Powtórka z kaligrafii – Birdfont 2.10.0

Wśród wielu umiejętności zdobytych przez wieki rozwoju ludzkości, kaligrafia wydaje się być skazana na pożarcie przez nowoczesne formy przekazu. Niemniej, za pośrednictwem edytora Birdfont 2.10.0 może powrócić przyjemność z projektowania i cyzelowania wyglądu czcionki tudzież fontów. Ten wyśmienity edytor pozwala bowiem na takie manipulacje i takie odzwierciedlenie analogowych technik rysowniczych, że ręce same składają się do braw. Wszystko po to by odblokować naszą wyobraźnię i pozwolić nam pogrążyć się w ekstazie nad kształtami liter, znaków i cyfr.

birdfont2100
Mówcie co chcecie, to litera A
Najnowsze wydanie edytora o numerze 2.10.0 z nowości może pochwalić się jedyną pozycją, a mianowicie warstwami. Może i brzmi to mizernie, ale osobom projektującym fonty nie muszę chyba udowadniać przełomowego charakteru tego rozwiązania. Warstwy zwiększają ogromny potencjał Birdfont i pulę jego nieprzeciętnych już teraz możliwości. Wystarczy wspomnieć rysowanie krzywymi Beziera, odręczne stawianie pikseli, regulowanie punktów na ścieżce, różnorodność typu punktów kontrolnych, wspominane warstwy i inne udogodnienia. Do tego dochodzą przebogate ustawienia i preferencje w programie – obok tego nie można przejść obojętnie.

Niemniej, aby tworzyć fonty trzeba mieć ku temu zaparcie i predyspozycje. Tu z testowego mazania po ekranie nie wyjdzie nic oszałamiającego i najzwyczajniej należy mieć koncepcję i zacięcie, by przekształcić tę koncepcję w gotowy zbiór znaków. Ów zbiór będziemy mogli eksportować w kilku formatach – lecz to trzeba zobaczyć samemu.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Mint 17.x i pochodnych znajdziemy w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install birdfont

Niestety, Arch Linux i Manjaro posiadają dość leciwą wersję jak na repozytorium AUR. Ktoś powinien nadgonić zaległości, by użytkownicy mogli na powrót cieszyć się z nowości z pośrednictwem zwyczajowego:

yaourt -S birdfont 

0

3 komentarze

  1. Fonty nie mają szczęścia w OpenSource. Za mały krąg odbiorców, żeby szybko powstawały dobre rozwiązania. FontForge robi bokami. Trzymam kciuki za Birdfont.

  2. Oznaczyłem birdfont w AUR – zobaczymy. Jeśli się wkrótce nie pojawi nowa wersja, to w wolnej chwili zrobię (wersja 2.10.0 wymaga dodatkowej biblioteki libxmlbird, która musi zostać wcześniej skompilowana).

  3. Świetne, piszę ze znajomkiem od 3 miesięcy grę i przyszedł ten moment gdy trzeba ogarnąć własną czcionkę pasującą do klimatu gry. Szczerze polecam ten program, naprawdę genialny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.