Fotoxx 15.07 co do minuty

Z regularnością godną komercyjnych programów ukazała się kolejna wersja edytora grafiki Fotoxx 15.07. Miesięczny cykl wydawniczy pozwala autorowi na rzeczowe ogarnięcie i poprawienie wielu niuansów pracy z kolekcjami obrazów jak też i samej obróbki zdjęć. Nie inaczej jest i tym razem, gdy do rąk otrzymujemy edytor z wieloma poprawkami, ale i kilkoma nowymi funkcjami.

fotoxx
Fotoxx 15.07
Patrząc na rozwój tego programu i ilość przybywających opcji i możliwości, aż się prosi, by autor w przyszłości (niedalekiej) rozważył wprowadzenie wyszukiwarki filtrów/narzędzi, lub przeprojektował interfejs, by korzystanie z jego możliwości nie przypominało mozolnego przedzierania się przez listy menu. Fotoxx 15.07 zaprezentowany został wraz z dość pokaźną liczbą zmian:

 • zreorganizowane menu i podręcznik dla użytkowników,
 • poprawiono istotne niedopatrzenia w podręczniku,
 • Index Image Files: zrewidowano interfejs użytkownika,
 • przyciski Undo/Redo: środkowy przycisk myszy wywołuje listę operacji przeprowadzonych na obrazie, co daje możliwość cofnięcia się do konkretnego etapu,
 • edycja Metadanych i wyszukiwanie obrazów (Search Images): zoptymalizowano pracę z dużą ilością zdjęć, opcja wpisywania taógw lub wybierania z listy,
 • nowa opcja obróbki wsadowej: konwersja tagów wg. listy „z – na”,
 • nowa opcja obróbki wsadowej: wybieranie obrazów do usunięcia,
 • nowa opcja obróbki wsadowej: odnajdywanie i obracanie wszystkich obrazów obróconych o 90 stopni,
 • nawigacja w galerii: nazwy katalogów jako przyciski,
 • Effects > Pencil Sketch: ustawianie dowolnego koloru dla pierwszego planu i dla tła,
 • pomiar szumu cyfrowego w obrazach RAW został usprawniony,
 • Select Area: nowe przyciski szybkiej zmiany koloru linii zaznaczenia,
 • Slide Show: oddalanie wybranego obrazu,
 • User Options: domyślny wygląd = ostatnio oglądana galeria,
 • naprawiono 4 poważniejsze błędy i wprowadzono 10 usprawnień do interfejsu programu.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Mint 17.x i pochodnych znajdziemy w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotoxx

W przypadku Manjaro lub Arch Linuksa skorzystać możemy z repozytorium AUR:

yaourt -S fotoxx 

0

3 komentarze

 1. Tak się tym fotoxx’em co chwila chwalisz że zainstalowałem, ale jakoś mnie odstrasza. W czym fotoxx lepszy od Gimpa albo od XnView czy Darktable których używam?

 2. Po ogarnięciu obsługi Fotoxxa (zapamiętaniu, gdzie i co jest w menu), to bardzo przyjemne narzędzie do szybkiej obróbki i poprawy zdjęć (klonowanie, tworzenie panoram, hdrów, poprawianie wybranych rejonów kadru, itp.). W czym jest lepsze od GIMPa? Od oficjalnego GIMPa 2.8.14 Fotoxx różni się pełnym 16bitowym silnikiem precyzji obróbki – testowy GIMP 2.9.1 też to ma. Fotoxx nie ma warstw, bo ma być prostym narzędziem i większość jego filtrów załatwia sprawę rozkładania obrazu na kilku warstwach. Czym się różni od Darktable? To nie ta liga, choć Fotoxx obsługuje RAWy, to Darktable jest wyspecjalizowanym narzędziem do ich wywoływania.

  Oczywiście daleki jestem od ślepego polecania Fotoxxa jako narzędzie do wszystkiego, ale to jeden z niewielu edytorów graficznych dla Linuksa z 16bitową precyzją i niezłymi filtrami. Efekty jakie można uzyskać po jednym kliknięciu są całkiem zadowalające.

 3. No wiesz czasami jest tak że pewne narzędzie warto mieć bo w jakimś zadaniu jest bezkonkurencyjne. N.p. inkscape’a powinien mieć w zanadrzu każdy profesjonalista bo lepiej niż pakiet adobe’a radzi sobie z wektoryzacją czarnobiałych bitmap. Co do darktable’a to dla mnie jest on świetnym narzędziem do korekt plików JPG. RAWów nie używam. XnViewMP fajnie wspomaga przeglądanie i kategoryzowanie zdjęć. Potem wybrane fotki trafiają u mnie do darktable. Ew. retusze robię w Gimpie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.