Z nożycami wśród skanów – ScanTailor 0.9.11.1

Chociaż skanowanie książek i dokumentów to dość dwuznaczne zajęcie w myśl zawiłej logiki własności intelektualnej, to jednak często zachodzi potrzeba zgrabnego przedstawienia materiałów sprowadzonych do formy cyfrowej za pomocą skanera. Każdy kto pracował z większą ilością stron wyprodukowanych przez taki proces archiwizacji (termin bezpieczniejszy w użyciu niż kopiowanie), to wie jak męcząca potrafi być późniejsza obróbka pozyskanych treści. Prostowanie stron, odpowiedni kontrast i jasność, zniekształcenia geometryczne, śmieci i paprochy – ogarnięcie tego wszystkiego to bardzo niewdzięczne zajęcie. Dlatego dobry program to podstawa, a tym dobrym programem może być ScanTailor 0.9.11.1.

scantailor
ScanTailor 0.9.11.1 podczas rzeźbienia zeskanowanych dokumentów
Pomimo tego, że ostatnia stabilna i oficjalna wersja tego narzędzia pochodzi z 2012 roku, to jednak nie jest on projektem porzuconym i nadal otrzymuje łatki i poprawki na Githubie. Poza tym, nadal spełnia swoje zadanie i pozwala w znaczny sposób zautomatyzować proces obróbki skanów. Wynikiem jego działa są odpowiednio spreparowane wg naszych potrzeby pliki tiff, w sam raz do osadzenia w PDFie lub bezpośredniego wydrukowania.

Praca ze ScanTailor utrzymana jest w konwencji projektów, którym nadajemy nazwę, wskazujemy katalog ze źródłowymi stronami (png/jpg/bmp/tiff) oraz gdzie mają wylądować finalne pliki tiff. Po tych ustawieniach przechodzimy do ekranu z listą czynności, którymi możemy potraktować nasze zeskanowane dokumenty. Każdy z tych czynności może odnosić się dla pojedynczej i konkretnej strony, bądź globalnie dla wszystkich plików w projekcie (przycisk „Play” – Launch Batch Processing). Wśród dostępnych przekształceń znajdziemy ułożenie i dzielenie stron, prostowanie, wybieranie zawartości, ustawienia marginesów oraz końcową obróbkę wyjściową. Tam dopełnimy takich obowiązków jak ręczne poprawienie geometrii strony, usunięcie skaz i paprochów, wyczyszczenie wskazanych regionów strony, itp. Cały czas możemy posługiwać się sporą dozą automatyki.

I to w zasadzie wszystko – w katalogu który ustawiliśmy wcześniej jak docelowy dla efektów naszej obróbki znajdziemy gotowe pliki tiff. Jeżeli zapisaliśmy plik projektu zawsze będziemy mogli wrócić do niego i nanieść stosowne poprawki.

ScanTailor w wersji dla Ubuntu 14.04/15.04/15.10, Mint 17.x i pochodnych znajduje się w podstawowych repozytoriach, wystarczy zatem uruchomić menadżer pakietów i zainstalować go.

sudo apt-get install scantailor

Podobnie, w głównym repozytorium znajdą ten program użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro.

sudo pacman -S scantailor 

0

2 komentarze

  1. Pracowałem na ScanTailorze przez pół roku skanując archiwum Władysława Chrapusty – mogę tylko powiedzieć, że ci, którzy wymyślili ten program, zasłużyli na medal!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.