypadłość GRUB 2 w wersji 1.98 (grudzień 2009) do wersji 2.02 (grudzień 2015) potraktowany wspomnianym ciosem specjalnym gubi się i zrzuca użytkownika do konsoli GRUB Rescue Shell. Warunki są dwa – GRUB musi być zabezpieczony hasłem (bo to dziura właśnie w tym zabezpieczeniu) oraz włamywacz musi mieć fizyczny dostęp do komputera.

Press any key to continue

Press any key to continue

Odkryty przez dwóch badaczy z zespołu Cybersecurity Group na Politechnice w Walencji problem dotyczy rzeczonego GRUBa i jego funkcji grub_password_get(). W wyniku dodanego w 2009 roku kodu powstała możliwość spowodowania stanu niedomiaru w obsłudze zmiennej opisanej za pomocą liczby całkowitej. To powoduje błąd w pamięci a program wędruje tam, gdzie mu wskażemy – w tym przypadku 28 naciśnięciami klawisza Backspace. Wszystkie dystrybucje Linuksa wydały już odpowiednią aktualizację (poprawkę w kodzie zaoferowali i wskazali sami odkrywcy błędu).

Śmiechu warte? A i owszem. Niemniej dzieje ludzkości naszpikowane są takimi błahostkami i przeoczeniami. Istotniejszą kwestią jest to, na ile może ten błąd może zagrozić bezpieczeństwu naszych danych. Zastanówmy się:

 • Włamywacz musi mieć fizyczny dostęp do komputera. Ale mając taki czy będzie się trudził liczeniem naciśnięć klawisza Backspace i potem męczył się ze składnią w GRUB Rescue Shell, czy po prostu dobierze się do dysków i naszych danych w inny sposób?
 • Chyba żadna dystrybucja domyślnie nie zabezpiecza hasłem menu startu systemu. A czy którykolwiek zwykły użytkownik zabezpiecza samodzielnie ten element?
 • Błąd nie dotyczy Linuksa, a GRUBa 2. Jeżeli uruchamiamy komputer za pomocą UEFI, LILO, GRUB w starszej wersji, lub jakiegokolwiek innego loadera – jesteśmy bezpieczni.

Oczywiście to nie umniejsza skali połajanki jaka należy się ludziom pracującym nad GRUB 2. Opieka nad tak kluczowym elementem naszego komputera jak bootloader wymaga większego skupienia i wyobraźni w przewidywaniu efektów działania programu. Niemniej, społeczność nie śpi i otwarty kod umożliwia przeprowadzenie dochodzenia i wykrycie takich – nie bójmy się tego słowa – michałków.
 

Post navigation

19 comments for “28 chwil wstydu GRUBa

 1. 20 grudnia, 2015 at 14:53

  Tragedia, chyba ukryję się pod stołem – nawet bootloadery nie są już bezpieczne. :0 A tak serio, szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, że to można zabezpieczyć hasłem.

 2. icywind
  20 grudnia, 2015 at 15:21

  Błąd powinni czym prędzej załatać ale z jego powodu bym nie panikował, ile osób zabezpiecza Gruba hasłem i jednocześnie daje swój komputer niezaufanym osobom. Naprawdę węcej niż zero?
  To chyba znak, że czas migrować na systemd-boot (dawniej gummiboot)

 3. Hepita
  20 grudnia, 2015 at 15:55

  Używam rEFInd, nie straszne mi błędy GRUBa 😉

 4. Dobrecki
  21 grudnia, 2015 at 10:51

  A to dlatego Grub się pojawił ostatnio w aktualizacjach? I to aż dwukrotnie.
  Lubię takie burze w szklance wody, w sumie o nic istotnego. Znaczy to że Linux i jego otoczenie są do nadal najbezpieczniejszymi z ogólnie dostępnych środowisk. Bo czy Microsoft by sobie odpuścił wszczęcie medialnej histerii, gdyby znaleziono jakąś naprawdę poważną lukę?

 5. 21 grudnia, 2015 at 16:06

  Unifikacja na każdym kroku, piękne. :’) Brakuje już tylko systemd-package-manager i paczuszek .spm, byłoby super.

 6. icywind
  21 grudnia, 2015 at 18:22

  Co jak co ale jedna paczka dla wszystkich dystrybucji to byłaby fajna sprawa 😛

 7. 21 grudnia, 2015 at 20:04

  Patrząc na zapędy autorów systemd, raczej się czegoś takiego doczekamy. :p

 8. Hepita
  23 grudnia, 2015 at 12:19

  Polecam zobaczyć artykuł na gazeta.pl…
  Kupa mainstreamowego gówna.

 9. Hepita
  23 grudnia, 2015 at 12:21

  .spm, czemu nie?
  To by było głupie. Wtedy każda dystrybucja Linuxa używająca systemd by była w zasadzie taka sama…

  A w sumie systemd-boot sobie przetestuję, na razie używam rEFInd.

 10. 23 grudnia, 2015 at 14:43

  Bo distra różnią się tylko systemem paczek? We wszystkich distrach te apty i srapty starają się rozwiązać jeden problem i na razie najlepiej idzie pacmanowi z Archa, ale wszystkim brakuje tego samego: konteneryzacji i deduplikacji na podstawie wersji, gdyby zrobiono to dobrze nie byłoby szans na dependency-hell i kilka innych nieprzyjemności z jednoczesnym zachowaniem zalety jaką jest oszczędność miejsca (a nie jak na Windzie – ta sama dll-ka w 30 miejscach).

 11. megaziuziek
  23 grudnia, 2015 at 22:15

  No dokładnie ,tragedia:P
  Ja chyba przestanę sie przyznawać,że mam Linuxa na lapku….A,zaraz,i tak przecież nikt do tej pory nie skumał:
  Ostatnie pytanie kolegi z pracy:
  -A ty masz 10kę czy to ósemka jeszcze?

  (XFCE z obramowaniem okien Zoncolor-RedmontModern, temat Numix z szarymi kolorami):)

 12. megaziuziek
  23 grudnia, 2015 at 22:16

  Haha,jest jedna paczka dla wszystkich dystrybucji-.exe
  wszystkich słusznych dystrybucji.:P

 13. golem14
  23 grudnia, 2015 at 23:06

  Wydmuszka. Przesadzono z nagłośnieniem tego – pewnie, błąd – ale IMO bez znaczenia. Mając fizyczny dostęp do komputera wszystko można z niego wyciągnąć, nawet szyfrowane dyski to dziś tylko kwestia czasu.

 14. icywind
  23 grudnia, 2015 at 23:20

  Jedna paczka .exe i otwieranie wszystkiego w systemie przez wine, ciekaw jestem jakby to wyglądało

 15. icywind
  24 grudnia, 2015 at 10:41

  Czy wszystkie dystrybucje używające pakietów .deb/.rmp są takie same?
  Debian jest taki sam jak Mint? RedHat jak openSuse?

  Poza tym to tylko teoretyzujemy, systemd nie ma planów na własne paczki, a systemd-boot jest póki co nieobowiązkowe.

 16. Hepita
  26 grudnia, 2015 at 11:43

  Każdą dystrybucję używającą .deb można przydzielić do jednej z dwóch kategorii: myślące za użytkownika i nie myślące za użytkownika. Ubuntu, Mint, ElementaryOS należą do tej pierwszej kategorii. Debian do tej drugiej. To samo z .rpm. Takie jest moje zdanie.

 17. icywind
  26 grudnia, 2015 at 12:10

  Nie mylisz się bo biorąc zbiór (myślące) i dopełnienie tego zbioru (nie myślące) zawsze uzyskamy całą przestrzeń, po prostu nie ma nic poza tym 😉
  Sam widzisz, że dystrybucje mogą się różnić używając tego samego formatu pakietu i gdyby wszystkie jakimś cudem umówiły się na jeden też różnice by pozostały.

 18. megaziuziek
  30 grudnia, 2015 at 22:44

  No chłopie,nie wiem,czy czytałeś jakies moje komentarze,ale na takie cuda chyba nie zasłużyłem:(
  Są dziennikarze i nocnikarze.a mi wyskoczył jakis błazen na K…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »