AUR – wiosenna migracja pakietów

Prawdę mówiąc, migracja będzie miała charakter wiosenno-letni, bowiem zaplanowane przejście z interfejsu aurweb 3.5.1 na aurweb 4.0.0 ma się odbyć pomiędzy 8 czerwca a 8 lipca bieżącego roku. Zaraz, zaraz, a o co chodzi i w czym jest rzecz? Pokrótce można to wyjaśnić tak – uniwersalne i masowo stosowane repozytorium AUR (Arch User Repository) rozwija się. Obecne rozwiązanie umożliwiające uzupełnienie oferty programowej Arch Linuksa (i pochodnych) zostanie zastąpione nowym kodem, wykorzystującym repozytoria Git. No i najważniejsze – to informacja głównie dla opiekunów jakichkolwiek pakietów w AUR, którzy muszą wykonać ich migrację.

arch-linux-logoKażdy taki opiekun otrzymał już pocztą elektroniczną stosowną informację, klarownie opisującą cały proces migracji do AUR 4.0.0, który najlepiej rozpocząć od wizyty na stronie aur4.archlinux.org. Będzie ona dostępna od 8 czerwca i każdy opiekun będzie miał miesiąc, aby zarejestrować tam swoje paczki. To ważne, gdyż projekty którymi się opiekujemy zostały przypisane do nas i nikt inny nie będzie mógł ich zgłosić na nową platformę przed terminem 8 lipca. Po tym terminie będzie mógł to zrobić ktokolwiek, a stare repozytoria AUR będą dostępne jeszcze do 8 sierpnia, by następnie ustąpić miejsca nowym repozytoriom Git. To oznacza, że jeżeli w terminie od 8 czerwca do 8 sierpnia nie wykonamy żadnego ruchu odnośnie aktualizacji naszych paczek, to po terminie granicznym paczki znikną otrzymają status opuszczonych.

Każdy opiekun ma zatem miesiąc na uporządkowanie swoich paczek i zgłoszenie ich na aur4.archlinux.org
 

0

2 komentarze

  1. Osobom, które korzystają z AUR, a w szczególności z osieroconych (orphaned) skryptów, poleciłbym ich archiwizację, albowiem prawdopodobnie nie zostaną one przeniesione automatycznie do AUR4. Oczywiście należy robić to z sensem, tylko jeśli owe osierocone paczki nadal się budują (dotyczy to w szczególności sterowników do urządzeń Brother, których opiekunowie mają wręcz zwyczaj porzucania skryptów zaraz po dokonaniu w nich zmian; PKGBUILDy są zatem aktualne, ale bez opiekuna).

  2. Ważna informacja dla użytkowników Archa. I rzeczuwiście w artykule pownna znależć się informacja (i to boldem) o tym co mówi @pavbaranov:disqus trzeba sobie zrobić backup wszystkich używanych buildów o statusie „orphaned”. Swoją drogą ja w zasadzie też porzucam stworzone PKGBUILDy, bo często nie mam czasu sprawdzać czy są nowsze wersje a tak to zawsze ktoś inny może zaktualizować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.