Świeżutkie Manjaro 0.8.13

4 miesiące zajęło ekipie odpowiedzialnej za dystrybucję Manjaro dopracowanie nowej wersji 0.8.13. Jednak ponieważ Manjaro jest wydaniem ciągłym, użytkownikom nie dłużył się czas oczekiwania, gdyż większość i tak podążała cyklicznymi między-wydaniami PRE i RC. A co nowego zobaczymy w 0.8.13?

manjaro
Manjaro 0.8.13
Manjaro 0.8.13 to głównie praca u podstaw w celu usprawnienia głównego trzonu dystrybucji i procesów zachodzących pod jej „maską”. Zwykłemu użytkownikowi rzuci się w oczy przede wszystkim aktualizacja środowisk graficznych, choć oficjalnie dostępne są tylko obrazy z Xfce oraz KDE (oraz edycja Net). Pozostałe obrazy są wynikiem zaangażowania społeczności i iso ze środowiskiem GNOME, Cinnamon 2.6, MATE 1.10 i inne pobierzemy z tej strony. Niestety, na ich aktualizację musimy jeszcze poczekać.

A co się zmieniło w oficjalnych środowiskach? W Manjaro od jakiegoś czasu funkcjonuje już Xfce 4.12, a 0.8.13 tylko ugruntowuje pozycję, jakość i styl tego środowiska. Jeżeli ktoś nie miał styczności z 4.12, to warto zapoznać się z listą zmian w tym konserwatywnie stabilnym środowisku.

Jeszcze większą aktualizacją jest edycja KDE, gdzie znajdziemy Plasmę 5.3.1, KDE Apps 15.04.1 i co za tym idzie, migrację do nowego stosu graficznego w pełni wspieranego akceleracją OpenGL. Oprócz tego, sekcja artystyczna Manjaro sklonowała styl KDE Breeze i przemianowała go na Maia, a wszystko w celu zapewnienia lepszej spójności stylistycznej z resztą rodziny Manjaro.

Sporo zmian poczyniono również w samym instalatorze Thus.

Kernele dostępne w tym wydaniu:

 • Linux310 3.10.80
 • Linux312 3.12.43
 • Linux313 3.13.11.21
 • Linux314 3.14.44
 • Linux316 3.16.7.13
 • Linux318 3.18.14
 • Linux319 3.19.8.1
 • Linux40  4.0.5
 • Linux41  4.1-rc7

Obrazy iso znajdują się w sekcji Download na stronie dystrybucji. 

0

12 komentarzy

 1. Powiem tyle: to właśnie manjaro powinno zająć miejsce łubudubu przy rozpoznawaniu linuxa.

 2. Coś jet w tym,co mówisz.Dystrybucja rozwija sie bardzo sprawnie,sam się zastanawiam,od jakiegos czasu,na razie siedzę na Mint 17.1 XFCE.
  Ale…

 3. od ponad 2 lat siedzę na Manjaro, zresztą za namową tegoż właśnie serwisu. Niczego przyczepić się w zasadzie nie da. Aktualizacje regularnie, dostęp do AUR też zapewnia dostęp do większości mniej znanych lub dziwnych paczek. Szybkość działania z XFCE powalająca (system startuje u mnie w czasie 10-15sek z XFCE). Po roku zmieniłem środowisko na Cinnamona jest super – więc nie będziesz miał problemów z przyzwyczajeniami. Start maszyny z Cinnamonem max 20 sek (u mnie – dysk hybrydowy). Super sprawa. No i ciągłość dystrybucji – to jest to mnie przekonało. Nie muszę bawić się w instalacje lub zastanawiać się czy wybuchnie po aktualizacji ( z całym szacunkiem do Ubuntu i całej rodziny ubuntupodobnych). Generalnie stabilnie i szybko, do tego aktualnie. Polecam

 4. Właśnie sobie instalowałem najnowsze Manjaro i powiem że jestem pod wrażeniem. Strasznie podoba mi się narzędzie do instalacji i zarządzania oprogramowaniem – Pamac, jest tam dosłownie wszystko i to w najnowszych wersjach, Jeżeli np. nie ma czegoś w repozytoriach Arch-a to sam sobie ściągnie kod źródłowy np. z githuba sprawdzi zależności, jak trzeba to coś pobierze, jak trzeba to coś usunie (oczywiście zapyta wcześniej) no i skompiluje, Wiadomo kompilacja trwa trochę ale wszystko działa user friendly, nie trzeba kombinować dodawać repozytoriów…

 5. Cóż, właśnie przemyślany system paczkowania to niewiarygodny atut Arch Linuksa. Pacman, yaourt i graficzne nakładki na te narzędzia – Pamac, Octopi to jest to co się może podobać (choć w graficznych rozwiązaniach chętnie widziałbym np. screenshooty programów, oceny userów, itp.).

 6. W mojej osobistej ocenie – gdyby nie zobowiązania jakich podjąłem się tworząc PPA Highly Explosive, Manjaro byłoby moim głównym systemem codziennego użytku. A tak, to zawsze plącze mi się po partycjach coś „około-ubuntowego” 🙂

 7. A ja niestety chciałem kilka razy zainstalować Manjaro, ale za każdym razem była porażka. Nie mogłem sobie poradzić z Grubem… Próbowałem kilku sposobów z różnych for i dalej nic… Ech mam starego kompa w szafie to w wolnej chwili zrobię jeszcze jedno pojęcie bo wszędzie piszą, że warto się przesiąść

 8. Znajdziesz takowe podglądy (ale też nie do każdych paczek) w managerze PacmanXG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.