Pożar w składzie plików – DDRescue-GUI 1.4

Złośliwość nieożywionych sprzętów elektronicznych nie zna granic. Z pewnością nie raz byliśmy w sytuacji, gdy coś odmawiało nam posłuszeństwa akurat wtedy, kiedy było potrzebne „na już”. Tym samym prawom podlegają również nośniki z danymi, czy to dyski, ich partycje, ale i karty pamięci, pendrive’y, DVD. Im ważniejsze dane zawierają, tym większe prawdopodobieństwo, że coś w końcu pójdzie nie tak. Jednak awaria wykluczająca odczyt z urządzenia to nie powód do załamywania rąk – w odwodzie mamy jeszcze DDRescue-GUI.

Jak można wnioskować po nazwie, DDRescue-GUI to graficzna nakładka na narzędzie ddrescue. Za jego pomocą wykonamy obraz partycji z uszkodzonego nośnika. Jaki to ma cel? Ano taki, że gdy nie możemy dostać się do wrażliwych danych, gdyż system blokuje wykorzystanie partycji lub jej rejonu (uszkodzenia), ddrescue spróbuje sprawę rozwiązać siłowo i odczytywać je do skutku – lub częściowego skutku. Oczywiście nie oczekujmy cudów – jeżeli uszkodzenia fizyczne nośnika są poważne, to ddrescue może jedynie zminimalizować straty i przywrócić jak najwięcej danych.

ddrescuegui
DDRescue-GUI gotowe do akcji
Zasada działania programu jest skrajnie uproszczona. Wybieramy partycję/dysk/urządzenie które chcemy ratować (Image Source), po prawej stronie wskazujemy gdzie ma być utworzony obraz (Image Destination) z danymi (ważne – nie może to być ta sama uszkodzona partycja, a nawet ten sam sypiący się dysk). Środkowe pole pozwala nam stworzyć dziennik z postępów pracy – dzięki niemu w przypadku zawieszenia się dysku/nośnika i konieczności ponownego uruchamiania DDRescue-GUI, tworzenie obrazu rozpoczeniemy od miejsca w którym przerwaliśmy, a nie od początku. Jednocześnie, warto zapoznać się z ustawieniami programu, gdzie określimy stopień „namolności” ddrescue podczas odczytu uszkodzonych sektorów, ilość potwórzeń, odczyt źródła od końca, itp.

Dalsze odzyskiwanie danych przeprowadzamy już z utworzonego obrazu, bez wykorzystania uszkodzonego dysku (który odstawiamy na półkę jako corpus delicti naszej niedbałości o elektronikę). DDRescue-GUI po zakończeniu pracy zapyta nas, czy chcemy zamontować stworzony obraz, by z poziomu zwykłego menadżera plików sprawdzić, co się udało ocalić od pożogi.

Paczki dla Ubuntu 14.04/15.04, Minta 17.x i pochodnych znajdziemy w repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:hamishmb/myppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ddrescue-gui

Niestety, użytkownicy Manjaro oraz Arch Linuksa posiadją w repozytoriach jedynie podstawowe narzędzie ddrescue. DDRescue-GUI musi ktoś umieścić w AUR. 

0

1 Response

  1. No, ciekawa jestem, czy da radę ogarnąć mojego penka, z którego magicznie zniknęła tablica rozkładu partycji? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.