Powtórka z kaligrafii – Birdfont 2.10.0

Wśród wielu umiejętności zdobytych przez wieki rozwoju ludzkości, kaligrafia wydaje się być skazana na pożarcie przez nowoczesne formy przekazu. Niemniej, za pośrednictwem edytora Birdfont 2.10.0 może powrócić przyjemność z projektowania i cyzelowania wyglądu czcionki tudzież fontów. Ten wyśmienity edytor pozwala bowiem na takie manipulacje i takie odzwierciedlenie analogowych technik rysowniczych, że ręce same składają się do braw. Wszystko po to by odblokować naszą wyobraźnię i pozwolić nam pogrążyć się w ekstazie nad kształtami liter, znaków i cyfr.

birdfont2100
Mówcie co chcecie, to litera A
Najnowsze wydanie edytora o numerze 2.10.0 z nowości może pochwalić się jedyną pozycją, a mianowicie warstwami. Może i brzmi to mizernie, ale osobom projektującym fonty nie muszę chyba udowadniać przełomowego charakteru tego rozwiązania. Warstwy zwiększają ogromny potencjał Birdfont i pulę jego nieprzeciętnych już teraz możliwości. Wystarczy wspomnieć rysowanie krzywymi Beziera, odręczne stawianie pikseli, regulowanie punktów na ścieżce, różnorodność typu punktów kontrolnych, wspominane warstwy i inne udogodnienia. Do tego dochodzą przebogate ustawienia i preferencje w programie – obok tego nie można przejść obojętnie.

Niemniej, aby tworzyć fonty trzeba mieć ku temu zaparcie i predyspozycje. Tu z testowego mazania po ekranie nie wyjdzie nic oszałamiającego i najzwyczajniej należy mieć koncepcję i zacięcie, by przekształcić tę koncepcję w gotowy zbiór znaków. Ów zbiór będziemy mogli eksportować w kilku formatach – lecz to trzeba zobaczyć samemu.

Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10/15.04, Mint 17.x i pochodnych znajdziemy w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install birdfont

Niestety, Arch Linux i Manjaro posiadają dość leciwą wersję jak na repozytorium AUR. Ktoś powinien nadgonić zaległości, by użytkownicy mogli na powrót cieszyć się z nowości z pośrednictwem zwyczajowego:

yaourt -S birdfont 

3 komentarze

  1. Fonty nie mają szczęścia w OpenSource. Za mały krąg odbiorców, żeby szybko powstawały dobre rozwiązania. FontForge robi bokami. Trzymam kciuki za Birdfont.

  2. Oznaczyłem birdfont w AUR – zobaczymy. Jeśli się wkrótce nie pojawi nowa wersja, to w wolnej chwili zrobię (wersja 2.10.0 wymaga dodatkowej biblioteki libxmlbird, która musi zostać wcześniej skompilowana).

  3. Świetne, piszę ze znajomkiem od 3 miesięcy grę i przyszedł ten moment gdy trzeba ogarnąć własną czcionkę pasującą do klimatu gry. Szczerze polecam ten program, naprawdę genialny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.