przystajnik

Ubuntu 14.10 kończy karierę

23 października 2014 roku, dokładnie 9 miesięcy temu, Canonical udostępnił użytkownikom instalacyjne obrazy ISO Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn. Zgodnie z polityką wsparcia, czas życia tego wydania określono na 9 miesięcy i ten czas właśnie dobiegł końca. Po dniu dzisiejszym 14.10 nie otrzyma żadnych poprawek, aktualizacji oprogramowania, a repozytoria zostaną zamknięte. Dlatego użytkownikom dla których wydania LTS to za mało, zaleca się aktualizację do nowszego Ubuntu 15.04 Vivid Vervet.

ubuntu

Ubuntu 14.10

Brak wsparcia oznacza również to, że w Biuletynie Bezpieczeństwa nie pojawią się żadne nowe informacje nt. ewentualnych zagrożeń. Dlatego każdego kto związał swoją aktywność biurkową z 14.10, Canonical nawołuje do przygotowania się na aktualizację do 15.04, które będzie wspierane do 26 stycznia 2016 roku. Cały ten proces został opisany pod tym adresem i nie jest niczym skomplikowanym (pod warunkiem, że nie dokonywaliśmy agresywnych zmian w systemie). Niemniej, najważniejszym i pierwszym krokiem jest wykonanie kopii bezpieczeństwa ważnych dla nas danych.

Podjęta w 2013 roku decyzja o skróceniu okresu wsparcia dla zwykłych wydań z 18 do 9 miesięcy nie została przyjęta z entuzjazmem przez użytkowników, jednak z pewnością wpłynęła na wzrost znaczenia wersji Ubuntu oznaczonych jako LTS, czyli o długoterminowym wsparciu. Użytkownicy 14.04 LTS mogą być spokojni do kwietnia 2019 roku (teoretycznie). 

Post navigation

Translate »