Ubuntu 14.10 kończy karierę

23 października 2014 roku, dokładnie 9 miesięcy temu, Canonical udostępnił użytkownikom instalacyjne obrazy ISO [[Ubuntu|Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn]]. Zgodnie z polityką wsparcia, czas życia tego wydania określono na 9 miesięcy i ten czas właśnie dobiegł końca. Po dniu dzisiejszym 14.10 nie otrzyma żadnych poprawek, aktualizacji oprogramowania, a repozytoria zostaną zamknięte. Dlatego użytkownikom dla których wydania LTS to za mało, zaleca się aktualizację do nowszego Ubuntu 15.04 Vivid Vervet.

ubuntu
Ubuntu 14.10
Brak wsparcia oznacza również to, że w Biuletynie Bezpieczeństwa nie pojawią się żadne nowe informacje nt. ewentualnych zagrożeń. Dlatego każdego kto związał swoją aktywność biurkową z 14.10, Canonical nawołuje do przygotowania się na aktualizację do 15.04, które będzie wspierane do 26 stycznia 2016 roku. Cały ten proces został opisany pod tym adresem i nie jest niczym skomplikowanym (pod warunkiem, że nie dokonywaliśmy agresywnych zmian w systemie). Niemniej, najważniejszym i pierwszym krokiem jest wykonanie kopii bezpieczeństwa ważnych dla nas danych.

Podjęta w 2013 roku decyzja o skróceniu okresu wsparcia dla zwykłych wydań z 18 do 9 miesięcy nie została przyjęta z entuzjazmem przez użytkowników, jednak z pewnością wpłynęła na wzrost znaczenia wersji Ubuntu oznaczonych jako LTS, czyli o długoterminowym wsparciu. Użytkownicy 14.04 LTS mogą być spokojni do kwietnia 2019 roku (teoretycznie).

5 komentarzy

  1. To znaczy, że o ile ktoś używa czystego Ubuntu 14.04, to:

    Ubuntu 14.04 LTS will be supported for 5 years for Ubuntu Desktop,
    Ubuntu Server, Ubuntu Core, Kubuntu, Edubuntu, and Ubuntu Kylin. All
    other flavours will be supported for 3 years.

    Pozostałe odmiany będą wspierane przez 3 lata. A “teoretycznie” wzięło się stąd, że za 3 – 4 lata mogą wystąpić problemy, gdyby ktoś jednak chciał nowszego oprogramowania użytkowego – oficjalnie w repozytoriach będzie aktualizowana tylko jego część. Takie np. Darktable może ale nie musi być dostarczane z zewnętrznego repo (16.04 LTS za pasem i to na nim mogą się skupić paczkujący). Innymi słowy, postępu się nie oszuka (coraz nowsze programy będą wymagały coraz nowszych bibliotek i zaktualizowanej reszty systemu).

  2. 15.04 to jest beta.Nie da się jej używać na dłuższą metę.Polecam Kubuntu 14.04

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.