Foxit Reader 1.0.0.0909

Dawno, dawno temu, za siedmioma firewallami i siedmioma routerami istniał sobie czytnik pdf. Nie był to zwyczajny czytnik, gdyż Foxit posiadał swoją natywną linuksową wersję, której rozwój jednak stosunkowo szybko porzucono (w okolicach 2008 – 2009 roku). Twórcy tego zamkniętego programu skupili się na dostarczaniu rozwiązań komercyjnych masowemu odbiorcy z wiodącego systemu i również darmowy Foxit Reader rozwijany był głównie dla wspomnianego systemu. Wersja linuksowa się zestarzała i przestała nadawać do użytku. I można by ubolewać na losem tego zwinnego programu, gdyby nie fakt, że parę dni temu wersja dla naszego systemu została reanimowana, odświeżona i wydana z nowym numerkiem – Foxit Reader 1.0.0.0909.

Są z tym wydaniem związane dwie wiadomości – dobra i zła. Zła jest taka, że w „naszej” wersji wciąż brakuje opcji dostępnych w wersji dla Windowsa – czyli nie możemy tworzyć plików pdf, wypełniać/exportować/importować danych z formularzy i wiele innych błahostek. Dobra wiadomość jest taka, że podobne braki wykazuje również wersja dla OS X. Ale tego można było się spodziewać, skoro Foxit dla Windowsa widnieje już z numerem 7.x.x, natomiast reaktywowane wersje dla OS X i Linuksa dopiero raczkują z możliwościami i wersją 1.x.x.

foxit
Foxit Reader 1.0.0
Prościej wymienić co można, a lista możliwości tego programu i tak jest ciekawa. Przede wszystkim oprócz sprawnego i szybkiego wyświetlania nawet dużych (bardzo) plików pdf, Foxit pozwala na tworzenie komentarzy do treści, dopisków na marginesach, wyróżnianie fragmentów, zabezpieczenie pliku, itp. Do tego możemy tak opisany dokument wydrukować z komentarzami, bez komentarzy lub same komentarze. Zoptymalizowane również podgląd dokumentu, jego stron, umożliwiono tworzenie odnośników i szybko nawigację pomiędzy nimi. Oczywiście zmianie uległ też interfejs programu.

Program możemy zainstalować pobierając ze strony producenta archiwum zawierające instalkę run. Wystarczy tylko rozpakować rzeczony plik, kliknąć na nim dwukrotnie i wskazać miejsce, gdzie ma się program zainstalować w naszym domowym katalog (np. ~/Programy). Osoby ambitne mogą spróbować zainstalować program do /opt i uczynić go dostępnym dla wszystkich użytkowników (łącznie z poprawieniem .desktop i przeniesieniem go do /usr/share/applications). 

0

7 komentarzy

 1. No ja nie wiem czego Ci brakuje w tym programie na linuksa – krowowatości??? Kiedyś to był lekka sprytna przeglądarka do pdf-ów na Windowsa, o wadze znacznie mniejszej niż produkt Adobe. Teraz to wielka kobyła z mnóstwem zbędnych funkcji i interface’m we wstążkach. Jeszcze na dodatek instaluje w systemie drukarkę pdf bez pytania o zgodę. Mnie rozwój tego programu pod Windowsem bardzo smuci, szukam ostatnio czegoś lżejszego.

 2. Też używałem sumatry, mała i zgrabna.
  teraz używam chyba Evince i wszystko ok.
  Do drobnej edycji pdf-jest pdfmod

 3. Dziękuję za info,po prostu odnotowałem,że mam w jednym repo Foxit.
  Nie(stety) nie używam,więc nie wiem,jak oznaczona jest i jaka wersja,ale Twój komentarz to wyjaśnia.

  Poki co,staram się jak mogę,ale co mam zrobić,jak wystarcza mi do pełni szczęścia xfce?
  I te programy ,które tam są?
  Kibicuję Gnome,ale tak jak powiedziałem jakies dwa lata temu,Gnome będzie używalne w wersji może 4,na dzień dzisiejszy (co za okropne słowo!),panel xfce jest znacznie bardziej konfigurowalny od odpowiednika w Cinnamon,o Gnome nie wspomnę.
  Mnogość własnych pomysłów w Thunar („czynności”),czy choćby skróty klawiszowe w xfwm (umilające obsługę okien na równi niemal z Compizem,ale za to stabilnie),czynią to środowisko moim ulubionym.

  Pomimo konfiguralności (kolejne okropne słowo) KDE,dla mnie priorytetem jest użyteczność,i „zwinność” pulpitu.
  Przykład:
  smb4k-w KDE – przy montowaniu w sambie (przez cifs) podaje prawdziwy rozmiar wolnego miejsca na dysku sieciowym,Gigolo (w gtk) ,czy montowanie przez gvfs-nie do konca…
  Rada?
  Skrypt,w cifs,który można otworzyć w Thunar-proste łatwe i przyjemne,jak całe xfce.
  najbardziej podoba mi sie plan wydawniczy xfce:
  -Kiedy wypuścicie nową wersję?
  -jak będzie gotowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.