Polskie forum Arch Linuksa znowu nadaje

Czym byłaby jakakolwiek dystrybucja bez odrobiny społeczności. Szczególnie społeczności rozmawiającej w tym samym języku. Dlatego bardzo cieszy i podbudowuje ponownie uruchomienie polskojęzycznego forum znanej i lubianej dystrybucji Arch Linux.

arch-linux-logoAle oddajmy głos samym założycielom:

Informujemy, że w dniu 24 sierpnia 2015 roku wznowiło działalność oficjalne polskie wsparcie dystrybucji Arch Linux. Do dyspozycji użytkowników oddajemy forum funkcjonujące pod adresem: http://forum.archlinux.org.pl oraz kanał IRC pod nazwą #archlinux.org.pl hostowany na serwerze freenode.net.

Koncepcji forum nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wystarczy dodać, że znajdziemy na nim odpowiedzi na trapiące nas wątpliwości i problemy na jakie napotkamy podczas codziennego użytkowania Archa. Brawa i inne oklaski dla administracji i moderatorów.

10 komentarzy

  1. Prawdziwy użytkownik Wolnego Oprogramowania używa klienta poczty do komunikacji ze społecznością, forum jest dla popierdółek. 😀

  2. Przyznam że trochę to dla mnie dziwne że chcesz się wypowiadać na forum o Linuxie bez posiadania tego systemu.

  3. Jeśli podczas instalacji ktoś miałby problem to zakładam że przynajmniej już próbował instalować więc może przy okazji tej próby wykonać powyższe polecenie i zobaczyć wynik 🙂

    No ale jak już koniecznie potrzebujesz wcześniej to możesz polecenie wykonać na jakimś terminalu online, np tutaj:
    http://www.tutorialspoint.com/unix_terminal_online.php

    Natomiast jeśli instalacja ArchLinux według opisu z Wiki jest dla Ciebie nieco skomplikowana, to mogę zaproponować zainteresowanie się projektem Evo/Lution Linux. Jest to nic innego jak instalator ArchLinuxa, a w zasadzie coś w rodzaju asystenta instalacji. W przeciwieństwie do innych projektów instaluje on zupełnie czystego Archa, bez dodatków i modyfikacji.
    Osobiście go nie używałem, jednak zbiera dość dobre opinie. Jeśli potrzebujesz to są też w necie pełne filmy z instalacji. Powodzenia 🙂

  4. Jedna uwaga do Evo/Lution. Jest to bardzo fajny instalator i zdecydowanie upraszcza instalację Archa. Ma jednak jedną, ale bardzo poważną wadę. Jeśli instalujemy system w miejsce innego systemu, gdzie mamy partycję /home, którą chcemy zachować, to… najlepiej ją gdzieś zarchiwizować. Dość naturalnym bowiem odruchem przy odpowiadaniu na pytania skryptu instalacyjnego jest, że gdy dochodzimy do partycjowania i montowania partycji, na pytanie, czy chcemy zamontować inne jeszcze partycje i jaki dla nich ma być system plików, odpowiemy: tak, partycja /home i system np. ext4. W takim przypadku na tej partycji skrypt od nowa urządzi system plików, który mu został określony i… w ten sposób stracimy wszystkie dane z partycji /home (tak jak i każdej innej). Prawdopodobnie można tę ułomność obejść nie podając żadnego systemu plików dla montowanej partycji i ewentualnie potem dokonać odpowiednich zmian w pliku fstab.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.