Urban Lightscape 1.4.0 i debiut w PPA

Choć trikowy edytor zdjęć Urban Lightscape jest obecny w PPA Highly Explosive już od niepamiętnego wydania, to jego nowa wersja wyznacza nowy rozdział w historii. Oprócz tego, że otrzymujemy do rąk najświeższe Urban Lightscape 1.4.0, to jest to jednocześnie pierwsza paczka która inauguruje wspomniane PPA w wersji dla nachodzącego (jeszcze kilka dni) Ubuntu 15.10 Wily Werewolf.

urbanlightscape
Urban Lightscape 1.4.0 – w zasadzie bez zmian
Sam programik jest stosunkowo mało znany z racji bardzo wąskiej, aczkolwiek efektownej specjalizacji w działaniu. Umożliwia on bowiem poprawę lokalnego kontrastu na naszych zdjęciach, starając się prześledzić rozchodzenie się światła w punktach które wybierzemy do poprawy i określimy, czy chcemy ten rejon przyciemnić czy rozjaśnić. Regulując stopień rozprzestrzeniania się światła, jego wygładzenia, punkt bieli i czerni jesteśmy w stanie stworzyć frapujące efekty na naszych kadrach. Jeżeli ktoś miałby wątpliwości do czego które suwaki służą, to program posiada wbudowany system pomocy który jasno i klarownie wyjaśnia takie niuanse. Urban Lightscape pozwala na wczytanie zdjęć w popularnych formatach a przede wszystkim jpg/png/tif/ppm – i zapisanie w tychże.

Czym się różni wydanie 1.4.0 od poprzedniej wersji 1.3.3? Trudno powiedzieć. Zmiany są reprezentowane przez enigmatyczną listę zmian zawierającą jedynie adnotację „Maintain Release”. Sugeruje to zatem jedynie drobne poprawki pod maską programu i po sprawności i szybkości jego działania można odnieść wrażenie lekkiej optymalizacji całości.

Jak wspomniałem, program w wersji dla Ubuntu 14.04/15.04/15.10 (oraz Mint 17.x i pochodne) możemy zainstalować po dodaniu do systemu odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install urbanlightscape

Niestety, dziwnym zbiegiem okoliczności Urban Lightscape nie widnieje jeszcze w AUR dla Arch Linuksa i Manajaro.
 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.