Linux Mint 17.2 Cinnamon – mięta, cynamon i coś jeszcze

Na to wydarzenie czekali wszyscy miłośnicy systemu spod znaku miętowego listka. Linux Mint 17.2 Rafaela stał się faktem a wszyscy zainteresowani mogą ochoczo przystąpić do pobierania instalacyjnego obrazu iso lub aktualizowania posiadanych Mintów 17/17.1. Im dłużej przyglądamy się efektom decyzji jakiej dokonali deweloperzy jakiś czas temu, tym bardziej utwierdzamy się w przekonaniu o słuszności tego wyboru. Bazowe wydanie Minta 17 zbudowane z wykorzystaniem Ubuntu 14.04, stanowi uniwersalny fundament pod kolejne „wydania naprawcze”, w tym przypadku 17.2. Zamiast przebudowanego systemu jak w przypadku Ubuntu, otrzymujemy bowiem poprawki komponentów istotnych dla samego Minta i Cinnamona. A reszta? O resztę nie musimy się aż tak dramatycznie kłopotać, w końcu 14.04 LTS posiada wsparcie do 2019 roku, tym samym i Mint 17.x.

Co autorom udało się w Mincie 17.2 naprawić, a co zepsuli? Póki co lista plusów jest przeważająca, by nie powiedzieć, że przytłaczająca. W aktualizacji zawiera się bowiem nowa wersja środowiska Cinnamon, nowy kernel, poprawiony menadżer logowania MDM. Brzmi to może banalnie, dopóki nie doczytamy pełnej listy usprawnień jakie otrzymamy w tym wydaniu.

linuxmint
Linux Mint 17.2 Rafaela
Cinnamon 2.6 to niekwestionowana gwiazda tej wersji. Środowisko będące wizytówką Linux Minta zostało dopieszczone i otrzymało niesamowitą pulę usprawnień.

Zmiany pod maską

Zacinanie się pulpitu

Na wspieranych urządzeniach Cinnamon korzysta obecnie z nowszego API „cogl”. Ma to pomóc w wyeliminowaniu wspomnianych zacięć i niedogodności w obsłudze systemu.

Gdyby jednak zaszła konieczność ratowania się w awaryjnej sytuacji, to bez straty okien i ich zawartości możemy zresetować Cinnamona wykorzystując magiczne combo na klawiaturze Ctrl + Alt + Escape.

logind/consolekit-upower

Od tego momentu wybór pomiędzy logind lub consolekitupower może być dokonywany za pośrednictwem gsettings, bez konieczności samodzielnej rekompilacji Cinnamona. Domyślnie korzystać będziemy z consolekit i upower.

Responsywność, mniejsze użycie CPU

Ciekawie wygląda historia zmian mających na celu zwiększyć szybkość działania środowiska, zmniejszyć zużycie zasobów i dokonać ogólnej optymalizacji całości Cinnamona. Twórcy wyśledzili wiele ciekawych niuansów, jak np. odświeżanie menu, które wystarczyło zmniejszyć, by dać odetchnąć procesorowi nie tracąc nic z płynności. Podobnie z podłączaniem urządzeń USB – zdarzenia te zostały zgrupowane w jedną akcję, a nie jak poprzednio cztery równoległe. Zoptymalizowano fragment kodu odpowiedzialnego za ostatnio używane pliki, usprawniono zachowanie mendżera okien i w niektórych momentach osiągnięto 40% oszczędności czasu CPU. Poprawiono również czas wczytywania i inicjalizowania się środowiska i samego menadżera logowania a w informacjach istotnych dla twórców wtyczek i rozszerzeń (Looking glass) pojawiły się adnotacje nt. czasu startu poszczególnych dodatków.

Obsługa konfiguracji wielomonitorych

Użytkownicy mogą teraz poruszać się w obrębie kilku monitorów o wiele sprawniej niż do tej pory. Lista okien i skróty klawiszowe pozwalają łatwo przemieszczać okna pomiędzy ekranami (Super + Shift + Strzałki). Możliwe jest też stworzenie dowolnej liczby paneli i umiejscowienie ich wg. własnego uznania na kolejnych monitorach. Również aplety zachowują się bardziej przyzwoicie w takich konfiguracjach i gdy występuje ich po kilka instancji.

screensaver
Wygaszacze

Wygaszacz ekranu

Do tej pory wygaszacz ekranu był zwykłą blokadą ekranu. Teraz mamy do wyboru animowane wygaszacze znane z XScreenSavera i wsparcie dla nowych form popełnionych w HTML5.

Panele i aplety

Usprawnienia paneli

Panele mogą być teraz dodawane/usuwane/konfigurowane i przemieszczane na różne pozycje na ekranie oraz kolejne monitory. Dodano do nich opcję inteligentnego ukrywania, jak też wydzielono obszary lewo/centrum/prawo w celu sprawniejszego rozmieszczania apletów.

Poprawki w apletach
ustawienia
Ustawienia miłe dla oka

Pojawiły się nowe aplety, jak np. aplet wyłączania, który zablokuje powiadomienia, sterowanie energią i jest idealny do wszelkich sytuacji, gdy system ma obsłużyć prezentację. Drobne zmiany dostrzeżemy też w innych wtyczkach, np. aplet miksera lepiej dogaduje się z PulseAudio i pewniej wykrywa urządzenia wyjściowe.

Lepsze ustawienia

Zaszczytu ogromnych zmian dostąpiły Ustawienia Systemowe. Cały panel został przeprojektowany i uzyskał nowoczesny wygląd, wygodne ułożenie opcji i eleganckie przejścia podczas nawigacji pomiędzy poszczególnymi modułami.

Ekran z Efektami okien został uproszczony i dodano w nim nowe animacje do wyboru. Do wyboru mamy schematy predefiniowane, jak też możliwość samodzielnej konfiguracji.

aplet_cinn
Wszystko w jednym miejscu

Zrewidowano również ustawienia domyślne. Okna otwierają się teraz w centrum ekranu a na wspieranych touchpadach domyślnie włączona jest obsługa scrollowania za pomocą dwóch palców.

Zarządzanie energią, jasnością i bateriami połączono w jeden aplet. Programy startowe od teraz to dedykowany moduł w Ustawieniach systemowych.

Poprawki w Nemo

Menadżer plików Nemo doczekał się menadżera wtyczek. Dzięki niemu można w banalny sposób aktywować/deaktywować wtyczki, jak też tworzyć akcje/skrypty do samodzielnego konstruowania zachowań Nemo. Uproszczone zostało również menu i sposób obsługi plików – zamiast przetwarzania równoległego operacje na plikach są teraz wykonywane po kolei.

nemo
Menadżer wtyczek dla nemo

Opcje dostępu

Poczyniono starania by ulepszyć w Cinnamonie obsługę ATK/Orca. Szkło powiększające jest teraz bardziej konfigurowalne, jak też przeprojektowana klawiatura ekranowa. Możliwe jest jej ukrywanie/pokazywanie dzięki apletowi Klawiatura ekranowa.

Zasoby oprogramowania

ppa
PPA i lista pakietów

W Zasobach oprogramowania w prosty sposób dodamy do systemu zewnętrzne PPA, jak też przeglądniemy listę dostępnych w nim pakietów.

Wprowadzono też pojęcie Obcych pakietów, czyli takich, które instalowaliśmy ręcznie i które nie są powiązane z żadnym ze źródeł oprogramowania. Dostępne dla nich są nowe opcje, które pozwolą utrzymać porządek i spójność systemu. Takie pakiety możemy zastąpić wersją dostępną w repozytoriach, usunąć, itp. Pakiety z niechcianych PPA też mogą otrzymać status Obcych (i tym samym być łatwo wyczyszczone/zastąpione) – wystarczy usunąć PPA, odświeżyć listę paczek i udać się do sekcji obsługującej Obce pakiety.

Menadżer aktualizacji

Wprowadzono aliasy dla paczek, ułatwiając tym samym aktualizacje lub umożliwiając instalowanie zgrupowanych pod jednym aliasem kilku paczek. Poprawiono również interfejs programu, można skonfigurować pokazywanie ikony w zasobniku lub chowanie się Menadżera po zakończeniu aktualizacji.

Opcje językowe

locales
Opcje językowe

Ponownie przeprojektowano i przyśpieszono ustawienia Języka, zaktualizowano flagi, dodano wybór różnych metod wprowadzania.

Ekran logowania

Nowy MDM 2.0 może pochwalić się sporym zestawem zmian:

 • obsługiwane są zdjęcia użytkowników z zaszyfrowanym katalogiem home,
 • podobnie jak w ustawieniach językowych, poprawnie wyświetlane są flagi,
 • wygaszacz ekranu szybciej obsługuje odblokowanie ekranu podczas przełączania użytkowników i przy powtórnym logowaniu,
 • obsługa odblokowania ekranu we współpracy z logind,
 • obsługa fontów Infinality,
 • nowy mechanizm wykrywania sesji Dokładniejszy opis tutaj.

Lepsze wsparcie dla UEFI, kart NVIDIA i Optimus

cinnamon_prime
Grub został zaktualizowany do wersji lepiej wspierającej UEFI, co zwiększa kompatybilność z nowymi maszynami. Sterowniki NVIDII zaktualizowano z wersji 331.113 do 346.72, co oznacza wsparcie dla większej ilości i nowszych kart.

MDM lepiej dogaduje się z NVIDIA Prime. Na sprzęcie NVIDIA Optimus można przełączać się pomiędzy kartami Intela i NVIDII przelogowując się – bez resetowania systemu. W zasobniku systemowy pojawiła się ikonka informująca, jakiej karty używamy i umożliwiająca ew. przełączenie się.

Nowe tapety, zmiany w systemie i inne usprawnienia

tapety
Tapety

Oprócz powyższego cała armia drobnych i jeszcze drobniejszy poprawek trafiła do przeróżnych komponentów składających się na ogół systemu. Np. lepsza autokompletacja w Bashu, historia Basha bez duplikatów, apt recommends [paczka] przypomni, jakie pakiety są zalecane dla zainstalowanego programu. Pojawiły się nowe tapety dla wydania 17.2, wraz z archiwum tapet z poprzednich wydań, temat graficzny Mint-X jest dostępny również w wersji szarej.

Oprócz aktualizacji z Ubuntu 14.04, podciągnięto w górę wersje innych popularnych programów – LibreOffice 4.4.3, Inkscape 0.91.

Mint 17.2 będzie skupiał uwagę deweloperów do roku 2016 (czyli aktualizację do 17.3 (Ubuntu 15.10) przeprowadzimy w równie banalny sposób jak do tej pory), a poprawki bezpieczeństwa będzie otrzymywał do roku 2019.

Instalacyjne obrazy iso znajdziemy pod tym adresem ftp://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/stable/17.2/. Użytkownicy 17.1 mogą poczekać parę chwil i menadżer aktualizacji sam zaproponuje bezstresowy upgrade do nowej wersji.

A jak z punktu widzenia użytkownika można podsumować powyższe? Nazwanie 17.2 „aktualizacją” jest bardzo krzywdzące dla tej kompleksowej rozbudowy całego środowiska i systemu. Wiadome i świetne efekty przynosi skupienie się twórców na programowaniu, a nie na przygotowywaniu nowych iso zbudowanych w oparciu o przejściowe wydania Ubuntu (w tym przypadku Ubuntu 15.04). Przed nami jeszcze jedno bezstresowe wydanie i aktualizacja (17.3), a potem… Niecierpliwie będziemy oczekiwać Minta 18 i Ubuntu 16.04 LTS. A może twórcom i w tym przypadku uda się przygotować efektowną aktualizację z wersji na wersję, bez konieczności reinstalacji systemu. 

0

23 komentarze

 1. jak to zaktualizowac z 17.1 ,w aktualizacjach nie widze opcji ,komunikat mam system jest aktualny

 2. Niestety dalej system mi się wiesza jak zainstaluje sterownik własnościowy Nvidii, i przełączę na niego. Mam ASUS-a X550LC NVIDIA gt720m and Intel HD 4400 Graphics. Na intelu wszystko OK

 3. U mnie na intelu działa ,mam i5 w dellu,ale niestety też się wiesza czasami.jeszcze brakuje mi paru procent,aby dla mnie było to „używalne”.
  Ale cieszy rozwój,jak najbardziej

 4. Zgadzam się, że Mint wymiata, ale moim zdaniem MATE jest o wiele stabilniejsze i bardziej użyteczne od Cinnamona. No, ale pewnie „wodotryski” typu animacje okien itd. sprawiają, że „ogół” nie zwraca uwagi na takie drobiazgi jak stabilność i szybkość działania.

 5. Myślę, że MATE bardziej zainteresowałby tłumy, gdyby miał atrakcyjniejszą szatę graficzną. Ja wiem, że to ma być środowisko retro, ale domyślne GTK i zestaw ikonek… Wieje zapleśniałą kryptą 🙂

 6. To nie ma być środowisko retro, tylko środowisko DZIAŁAJĄCE. I takim jest. Jeśli ktoś się bawi komputerem okazjonalnie w domu, to pewnie Cinnamon będzie OK, ale do pracy zdecydowanie polecam MATE.

 7. Tym bardziej, że Mint też jest dostępny w wersji z MATE 🙂 Parę godzin po obrazach z Cinnamonem były dostępne również obrazy z MATE.

 8. Te opisane przezmianie problemy ze stabilnością dotyczą zarówno Środowiska Mate i Cinamon oraz innych dystrybucji( np. Ubuntu). Moim zdaniem Nvidia nie potrafi napisać sterownika po tą kartę graficzną, na starszych kartach Nvidi nie ma problemów. Co do wydajności i responsywności to muszę przyznać iż Cinnamon idzie w dobrym kierunku

 9. A ja mam pytanie trochę nie na temat 🙂 Planuję migrację do Pingwina. Które środowiska (a może to zależy od dystrybucji bardziej?) umożliwiają wgranie profili monitora? Czy w ogóle z poziomu Linuxa da się skalibrować monitor? Idąc za ciosem pytanie do Salvadhor’a – czy jest jakaś aplikacja linuksowa o możliwościach zbliżonych do DXO Viewpoint 2?

 10. Profile obsługuje większość standardowych środowisk – GNOME, KDE, Cinnamon, MATE, Xfce (choć trzeba się uciec do małego tricku). W ustawieniach systemu znajdujemy zakładkę Kolor i tam kalibrujemy, dodajemy profile, itp itd.

  Co do DxO Viewpoint2 to ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie używałem tego programu. Cała moja wiedza nt. poprawiania perspektywy oscyluje w okolicach Darktable i jego możliwości:

  https://www.youtube.com/watch?v=oZRSCj0M414

  Takie coś mi do tej pory zawsze wystarczało.

 11. w KDE pewnie modernizacja obecnego środowiska, a xfce to raczej nowości nie będzie, bo rozwój tego środowiska stoi w miejscu :/

 12. Cinnamon to powłoka z wielkim potencjałem, mimo, że obecnie używam wersji znacznie starszej (2.2). Byle nie przesadzili z cukierkowatością powłoki to Cinnamon będzie zbierał zwolenników. MATE jest dla słabszych komputerów, ale też bardzo ciekawe.

 13. Należy jednak dodać i ostrzec, że może to być metoda awaryjna – w razie czego nieodzowny może być terminal do naprawy systemu. W sumie – do tej aktualizacji i tak jest potrzebny terminal 🙂

 14. Tak,racja, tłumy zawsze bardziej interesuje „szata graficzna”. Wielu ocenia system li tylko po „użyteczności” czy „innowacyjności”. A gdzie prywatność, żeby nie wspomnieć o reszcie?

  Cóż,szata graficzna i na mnie ona robi wrażenie…
  KDE-ok,no wszytko jest,działa,nawet diabła „akonadi ” (i wcielenie nepomuk oraz wcielenie baloo) jakoś można zrozumieć..Efekty piękne, to z czym zmaga się Gnome, czy Cinnamon, Kwin ma od lat (chyba, że ktoś chce sie bawić w Compiz)
  Co prawda, niektórzy mówią, że KDE jest brzydkie, kwestia gustu, jak sądzę.
  Wolałem kiedyś MATE, bo DZIAŁA. racja, wieje plesnią,,
  Dziś znowu po multum prób (przepraszam za nie-polski) siedzę na XFCE. czemu?
  działa,
  ma wszystko, czego potrzebuję,

  czego nie ma – ma w terminalu (nie boje sie wyzwań) -i mam na to czas, między innymi dzięki temu blogowi…
  Nawet montowanie zasobów samby w Thunar nie przeszkadza, zrobiłem skrypty ( z cifs, chodzi o dokładne dane wolnej przestrzeni na zasobie).

  Racja,jeśli chodzi o grafikę, czy szeroko pojętą „szatę graficzną”, Mint, jak sądzę, nie traktuje tego jako priorytet.
  Ale,nie można mieć wszystkiego. Cieszę się z działającego niezawodnie, wolnego od wirusów systemu, a że nie wygląda jak jak macbuku, czy jakos tam, trudno.
  Mi sie podoba.
  Używam XFCE,motyw zoncolor-Xtra-Facebook,ikony zoncolor-Brave.Albo inne,zależy od nastoju.

 15. Ja zrobiłem tak i poszło bez problemów
  sudo sed -i s/rebecca/rafaela/g /etc/apt/sources.list.d/* && sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.